Language Selection mobile
Top Menu

ARCHÍVNY ROZHOVOR: Dekan najstaršej fakulty Peter Šturák: Je to o vzdelaní, ale aj hodnotách

 

26. mája 2025 navždy odišiel kňaz a dlhoročný bývalý dekan Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove Mons. prof. ThDr. Peter Šturák, PhD., mitroforný protojerej. Prinášame archívny rozhovor, ktorý v roku 2021 poskytol médiám ešte na pozícii dekana.* 

 

 

Patrí k fakultám Prešovskej univerzity, ktorá má najdlhšiu tradíciu. Dnes však nepripravuje len budúcich kňazov, ale jej záber je omnoho širší. Okrem toho, že pri vzdelávaní pomáha formovať hodnoty, jej cieľom je aj, obrazne povedané, reagovať na znamenia čias. O tom, aké miesto a zmysel má dnes Gréckokatolícka teologická fakulta v Prešove, sme sa porozprávali s jej dekanom PETROM ŠTURÁKOM.

Aktuálne stále bojujeme s covidom, no vždy je tu i túžba po vzdelaní. Tieto možnosti ponúkate aj vy, ako dekan jednej z fakúlt Prešovskej univerzity – Gréckokatolíckej teologickej fakulty (GTF).

Prežívame zložité časy v súvislosti s covidom. Stále sa snažíme byť empatickí k okoliu a spolucítime s ľuďmi, ktorí trpia. Avšak život stále plynie ďalej a i v tejto dobe robia mladí ľudia zložité rozhodnutie pre budúce povolanie, kam sa uberú ich životné cesty. A vysoká škola, ktorá ponúka vzdelanie, je tou možnosťou, ako pretransformovať možnosť vzdelania do svojho životného povolania. I naša GTF dáva jednu z možností, ako nájsť svoju životnú cestu.

Už z názvu fakulty sa natíska odpoveď na to, akým smerom sa, podľa všetkého, uberá jej zameranie.

Áno, už jej názov evokuje iný rozmer. Dnes je všetko postavené na ekonomike, financiách, hospodárstve, technických situáciách, projektoch. Avšak Gréckokatolícka teologická fakulta reflektuje aktualitu dnešnej doby a tá nás vedie k takej situácii, že chceme trošku predefinovať svoje hodnoty.

Ako vie fakulta, ako vzdelávacia inštitúcia, pomôcť pri hľadaní či definovaní hodnôt?

Napríklad je to situácia, keď sa ľudia dnes pýtajú, čo s voľným časom, lebo zrazu ho majú veľmi veľa. Tiež sa mnohí pýtajú, ako riešiť konflikty. Zmeny v súčasných životných situáciách vedú k novým situáciám, ktoré neraz vyvrcholia i nejakými väčšími nedorozumeniami. Mladí ľudia hľadajú, ako by sa uplatnili nielen doma, ale túžia aj po zahraničí, ako sa etablovať napríklad v štruktúrach Európskej únie. A zas niektorí sú v situácii, pri rôznych sklamaniach z vonkajšieho sveta, že chcú hľadať niečo trvalejšie, niečo iné a v hĺbke chcú spieť k vyšším hodnotám.

Spomínate voľný čas či otázku riešenia konfliktov. Vie mi GTF pomôcť vo vzdelávaní v týchto otázkach?

GTF ponúka paletu študijných programov, ktoré dávajú vynikajúcu ponuku v študijných programoch spätých s každodenným životom. Na bakalárskom stupni sú to animácia voľného času, religionistika a európske štúdiá. Animácia voľného času je program, ktorý sa zameria na to, ako vedieť profesionálne využiť voľný čas. Netráviť ho iba ja sám, ale ponúknuť možnosti zmysluplného využitia voľného času i rôznym záujmovým skupinám. Ďalší študijný program je religionistika – tá je odpoveďou na to, že Európa sa transformuje aj v pohľade náboženskom, konfesionálnom. I keď sme považovaní za kolísku v rozmere kresťanstva, sú tu dnes jasné pohyby skupín ľudí, ktorí prichádzajú z iných končín sveta, iných náboženstiev. Práve religionistika ponúka možnosť sa viac zoznámiť s týmito náboženstvami, spoznať ich históriu, nasmerovanie. A ďalším programom na bakalárskom stupni sú európske štúdiá. A tie sú v aktuálnosti dnešnej doby, hľadania ciest, uplatnenia v zahraničí programom, ktorý ponúka absolventom uplatnenie v rôznych formách európskych štruktúr, komisiách.

