Akademický Prešov 2025: Famózne divadlo s rukopisom mladej generácie v silných témach
Študentská energia, kreativita a umeleckosť mieria do Prešova. Metropola Šariša sa počas štyroch dni stáva centrom tvorivosti vysokoškolákov i umelecky progresívneho divadla. Festival, ktorý sa môže hrdiť prívlastkom najstarší svojho druhu na Slovensku, otvoril svoje brány v utorok 22. apríla 2025. Akademický Prešov ostáva verný svojmu menu a opäť sľubuje programovo jedinečnú a rozmanitú ponuku. Do piatku 25. apríla tak bude synonymom umenia mladých, jedinečného divadla i rezonujúcich tém. Návštevníci si môžu na rôznych miestach vychutnať profesionálne i študentské divadlo, film, literatúru, workshopy, umelecký preklad a prednes, diskusie, hudbu, ale aj pútavý dialóg – tak generačný, ako aj medzigeneračný.
Priestor pre generáciu mladých umelcov
Prepojenie umeleckej súťaže, festivalu profesionálnych umelcov i dobrovoľníctva. Aj to všetko definuje platformu Akademický Prešov. „Festival systematicky rozvíja umelecké a kritické myslenie mladej generácie, podnecuje kreatívnu participáciu a vytvára priestor na reflexiu aktuálnych spoločenských tém,“ priblížil ideu tohto unikátneho podujatia Miron Pukan, zástupca riaditeľa a šéfdramaturg festivalu Akademický Prešov.
Súťažná časť odprezentuje tvorbu študentov rôznych slovenských vysokých škôl (mimo umeleckého zamerania). Pripravené sú štyri kategórie: študentské divadlo, pôvodná literárna tvorba, umelecký preklad a krátkometrážny film. Benefitom festivalu je aj jedinečná možnosť spätnej väzby od odborníkov a v neposlednom rade i možnosť konfrontácie s umením na profesionálnej a inšpiratívnej úrovni.
Tvorivé a pracovné laboratórium
Mozaiku Akademického Prešova dotvárajú okrem samotného programu už tradične workshopy s významnými slovenskými umelcami aj odborníkmi nielen na divadlo. Rozborové semináre zase prinášajú spätnú väzbu na tvorivú činnosť, kreovaný je tu tiež priestor na imaginatívnu, produkčnú a marketingovú invenciu (Výpredaj, organizačný a mediálny študentský tím).
Festivaloví diváci budú môcť zažiť v rámci dramaturgickej línie Univerzita divadla diskusie s tvorcami a prezentácie nových zaujímavých publikácií o divadle. V rámci Univerzity literatúry sa uskutoční beseda so spisovateľkami Soňou Urikovou, Danielou Kapitáňovou, vydavateľom K. K. Bagalom a poetický večer Sone Parilákovej.
So silným domácim zázemím
Organizátorom festivalu je už tradične Prešovská univerzita v Prešove v spolupráci s OZ Akademický Prešov. Podujatie sa koná pod záštitou primátora Prešova Františka Oľhu.
Študentský umelecký festival sa v rámci svojho konania necentralizuje len na jedno miesto, naopak, už dlhodobo funguje úspešná spolupráca s významnými inštitúciami kultúrneho života v Prešove. Medzi partnerov pri organizácii tak patria Divadlo Alexandra Duchnoviča, Divadlo Jonáša Záborského či PKO – Čierny orol. Taktiež je tu prítomná spolupráca s centrami umenia a kultúry Čukoláda, Wave, Viola, Stromoradie, do spolupráce sa premiérovo zapojil aj nový priestor Čierny most. A po rekonštrukcii budú časti programu festivalu hostiť aj inštitúcie s novým dychom – Krajská galéria v Prešove a Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava.
Produkcia ako zrkadlo spoločnosti
Zastúpenie hostí Akademického Prešova je z rôznych častí Slovenska. „Dramaturgia festivalu sa sústreďuje na umelecké hľadačstvo, generačné výpovede a otvorenú spoločenskú reflexiu. Tento rok bude súťažiť osem študentských inscenácií z Nitry, Ružomberka, Michaloviec a Prešova,“ priblížila jedna z organizátoriek festivalu Diana Laciaková.
Koncepcia aktuálneho ročníka prináša pomyselnú sondu do života spoločnosti, nevyhýbajúc sa aktuálnym i diskutovaným témam: psychické zdravie mladých ľudí, kyberšikana, svet ženy v kontexte súčasnosti, hodnotové opory človeka a spoločnosti, medzigeneračný dialóg či environmentálne témy.
Ide o vysoko aktuálne motívy, ktoré inšpirovali mladých tvorcov a tí ich pretavili do svojich produkcií. Aj tu je prítomná rozmanitosť spracovania – od monodramatických útvarov, novej drámy cez divadlo poézie a tanečno-pohybovú performanciu až po klasickú činohru a reinterpretáciu klasických diel s nadčasovým odkazom. Program je doplnený o kurátorský výber inscenácií z oblasti profesionálneho divadla zo Slovenska, Česka, Nemecka a Poľska.
***
Témy, ktoré nenechajú chladnými
Témami 59. ročníka sú: generácia Z, ktorá citlivo vníma toxickú maskulinitu, odcudzenie, rozpor medzi verejným a intímnym obrazom seba, kritické myslenie a strach o budúcnosť a jej hodnotové vyprázdnenie (Divadlo DPM: Amatéri, DPOH: Generácia Z – Zombies), novodobá tragédia silnej ženy (SKD Martin: Hekuba), existenciálna situácia človeka vrhnutého do samoty (Dogma Divadlo: Monodráma), humor ako nástroj kultúrnej kritiky (Felix Baumann, DE/CZ: HA HA HA!), „kontroverzný“ ako nálepka spoločensky aktívneho homo politicus (Teatr HoM, PL: Monsieur Charlie) a pocta Blahovi Uhlárovi, výnimočnej osobnosti slovenského divadla (Divadlo DISK: Normalizácia a prezentácia zborníka BU!).
Buď divadlo! Karol Horák: Fragmenty
Mária Dudová-Bašistová
hovorkyňa PU
Zdroj foto: archív organizátorov Akademického Prešova