Language Selection mobile
Top Menu

Študenti geografie mapovali dosiaľ nezmapované územie v rómskych obciach

Šesť rómskych obcí z Prešovského kraja bude detailnejšie a presnejšie zakreslených v mapách. Dopomohli k tomu študenti Katedry geografie a aplikovanej geoinformatiky Fakulty humanitných a prírodných vied (FHPV)  Prešovskej univerzity (PU) v Prešove, ktorí sú členmi skupiny UNIPO Mappers, a odborníci z Oddelenia Inštitútu rozvoja PSK.

 

Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s UNIPO Mappers, Európskou komisiou a Svetovou bankou stoja za unikátnym projektom Roma Settlements Mapathon. Jeho cieľom je maping obcí, ktoré nie sú správne zmapované a spracovanie čo najkvalitnejších dát. Tie pomôžu pri plánovaní projektov a ďalšom rozvoji daného územia.

Študenti geografie ako členovia Unipo Mappers pod odborným vedením Miloslava Michalka z Katedry geografie a aplikovanej geoinformatiky FHPV PU mapovali aktuálny stav rómskych obcí/osád Ostrovany, Varhaňovce, Dlhé Stráže, Varadka, Krivany a Čičava. Tie sú súčasťou 2. etapy iniciatívy Catching-up regions v komponente Zlepšenie sociálnej a ekonomickej integrácie sociálne znevýhodnených skupín. V tých sa zamerali na mapovanie budov. Nesprávne zmapovanie územia totiž vzniká aj v dôsledku rýchlo pribúdajúcich čiernych stavieb. Údaje, ktoré táto otvorená komunita ľudí spracúva, budú môcť prevziať veľkí giganti ako napr. google, čím sa mapa skvalitní nielen pre Úrad PSK, ale aj pre širokú verejnosť.

Na spoločnom workshope Roma Settlements Mapathon na PSK zaznačovali podľa satelitných snímok nezmapované územia. A to najmä budovy a cesty vo vybraných rómskych osadách, ktoré boli zaznamenané nesprávne alebo vôbec. Aktivita sa uskutočnila za podpory Európskej komisie a technickej pomoci Svetovej banky.

„Zišli sme sa tu za účelom zmapovania územia, ktoré v našom kraji ešte nie je preskúmané. Vo vybraných obciach sa snažíme na základe leteckých snímkov zaznamenať budovy, ktoré nie sú zavedené v mapách. Ide o šesť pilotných obcí s rómskou populáciou - Ostrovany, Varhaňovce, Dlhé Stráže, Varadka, Krivany a Čičava,“ uviedol počas workshopu odborný asistent na Katedre geografie a aplikovanej geoinformatiky na PU Miloslav Michalko.

Tzv. mapperi dokresľovali mapy rómskych osád v PSK, ktoré sú súčasťou 2. etapy Iniciatívy Catching-up regions, komponentu Zlepšenie sociálnej a ekonomickej integrácie sociálne znevýhodnených skupín. Ide o prvú fázu, teda mapping pomocou počítača, v druhej časti bude nasledovať terénne skúmanie prostredníctvom mobilných zariadení a dotazníkov. Cieľom je zistiť, aká je v obci infraštruktúra, či majú ľudia prístup k vode, elektrine atď. 

„Snažíme sa zabezpečiť tzv. dátovú podporu. To znamená zmapovať obce a priniesť čo najkvalitnejšie dáta, aby sme sa na základe nich vedeli do budúcna rozhodovať a plánovať projekty a ďalší rozvoj týchto obcí. Existujú totiž územia, ktoré nie sú správne zmapované alebo sú zmapované nedostatočne, a to aj v dôsledku pribúdajúcich nelegálnych čiernych stavieb. Mappingom vieme okrem iného vyhodnotiť, nakoľko sú stavby v danej obci legálne a ako rýchlo sa budujú,“ spresnil Marek Hudák z Oddelenia Inštitút rozvoja PSK.

Priestorové údaje v mape a ďalšie demografické ukazovatele tak budú rozhodujúce pri určovaní potrieb jednotlivých obcí. Napr. či v danej obci má potenciál investovať do škôl, na akú skupinu ľudí je potrebné sa sústrediť, prípadne či je tu nutné dobudovať infraštruktúru v strednom či väčšom rozsahu, alebo sa radšej zamerať na iné projekty.

Komunita ľudí, ktorá pracovala na mapovaní šiestich rómskych osád, svojou činnosťou prispela k tomu, aby si doplnené údaje mohli prevziať aj ďalší veľkí giganti, ako napr. Google. Tým sa skvalitní mapa Prešovského kraja, ktorú môže využívať Úradu PSK, ale aj široká verejnosť.

 

Zdroj: Lea Heilová, PSK

Aktualizoval(a): Anna Polačková, 29.06.2020