Je možné aj pokračovanie v štúdiu po absolvovaní bakalárskeho stupňa?

Hovorí sa, že dobré je študovať tam, kde sa cítime doma. Aj naša fakulta ponúka možnosť študovať na tejto domácej pôde i ďalej v magisterskom stupni, a to pri religionistike a európskych štúdiách prehĺbením si vedomostí v danej problematike. Animácia voľného programu má pokračovanie v magisterskom stupni v programe probačná a mediačná práca.

Čo si predstaviť pod týmto termínom?

Dnes viac dostávame do poznania to, čo bolo dosť nepoznané. A myslím si, že mediácia má v dnešnej dobe veľkú perspektívu. Riešenie problémov medzi ľuďmi nie je riešenie súdnou cestou – to je posledná inštancia –, ale je práve možnosť riešenia bežných konfliktov za prítomnosti bežného mediátora. Stránky, ktoré prídu do konfliktu, môžu za pomoci mediátora, formou mediácie, nájsť cestu k sebe naspäť. Takže do budúcna veľmi perspektívne.

Vnímate, že je dopyt a akútnosť potreby po takomto povolaní?

Problémy a ťažkosti neubúdajú, ale pribúdajú. V tomto študijnom programe sledujeme rôzne situácie v dnešnom svete a našej spoločnosti. Probačný úradník má mať dohľad nad človekom, ktorý zišiel z dobrej cesty a znova našiel cestu k životu a cestu k uplatneniu v živote. To je poslaním probačného úradníka. Videl by som to tak, že mediácia a probácia sú lepšou cestou ako advokácia a súdnictvo.

Vo svojom názve máte prívlastky teologická aj gréckokatolícka.

Gréckokatolícka teologická fakulta, ako vyplýva z pomenovania, je úzko spätá aj s miestnou gréckokatolíckou cirkvou. Jedným z dôležitých poslaní je príprava tých, ktorí smerujú ku kňazskej službe a do iných úradov cirkvi a náboženských inštitúcií. Toto je prioritný študijný program. Fakulta je začlenená do zväzku cirkevných fakúlt, ktoré sú akreditované Vatikánskou kongregáciou pre katolícku výchovu, čiže je to aj v rozmedzí medzinárodnej akceptácie. A aj v tomto slova zmysle, keď hovoríme o uplatniteľnosti v praxi a uplatniteľnosti absolventov, tak sa blížime k absolútnemu číslu a tiež aj čo sa týka akceptácie hodnosti doktorátov. Tie sú po skončení doktorandského štúdia platné v celosvetovom rozmere.

Takže študenti sa nemusia báť, že by tituly neboli akceptované aj za hranicami?

Nie. Fakulta má aj práva v obidvoch študijných programoch – katolícka teológia a religionisitka. Čo sa týka religionistiky, vo vymenovacom konaní sme jedinou vysokoškolskou inštitúciou, ktorá má práva v sústave študijných programov na Slovensku. Mimochodom, ak by sme sa pozreli na ratingy a rebríčky hodnotenia, tak v prípade vysokoškolského školstva v predošlých dvoch akreditačných cykloch v rozmedzí dvoch rokov zaujala naša fakulta medzi fakultami humanitných vied pekné umiestnenie, prvé miesto.

Sú ešte odbory, ktoré chcete doplniť do ponuky vašej fakulty?

Fakulta sa snaží, biblicky povedané, reagovať na znamenia čias. Podávame žiadosti na akreditačnú agentúru, a to v prípade európske štúdiá. Tiež sa pokúšame o získanie práv v bakalárskom stupni profesionálny koučing. Vnímame, že v duchu doby je potreba koučovať podujatia, situácie. Ideme v ústrety aj trendu doby, cez možnosť získania akreditácie tohto študijného programu.

Podstatným faktorom pre výber štúdia je uplatniteľnosť v praxi.

V súčasnom nastavení školstva, v akreditácii študijných programov cez novo- vytvorenú inštitúciu, ktorú poznáme ako akreditačná agentúra, je jedným zo základných atribútov pri posudzovaní práve uplatniteľnosť v praxi. Je veľmi dôležité, aby nebola škola pre školu, ale škola pre život. Treba však podotknúť, že pri inštitúcii vysokého školstva nie je rovnaká štartovacia čiara pre všetky vysoké školy. Naša Prešovská univerzita môže mať tie najlepšie programy, ale uplatniteľnosť nezávisí len od študijného programu, ale aj od toho, aké podmienky vytvára spoločnosť pre uplatnenie v celej krajine – či na východe, či na západe.

