Language Selection mobile
Top Menu

Prešovská univerzita má dvoch nových profesorov

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala dňa 14. júla v historických priestoroch Národnej rady SR 54 nových vysokoškolských profesorov. Medzi nimi prof. RNDr. Ivana Šalamona, CSc., z  Katedry ekológie Fakulty humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity v  Prešove, ktorý si prebral vymenovací dekrét v odbore všeobecná ekológia a ekológia jedinca a populácií. V odbore manažment bol z našej univerzity vymenovaný aj prof. Ing. Štefan Lyócsa, PhD., ktorý pôsobí na Katedre matematických metód a manažérskej informatiky Fakulty manažmentu PU.

 

Prezidentka vo svojom príhovore pripomenula, že povolanie vysokoškolského pedagóga nie je ľahké, ak sa vykonáva ako “bytostné povolanie”. Práve profesori by podľa nej mali byť zodpovednými strážcami kvality a posilňovania spoločenského postavenia a prestíže vysokého školstva na Slovensku. Rovnako poukázala na to, že kvalita vkladu profesorov do rozvoja vzdelanosti by sa mala hodnotiť nielen podľa toho, koľko absolventov, doktorandov a docentov vychovajú, ale aj podľa toho, aké kvalitné učebné texty pre svojich študentov napíšu, akými prednáškami ich budú vzdelávať a inšpirovať. “A hlavne, aké nároky budete voči svojej, ale aj ich práci uplatňovať,”  zdôraznila prezidentka Čaputová.

Celý ceremoniál slávnostného aktu, aj napriek súčasnej situácii vo vzťahu ku koronavírusu, bol dôstojný a pripravený na reprezentatívnej úrovni. Pani prezidentka pri samotnom odovzdávaní menovacích dekrétov, ale aj na našom stretnutí po skončení slávnosti, pôsobila veľmi milo, ľudsky a príjemne. Je skutočne prezidentkou, ktorá obohatila moje dojmy a spomienky na tento pre mňa významný deň – dobrom, krásou a srdečnosťou,“  uviedol novovymenovaný profesor Šalamon, ktorý prezidentku informoval, že jej protokolárnym postupom budú odovzdané liečivé bylinky - suché kvetné úbory rumančeka kamilkového a listy mäty piepornej vlastných odrôd dopestovaných  na univerzitnom pozemku PU.

“Vymenovanie prebehlo predpoludním, poobede som už musel pracovať, akoby doobedie neexistovalo,” zhodnotil profesor Lyócsa, ktorý má na svojej práci najradšej prácu s dátami, výskum a vedenie doktorandov. “Ak sa mi v niečom darí, tak za to vďačím najmä podpore doma a výskumným tímom, ktorých som súčasťou. Dobre sa nám spolupracuje, rozumieme, že spolu získame podstatne viac a tak medzi sebou nesúťažíme a už pomaly 15 rokov si pomáhame aj v osobnom živote,” dodal.

***

prof. RNDr. IVAN ŠALAMON, CSc. ukončil štúdium odboru všeobecná biológia so špecializáciou fyziológia rastlín na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach, kde od roku 1986 začal vedecky pracovať so zameraním na biodiverzitu, šľachtenie a prírodné látky liečivých rastlín. Od roku 1995 bol vedeckým sekretárom Výskumného ústavu agroekológie v Michalovciach s možnosťou realizácie výskumných aktivít pri veľkoplošnom pestovaní, zbere a pozberovej úprave špeciálnych plodín. V roku 1999 vypracoval pre Ministerstvo pôdohospodárstva SR „Rozvojový program výroby a spracovania liečivých, aromatických a koreninových rastlín v SR“. Od roku 2003 pôsobí ako vysokoškolský učiteľ na Prešovskej univerzite v Prešove s orientáciou na výučbu a aplikovaný výskum v oblasti ekológie jedinca a populácií liečivých rastlín. V júni 2006 mu bola udelená  medaila Medzinárodnej spoločnosti záhradníckych vied (International Society of Horticultural Science: ISHS) so sídlom v Leuvene, Belgicko, za organizáciu  1. svetového sympózia o rumančeku kamilkovom pod záštitou tejto významnej medzinárodnej organizácie. V roku 2015 mu ako jednému z pôvodcov, a hlavnému riešiteľovi projektu, bol schválený patent č. 288313/2015: Spôsob lyofilizácie antokyánov z extraktov drobných plodov liečivých rastlín. Výsledkom patentu sú potenciálne lieky a podporné prípravky na liečenie sarkopénie  (výskum s Univerzitou štátu Illinois, Chicago, IL, USA) a zhubných nádorov hrubého čreva (výskum s Univerzitou v Konyi, Turecko). V rokoch 2017 a 2018  Úrad Spoločenstva pre odrody rastlín (Community Plant Variety Office: CPVO ) so sídlom v Angers, Francúzsko, vydal osvedčenia na prvé slovenské odrody liečivých rastlín (mäty piepornej „KRISTÍNKA“ a rumančeka kamilkového „LIANKA“), ktorých je hlavným autorom.

 

prof. Ing. ŠTEFAN LYÓCSA, PhD., vo svojej práci sa systematicky venuje skúmaniu finančný trhov, najmä skúmaniu efektu finančnej nákazy, ktorí hovorí o prenášaní kríz z jedného finančného trhu na ostatné. Výskum ukázal, že k nákaze zrejme dochádza oveľa častejšie ako je konsenzus v literatúre. So svojimi kolegami taktiež zistili, že prepojenosť medzi vývojom akciových trhov vo svete rastie práve v časoch veľkej neistoty. Dôsledkom je to, že sa na diverzifikáciu nie je možné spoľahnúť práve v časoch, keď je to najviac potrebné. To sa týka všetkých, ktorí si sporia na akciových trhoch. V posledných rokoch sa venoval modelovaniu neistoty, teda cenovým fluktuáciám. Neistota je dôležitý parameter pri oceňovaní všetkých aktív, ktorých budúca hodnota podlieha vývoju na finančných trhoch. Nedávno sa mu taktiež podarilo ukázať, ako náhly záujem (vyhľadávanie cez Google) týkajúci sa pandémie COVID-19 a s tým súvisiacich opatrení vlád, vplýva na vývoj na akciových trhoch vo svete.

 

Anna Polačková

Zdroj: TASR

Foto: prof. Ivan Šalamon

Aktualizoval(a): Anna Polačková, 25.08.2020