Language Selection mobile
Top Menu

Človek na prvom mieste

Prinášame Vám rozhovor, ktorý poskytol rektor Prešovskej univerzity v Prešove  prof. PhDr. Peter Kónya, PhD. pre týždenník MY – Prešovské noviny,  publikovaný 05. februára 2019.

 

Popri iných aktuálnych otázkach zamestnáva v súčasnosti verejnú mienku a médiá na Slovensku často diskutovaný a do veľkej miery kontroverzný zákon o rekreačných poukazoch. Keďže platí od Nového roku, všetci väčší zamestnávatelia sa musia vyrovnať s povinnosťami, ktoré im stanovuje voči zamestnancom. Na to, aký spôsob poskytovania príspevku na rekreáciu zvolil druhý najväčší zamestnávateľ v Prešove, Prešovská univerzita, sme sa opýtali jej rektora prof. PhDr. Petra Kónyu, PhD.

 

Pán rektor, od 1. januára platí zákon o rekreačných poukazoch, podľa ktorého majú všetci zamestnanci vašej univerzity, pracujúci u vás najmenej dva roky, nárok na príspevok na rekreáciu na Slovensku v sume najviac 275 eur ročne.Koľkých vašich zamestnancov sa táto právna úprava týka a akú sumu na jej splnenie musí univerzita vyčleniť?

Nárok na príspevok na rekreáciu má u nás celkovo asi 1038 zamestnancov, pracujúcich na fakultách, rektoráte a iných súčastiach univerzity. V prípade, ak sa všetci rozhodnú využiť svoj zákonný nárok, bude predstavovať sumu takmer 285-tisíc eur. V každom prípade túto sumu univerzita vyčlení vo svojom rozpočte na rok 2019.

Akým spôsobom bude univerzita k realizácii zákona pristupovať? Akú formu poskytovania tohto benefitu preferujete?

Vzhľadom na to, že s tzv. rekreačnými poukazmi sú spojené viaceré komplikácie a jednoducho nemôžu fungovať tak ako v niektorých iných krajinách, kde sa dajú použiť na rôzne kultúrne a športové podujatia, asi ako gastrolístky, nepôjdeme zrejme touto cestou. Predpokladalo by to totiž vytvorenie konta každého zamestnanca a sledovanie použitia poukazov, čo by mohlo vytvárať dokonca potrebu ďalších pracovných miest. Zároveň by však táto možnosť obmedzovala zamestnancov pri výbere rekreačných zariadení iba na zmluvných partnerov poskytovateľov poukazov. Preto zvolilo vedenie univerzity druhú možnosť, ktorou je preplácanie faktúr za podmienok, stanovených predmetným zákonom.

Ako jeden z najväčších zamestnávateľov v kraji poskytujete však svojim zamestnancom aj ďalšie benefity či výhody. Len pred niekoľkými dňami obletela Slovensko správa o otvorení univerzitného detského centra s názvom Unipáčik. Aké iné výhody či úžitky poskytuje v rámci zvyšovania pracovného komfortu univerzita zamestnancom?

Od minulého roku sme napríklad modifikovali poskytovanie stravy pre zamestnancov. Keďže máme vlastné stravovacie zariadenia, ktorými sú študentská jedáleň na Ul. 17. novembra a jedálne dvoch kňazských seminárov, väčšina našich zamestnancov využíva ich služby, ako to ostatne stanovujú všeobecne záväzné právne predpisy.

Je možné sa pre zamestnancov stravovať v prípade záujmu aj mimo jedálne?

Vzhľadom na to však, že máme svoje objekty v rôznych častiach mesta, poskytujeme našim zamestnancom jednu tretinu straveniek v podobe tzv. gastrolístkov, čo im poskytuje oveľa väčšiu flexibilitu v dňoch, keď nemajú možnosť v čase obeda prísť do jedálne. Novinku sme pripravili aj v našom najväčšom stravovacom zariadení, v študentskej jedálni na Ul. 17. novembra, kde od začiatku februára bude poskytovaná i bezlepková strava.

Hovorili sme o využití rekreačných poukazov. Čo však možnosti univerzity – máte vlastné zariadenia, ktoré môžu vaši zamestnanci využívať v rámci voľného času?

Áno, univerzita disponuje vlastným ubytovacím zariadením v Batizovciach, ktoré poskytuje veľmi dobré zázemie pre pestovanie zimných športov aj letnej turistiky a naši zamestnanci ho po celý rok bohato využívajú. Priamo v areáli univerzity môžu naši zamestnanci využívať športové zariadenia, ako je krytá plaváreň a posilňovňa.

Je o tieto benefity záujem?

Áno, po dohode s odborovou organizáciou sme opakovane pristúpili k navýšeniu počtu hodín pre našich zamestnancov, ktorí počas semestra môžu využívať plaváreň trikrát v týždni a v skúškovom období každý pracovný deň. Samozrejme, od tohto roku budú môcť naši zamestnanci bezplatne pestovať svoje športové aktivity aj vo zrekonštruovanom viacúčelovom športovom areáli.

Možnosti pre zamestnancov univerzity sú bohaté, pripravuje však univerzita nejaké aktivity aj pre ich rodinných príslušníkov?