Ak by sme teda šli v prípade konkrétnych programov po ich stopách, kde by sme ich našli premietnuté v podobe zamestnania?

Profesionálny koučing. Dnes je potrebné, aby sme mali lídrov, ktorí by vedeli naše talenty na pravú mieru odkoučovať v rôznych životných situáciách. Pri animácii voľného času sú zas animátori tí, ktorí pôsobia v centrách voľného času. Je faktom, že mnohokrát sa dáva dôraz na ekonomiku, biznis, ale ako tráviť voľný čas? Aj to je pre človeka dôležité, aby vedel vypnúť a hlavne tráviť správne voľný čas. Religionistika zas môže mať uplatnenie napríklad v samosprávnych krajoch, kde na každom podľa vzoru EÚ sú vytvárané miesta pre expertov, čo sa týka religionizity iného náboženstva. Aby pri tých rôznych emigračných vlnách mohli fundovaní odborníci podať určitú pomoc, pomôcť vstupovať do mentality človeka, ktorý prichádza z cudziny ako nositeľ iného náboženstva. Religionisti sú tými, ktorí pomáhajú ľuďom nájsť miesto v inom svete, spoznávať iné náboženstvá, aby si našli svoje miesto a vyhýbali sa konfliktným situáciám.

Človek, ktorý sleduje dianie fakulty zvonku, tiež nemôže prehliadnuť konferencie, ktoré takmer stále realizujete.

Každoročne máme v „dobe normálnosti“ priemerne desať podujatí – vedeckých konferencií a seminárov, v každom akademickom roku. Rovnako fakulta ponúka zaužívaný a osvedčený model – káva u dekana, keď som k dispozícii pre pedagógov a zamestnancov na neformálnom stretnutí a rovnako raz do týždňa aj pre študentov.

Ak sa teda povie GTF, nejde len o vzdelanie, ale širokospektrálnejšie vnímanie.

Nepochybne áno. Vo zväzku fakúlt univerzity sme najstaršou fakultou s jej 140-ročnou históriou. Aj logo fakulty vyjadruje základné poslanie – vzdelanie a hodnoty. To, čo sa deje z hľadiska vzdelávacieho procesu, chceme realizovať v duchu hesla vzdelania a hodnôt. Človek, aby sa plnohodnotne uplatnil v živote, nestačí, aby bol iba vysoko erudovaný, ale má byť aj smerovaný k opravdivým hodnotám, preto to naša fakulta chce stále aj do budúcna rozvíjať – vzdelanie a hodnoty.

V tomto kontexte ma zaujíma, vzhľadom na dobu, ktorú žijeme, či vôbec chcú ešte dnes mladí ľudia hľadať skutočné hodnoty?

Naše univerzitné prostredie je apolitické, nekonfesionálne. Pristupujeme ku každému študentov v zmysle platnej legislatívy. Treba však zdôrazniť, že máme pekné skúsenosti a spätnú väzbu. Tí, ktorí prekročili prah, si uvedomili, že idú na fakultu gréckokatolícku, teologickú, konfesionálne sú inak nastavení a v rámci promočných slávností vyjadrili osobné poďakovanie za najkrajšie roky, ktoré tu strávili. Tu hľadali a formovali svoje hodnoty. Teológia nás neposúva len vyššie k Bohu, ale aj smerom k svojmu blížnemu. Tu sa študenti naučia vidieť aj človeka z inej pozície, každý má v sebe veľkú hodnotu a môže vydať krásne svedectvo. Na našej fakulte sa naučili vidieť život aj z inej perspektívy, spoznávať hodnoty, ktorými sú tu formovaní. Nie sú to len hodnoty, ktoré sú striktne v náboženskom, religióznom ponímaní, ale všeľudského charakteru.
Ak tu niekto príde študovať, nerobíme ho človekom, ktorý by bol obrancom viery, postavený striktne religiózne. Ale dávame mu možnosť sa formovať pre hodnotný a zmysluplný život.

Text a foto: Mária Dudová-Bašistová

 

* Text bol publikovaný na webe vychod.sme.sk (30. 4. 2021) a v printovom týždenníku MY Prešovské noviny.

 

 



 

Aktualizoval(a): Mária Dudová-Bašistová, 27.05.2025