Poľský veľvyslanec navštívil Prešovskú univerzitu: "Záleží mi na spoznávaní Slovákov a Poliakov"
Prešovská univerzita v Prešove (PU) aktuálne hostí spolu s ďalšími inštitúciami 9. Poľské dni. Časť programu organizuje Inštitút stredoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave a Veľvyslanectvom Poľskej republiky na Slovensku. Úvod pripravili na akademickej pôde, v priestoroch Filozofickej fakulty PU.
Otvorenie podujatia, ktoré si za predošlých osem ročníkov vyslúžilo už stabilné miesto v rámci posilňovania a upevňovania vzťahov s Poľskou republikou, patrilo prednáške vedúceho diplomatickej misie Veľvyslanectva Poľskej republiky v Bratislave Piotra Samereka. Spolu s ním do Prešova zavítala aj riaditeľka Poľského inštitútu v Bratislave Agnieszka Kwiatkowska
Možnosť pre spoznávanie a cestovanie
Podujatie Poľské dni sa koná pod záštitou dekanky Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity (FF PU) prof. Beáty Balogovej.
„Pevne verím, že prednáška a aktivity podporia záujem našich študentov o rozširovanie obzorov a svoje formovanie, pretože univerzita má významnú funkciu a taktiež svojím spôsobom zasahuje do života regiónu. Sme jediná univerzita na území Prešovského samosprávneho kraja. Verím ale, že aj tieto príhovory a aktivity vás inšpirujú k tomu, aby ste naplno využívali aj možnosti cestovať,“ prihovorila sa dekanka v úvode. Apelovala na význam múdrosti, lebo len s ňou je možné využiť všetky dary, ktoré človek má. „A práve takéto cestovanie je ďalšia forma múdrosti,“ pripomenula dekanka FF PU Beáta Balogová.
Čo Poľsku dal vstup do Európskej únie
Prvý deň Poľských dní patril prednáške veľvyslanca Piotra Samereka pod názvom 20 rokov Poľska v EÚ. Poznamenal, že on sám prišiel na Slovensko prvýkrát už v študentskom veku, keď počas prázdnin navštívil s priateľom Tatry. Neskôr tu bol aj v čase delenia Československa, čo v ňom budovalo vzťah k našej krajine. „Slovensko mi je blízke. Záleží mi na tom, aby sa Slováci a Poliaci spoznávali,“ zdôraznil Samerek.
V prezentácii priblížil aktuálny obraz krajiny po vstupe do Európskej únie pod názvom 20 rokov Poľska. „Po dvadsiatich rokoch môžem povedať, že EÚ je úspešný projekt,“ konštatoval veľvyslanec. Pripomenul, že myšlienka spájania krajín vo forme EÚ bola v tom, aby sa vyrovnávali rozdiely a prosperujúce krajiny mohli pomôcť v rozvoji i krajinám ďalším. V Poľsku sa idea naplnila. „Dá sa konštatovať, že Poľsko sa po vstupe do EÚ stalo bohatšie,“ uviedol prednášajúci s tým, že v Poľsku po vstupe do EÚ pribudli za dve desaťročia stovky kilometrov nových ciest, taktiež vzrástol export. „Produkty z Poľska sa dostávajú do celého sveta práve vďaka nášmu vstupu do EÚ,“ skonštatoval Piotr Samerek.
Stretnutie pokračovalo diskusiou, ktorá vo viacerých otázkach potvrdila záujem študentov o danú tému. Následne predstavili vo foyer výstavu Vyhnanci z vlastnej vôle.
Poľské dni pokračujú ďalej
Na pôde Prešovskej univerzity v Prešove bude program Poľských dní prebiehať ďalej počas nasledujúcich dní.
Pripravené sú napríklad prednáška Hranice jazyka, hranice identity, beseda s redaktormi a autormi literárneho časopisu Fraza, prednáška o koncepcii Poľsko-slovenského jazyka či projekcia filmu Studená vojna.
Ďalší program usporadúvajú v PKO Čierny orol či Divadle Viola. Tohtoročné Poľské dni potrvajú v Prešove do polovice novembra.
Celý podrobný program si môžete pozrieť na webe Inštitútu stredoeurópskych štúdií.
Mária Dudová-Bašistová
hovorkyňa PU