Počas letných prázdnin organizuje univerzita už tradične detskú univerzitu, ktorá sa od minulého roku realizuje v dvoch podobách, pre mladšie deti, „bakalárčekov“ a starších „magisterčekov“. Detská univerzita bola rozdelená práve kvôli snahe uspokojiť čo najviac záujemcov, medzi ktorými je veľká časť našich zamestnancov. Veríme, že mnohým deťom sa aj vďaka zaujímavému programu na univerzite zapáči rovnako ako ich rodičom. Začiatkom decembra organizujeme zasa pre deti a vnúčatá našich zamestnancov už tradične Mikuláša, spojeného s krátkym kultúrnym programom a neodmysliteľnými balíčkami.

Popri týchto možnostiach je známe, že univerzita je aj nie zanedbateľným investorom a v predchádzajúcich rokoch ste realizovali viacero stavieb vo svojich campusoch. Myslíte pri nich takisto na pracovný komfort svojich kolegov?

Áno, dokonca niektoré sme s tým cieľom aj naplánovali. Takou stavbou bude jednoznačne revitalizácia priestranstva pred vysokoškolským areálom a študentskými domovmi na Ul. 17. novembra, zo štrukturálnych fondov.

Kedy sa s ňou plánuje začať?

Stavbu plánujeme realizovať v jarných mesiacoch tohto roku a dosiahneme ňou komplexnú úpravu námestia medzi najväčšími budovami univerzity, s výmenou dlažby i rozsiahlou parkovou úpravou. Popri snahe o skrášlenie celého priestranstva nás inšpirovali napr. aj sťažnosti kolegýň na zlámané podpätky. Spríjemniť celkový dojem z univerzity a takisto pracovné prostredie mala za cieľ aj úprava a revitalizácia parku v priestoroch pedagogickej fakulty a rektorátu na Ul. 17. novembra 15, ktorý najmä v jarných a jesenných mesiacoch využívajú mnohí kolegovia i študenti.

Často skloňovanou témou je aj otázka parkovania. Ako sa pasuje univerzita s ňou?

Isteže, k zlepšeniu pracovných podmienok má prispieť aj rozširovanie možností parkovania. Už pri odovzdaní prístupovej komunikácie na Ul. 17. novembra 15 bolo vytvorených niekoľko desiatok nových parkovacích miest a ďalších asi sto vznikne výstavbou nového parkoviska na južnej strane budovy vysokoškolského areálu na Ul. 17. novembra 1. Popri zvýšení komfortu zamestnancov by toto parkovisko malo vyriešiť problém parkovania na kraji cesty aj na trávnatých plochách v širšom okolí budovy.

V portfóliu činností vedenia univerzity je okrem iného aj milá tradícia oceňovania svojich zamestnancov.

Samozrejme, sme inštitúcia, ktorá kumuluje veľký intelektuálny potenciál a jednou z našich hlavných činností popri vzdelávaní je vedecký výskum, produkujúci mnohé pozoruhodné, neraz priekopnícke či objavné výstupy v rôznych formách. Univerzita disponuje celou škálou ocenení na ohodnotenie tak celoživotného diela našich kolegov, ako aj najvýznamnejších vedeckých diel a iných foriem prínosu pre jej rozvoj. Sú nimi bronzová, strieborná a zlatá medaila univerzity, cena rektora a niektoré nové ocenenia ako cena za významný vedecký objav, cena za mimoriadny prínos vo vede do 40 rokov, cena za inovácie a za najlepšiu webovú stránku.

Odkiaľ prichádzajú návrhy na ocenených?

Tieto vyznamenania a ocenenia sa udeľujú spravidla na návrh fakúlt, niektoré i vedeckej rady, príp. rektora, spravidla pri otvorení akademického roka alebo na slávnostnom zasadnutí akademickej obce univerzity. Popri nich sme zaviedli aj tradíciu slávnostného prijatia a symbolického poďakovania zamestnancom pri ich životnom jubileu a takisto pri odchode do dôchodku.

Prezraďte, čo je pre vás ako pre rektora motiváciou pri tejto širokej škále činností na zlepšenie života univerzity?

Predovšetkým snaha uctiť si našich zamestnancov, ich prácu a námahu, ktorú venujú našej inštitúcii. Považujeme za nesmierne významné, aby sa v práci dobre cítili. Človek strávi na pracovisku veľkú časť svojho života a je tak veľmi dôležité, aby sa na ňom jednak cítil komfortne, jednak, aby mal pocit, že jeho prácu si vážia a oceňujú ju. Ťažko možno očakávať, že nás ocení okolie, ktoré často nemá kompletné informácie o charaktere našej práce, ak sa nevieme oceniť sami. Aj keď, vzhľadom na finančné možnosti, je to väčšinou ocenenie viac-menej symbolické.

Príjemné pracovné prostredie je veľkou výhodou pri vykonávaní svojho zamestnania.

Chceme, aby sa ľudia na univerzite cítili dobre. Väčšina z nich vykonáva totiž náročnú duševnú tvorivú prácu a tá sa nedá robiť pod vonkajším tlakom, v nekomfortných pracovných podmienkach. Zvlášť pri tvorivej činnosti, ak ju má človek vykonávať na sto percent, musí sa z práce tešiť. Nemôžeme chcieť od našich zamestnancov adekvátny výkon, keď im k tomu nevytvoríme vhodné podmienky. Človek musí byť na prvom mieste.

Zhovárala sa: Mária Pihuličová, redakcia MY - Prešovské noviny

 

https://mysaris.sme.sk/c/22050432/rektor-peter-konya-clovek-musi-byt-vzdy-na-prvom-mieste.html?ref=av-left

Aktualizoval(a): Anna Polačková, 12.02.2019