Language Selection mobile
Top Menu

Na Prešovskej univerzite spúšťajú implementáciu významného projektu internacionalizácie

Prešovská univerzita v Prešove sa pustila do dôležitého projektu. Jeho primárnym cieľom je podporiť na tejto akademickej pôde internacionalizáciu. Jednoducho povedané, byť univerzitou, ktorá je v maximálnej možnej miere otvorená svetu, je univerzitou s medzinárodným dosahom a ponúka priestor pre vzdelávanie nielen tunajších študentov, ale i záujemcov spoza hraníc. Na tento zámer sa upriamuje prostredníctvom celého komplexu aktivít, ktoré si univerzita „vzala za svoje“ a má ambíciu ich z teoretických vízií pretaviť do reálnej praxe. Projekt bude trvať do októbra 2025.

Audit úrovne internacionalizácie UNIPO je názov projektu, ktorého súčasťou sa od jesene minulého roka stala Prešovská univerzita (PU) v Prešove. Prešovská univerzita v Prešove v rámci projektu „Podpora internacionalizácie v akademickom prostredí na Prešovskej univerzite“ predstavila na workshope konanom dňa 27.2.2025 Akčný plán a jeho dvanásť prioritných oblastí. Jeho primárnym cieľom je podporiť na tejto akademickej pôde úroveň jej internacionalizačných aktivít.

Workshop sa uskutočnil za účasti zástupcu MŠVVaM SR Mgr. Denisa Nedelku, MBA a členky panelu expertov doc. Mgr. Renáty Timkovej, PhD., vedenia univerzity a ďalších členov celej akademickej obce PU ako aj spolupracovníkov z externého prostredia. PhDr. Dalibora Mikuláša, PhD. a Mgr. Petra Nemca, PhD.

„Prešovská univerzita v Prešove je súčasťou skupiny desiatich univerzít, kde sa táto internacionalizácia deje. Jej cieľom je nielen posúdiť stav na vysokých školách na Slovensku, ale aj ponúknuť riešenie. Tieto návrhy sú odzrkadlené v akčných plánoch,“ uviedol na margo problematiky Mikuláš.

Internacionalizácia sa týka oblastí vedy, výskumu a inovácie. Jej komponentnom je lákanie a udržanie talentov. Projektové obdobie začalo v septembri 2024, odštartovala ho samohodnotiaca správa. Následne sa v dňoch 7. a 8. októbra 2024 uskutočnila na Prešovskej univerzite návšteva expertov, ktorí v novembri vypracovali správu z tejto návštevy. Akčný plán, ktorý obsahuje dvanásť tematických častí, predložila univerzita v januári 2025. Jeho implementácia je v rámci časového harmonogramu projektu stanovená od februára do októbra 2025.

Ako Dalibor Mikuláš v rámci prezentácie podotkol: „Akčný plán je aj o detailoch. Detaily sú maličkosti a problémy sú práve o maličkostiach.“

Akčný plán sa stanovuje ako krátkodobý (1 rok), strednodobý (1 – 3 roky) a dlhodobý (3 a viac rokov). Prešovská univerzita sa v rámci projektu zameriava na krátkodobý horizont. Súčasťou Akčného plánu v jeho krátkodobom horizonte je prezentácia a zviditeľnenie Prešovskej univerzity v Prešove, s čím sa spája aj posilňovanie medzinárodných partnerstiev a podpora medzinárodných výskumných projektov. Otvorenie sa externému prostrediu prináša so sebou tiež podporu prichádzajúcej a odchádzajúcej mobility študentov a zamestnancov, taktiež internacionalizáciu kurikula a internacionalizáciu doma. Projekt chce posilniť jazykové kompetencie a životné zručnosti, podporiť študentské služby a spoluprácu s vonkajším prostredím.

Pri jeho kreovaní sa tvorcovia zamerali na univerzitu, ktorá je v tomto smere úspešne etablovaná už niekoľko rokov, internacionalizácia jej nie je cudzia a môže byť pre Prešov motiváciou. Ide o Univerzitu Palackého v Olomouci. „Na Prešov som sa pozeral z pohľadu Olomouca. Je tu veľa zaujímavostí, ktoré by sa dali etablovať aj na Prešov a vedú tak k spoločnému cieľu,“ konštatoval Mikuláš.

Ďalším expertom v danej oblasti, ktorý stojí za projektom internacionalizácie, je Mgr. Peter Nemec, PhD. V prezentácii priblížil projekt skrz jeho ciele, časový harmonogram i spomínané stanovené konkrétne kroky. Akčný plán sa v rámci projektu internacionalizácie zameriava na dvanásť prepojených tematických oblastí, pri ktorých sa bude v procese sledovať ich plnenie. Základom je prezentácia a zviditeľnenie Prešovskej univerzity v Prešove, s čím sa spája aj posilňovanie medzinárodných partnerstiev a podpora medzinárodných výskumných projektov. Otvorenie sa externému prostrediu prináša so sebou tiež podporu prichádzajúcej a odchádzajúcej mobility študentov a zamestnancov, taktiež internacionalizáciu kurikula a internacionalizáciu doma. Projekt chce posilniť jazykové kompetencie a životné zručnosti, podporiť študentské služby a zapojenie sa do mimoškolských aktivít.  V neposlednom rade je súčasťou internacionalizácie i financovanie. To všetko je možné spolu so strategickým plánovaním internacionalizácie a digitalizáciou procesov s tým spojených

Internacionalizácia, inak povedané aj budovanie medzinárodného charakteru, má v tomto prípade jeden nosný cieľ. „Internacionalizácia chce zlepšiť atraktívnosť Prešovskej univerzity. Univerzity potrebujú systémovú podporu v oblasti internacionalizácie, ktorá u nás dosiaľ nebola,“ vyzdvihol Mikuláš. V diskusii sa ako príklad internacionalizácie na Prešovskej univerzite vyzdvihla Letná škola rusínskeho jazyka a kultúry, ktorá má za sebou už dvanásť ročníkov a jej účastníkmi sú pravidelne aj študenti z USA. Ide o pozitívnu ukážku toho, akým spôsobom je možné internacionalizáciu aplikovať do praxe.

Ako uviedla doc. ThDr. Mária Kardis, PhD., prorektorka pre zahraničie a vonkajšie vzťahy PU: „Určite istá spolupráca medzi jednotlivými fakultami funguje, ale cieľom je, aby sme ju aj skrz túto internacionalizáciu začali vnímať ako celok. Sme súčasťou univerzity, a teda systém chceme naštartovať a nastaviť spoločne. Dá sa povedať, že nám začína pre Prešovskú univerzitu nový čas,“ zdôraznila prorektorka Mária Kardis.

Akčný plán projektu v rámci krátkodobých cieľov a podporných aktivít by mal byť podľa časového harmonogramu implementovaný do októbra 2025. Aktivity projektu sú financované z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti.

 

Mária Dudová-Bašistová

hovorkyňa PU

Foto: Andrej Schlank

 

 

 

Aktualizoval(a): Mária Dudová-Bašistová, 14.03.2025