Language Selection mobile
Top Menu

Koncert pre Ukrajinu

Dňa 30. 11. 2022 popoludní sa v Univerzitnej knižnici Prešovskej univerzity (PU) v Prešove uskutočnil koncert PIESNE Z LÁSKY K UKRAJINE – ПІСНІ З ЛЮБОВІ ДО УКРАЇНИ. Podujatie bolo realizovane vďaka finančnej podpore fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Program bol vyskladaný z ukrajinských piesní, ktoré prezentovali spevák Marek Mochnáč a klaviristka Liubov Gunder.

 

Dnešná doba, v ktorej žijeme, je plná strachu, nevieme, čo sa bude diať zajtra. Sledujeme, čo sa deje okolo nás, pozorujeme správy nielen z rôznych častí sveta, ale najmä situáciu, ktorá sa deje neďaleko – v susednom štáte. Znepokojuje nás osud ľudí, ktorí sa ocitli v centre ťažkých časov vojny. Sme svedkami smrti nenarodených detí, dojčiat, školákov, mladých ľudí, brancov, otcov, matiek, manželov, bratov, sestier, starších ľudí. Všetci trpia a súcitíme s ich osudom.

Koncert otvoril prorektor PU prof. ThDr. PaedDr. Ing. Gabriel Paľa, PhD., ktorý vo svojom príhovore uviedol hlavnú myšlienku koncertu: vytvoriť atmosféru emocionálneho spojenia a súcitu s ukrajinským národom v jeho utrpení a spravodlivom boji za demokraciu, slobodu a nezávislosť, vysloviť duchovnú podporu ukrajinským študentom Prešovskej univerzity v Prešove.

Za zvukov klavíra v úplne zaplnenej študovni Univerzitnej knižnice PU prezentoval svoje vokálne umenie Mgr. M. Mochnáč, DiS.art, v súčasnosti člen opery Štátneho divadla Košice. Diapazón jeho repertoáru je rozmanitý: operné árie, talianske, slovenské, rusínske, ukrajinské ľudové a umelé piesne. V interpretácii umelca sa spája vášnivosť výkonu s hlbokým pochopením hudobného a poetického obsahu každej skladby. Klavírnu časť v koncerte tvorivo predviedla docentka katedry hudby IHVU FF PU, zaslúžilá umelkyňa Ukrajiny Liubov Gunder. Väčšina piesní bola interpretovaná v jej autorskej úprave.

Tematika koncertu, jeho hudobný obsah a dramaturgia boli postavené na piesňovom materiáli, keďže pieseň je kvintesenciou a dušou každého národa. Všetko, čím žije národ, nezmizne, je fixované vo vedomí a pamäti rôznymi spôsobmi, neskôr sa stáva všeobecne známym. Práve pieseň je jednou z takýchto možností zverejnenia ľudských pocitov a životných dojmov. Pieseň odpradávna sprevádza ľudí od kolísky až po hrob, odráža mimoriadne udalosti v živote človeka a spoločnosti. Každý národ vytvára piesne a všetci vieme, že Ukrajinci sú ľudia s mimoriadne melodickou dušou. Umenie ľudovej piesne je neoddeliteľnou súčasťou duchovnej kultúry ukrajinského národa, je to jeho poklad. Existuje viac ako tristo tisíc ukrajinských piesní, medzi ktorými je veľa skutočných majstrovských diel neporovnateľnej krásy, vrátane uspávanok, kozáckych, vojenských, žartovných, milostných piesní. Ešte začiatkom 20. storočia vynikajúci ukrajinský filmový režisér Olexander Dovzhenko napísal: „...Ukrajinská ľudová pieseň je brilantnou poetickou biografiou ukrajinského národa, je to jeho bezodná duša, je to jeho sláva.“ Ukrajinské matky v uspávankách priali šťastný osud svojim deťom. Ľudoví speváci kobzari (banduristi) a básnici vysvetľovali vo svojich dumach a piesňach históriu ukrajinského ľudu, ktorý bránil svoju rodnú zem pred nepriateľmi, bojoval za slobodu a nezávislosť.

Koncert ukrajinských piesní bol duchovne vznešený a priniesol nadšenému publiku nezabudnuteľné dojmy. Komorný formát koncertu vytvoril ilúziu, že umelci spievajú a hrajú pre každého poslucháča. Každý sa mohol dostať do ríše živých emócií a úprimného výkonu.

Dôležitou stránkou koncertu bola rozmanitosť programu, čo bolo to cítiť aj v počte zastúpených skladateľov – na koncerte boli uvedené diela mnohých autorov, niektoré skladby v dôsledku ich popularity sa stali národnými. Väčšina prezentovaných piesní je obzvlášť významná, pretože predstavujú ľudovú, klasickú a modernu éru vývoja, doslova vytvárajú hudobný obraz ukrajinskej súčasnosti. Na koncerte odzneli skladby hudobných skladateľov: M. Lysenko, A. Kos-Anatoľsky, P. Majboroda, O. Bilasch a básnikov: M. Starytsky, M. Petrenko, I. Franko, A. Malyschko, D. Pavlyczko a ďalších. Na záver koncertu zaznela ľudová pieseň Oj u luzi červona kalyna – Ой, у лузі червона калина, ktorá sa stala symbolom ukrajinských vlastencov. Je to pieseň, v ktorej sa spája energia boja a lásky, pieseň – motivácia.

Scenár ku koncertu napísala Dr. h. c. doc. PhDr. Ľubica Babotová, CSc. K zjednoteniu zvukovej rozmanitosti prispela aj moderátorka koncertu, známa herečka Mgr. Art. Valéria Furješová, ktorá s nadšením podrobne komentovala každé predvedené dielo. Fakty z biografií skladateľov, história tvorby piesne, citáty na jednej strane priblížili koncert formátu koncertnej prednášky, ale na druhej - neposunuli zameranie od hlavnej veci - počúvania hudby. To pomohlo zaujať poslucháča a zároveň mu dať príležitosť zachovať si čisté vnímanie. Toto zvukové bohatstvo umožnilo každému poslucháčovi nájsť niečo zaujímavé pre seba a hlavne zoznámiť sa a vnútorne sa priblížiť k pochopeniu piesňového dedičstva ukrajinského národa, ktorý je blízky slovenskému národu.

Ukrajinská piesňová tvorba je neoceniteľným pokladom nesmrteľnosti slova a melodickosti ľudí. Študuje sa, zbiera sa po zrnku, znovu sa spieva, aby ju zdedili ďalšie generácie, aby sa táto zlatá niť ľudového umenia nikdy neprerušila.

 

Autor: doc. Liubov Gunder

Foto: UK PU

Aktualizoval(a): Anna Polačková, 06.12.2022