Language Selection mobile
Top Menu

Novoročná čaša vína

K tradičným univerzitným podujatiam, konajúcim sa začiatkom nového kalendárneho roka, neodmysliteľne patrí novoročná časa vína, ktorá sa na pozvanie rektora Prešovskej univerzity v Prešove prof. Petra Kónyu uskutočnila 21. januára v Študentskej jedálni PU. Tohtoročného priateľského stretnutia s vedením univerzity sa zúčastnilo vyše 330 tvorivých pedagogických zamestnancov.

 

 

Vážené kolegyne, vážení kolegovia,

dovoľte, aby som Vás v prvom rade srdečne privítal na našom už tradičnom novoročnom stretnutí a úprimne Vám poďakoval, že ste ho poctili svojou prítomnosťou opäť v takomto krásnom počte. Aj keď sa nám to mnohým nechce veriť, uplynul ďalší rok a naša univerzita, ktorá iba nedávno oslavovala dvadsiate výročie, dosiahla už dvadsiate druhé narodeniny. Predchádzajúci rok priniesol univerzite nové úspechy, i výzvy, s ktorými sa musela vyrovnať, no najmä každodennú tvrdú prácu predovšetkým Vás, jej tvorivých zamestnancov. Vďaka nej sa nám darí udržať a upevňovať svoju pozíciu v slovenskom i stredoeurópskom akademickom priestore. Aj v minulom roku sme si uhájili štvrté miesto v poradí slovenských vysokých škôl podľa počtu študentov, čo je opäť jasným dôkazom, že o našu univerzitu je stále záujem. A to nielen u nás, ale aj v zahraničí, keďže v počte zahraničných študentov sme v súčasnosti na štvrtom mieste, po UK, UPJŠ a TUKE. Internacionalizácia štúdia nielen umožňuje zmiernenie dôsledkov demografického poklesu, no posúva nás na inú úroveň v medzinárodných reláciách, kde vyspelé univerzity disponujú 10-20% zahraničných študentov Náš podiel je aktuálne 9%, každoročne mierne rastie, teda systematicky sa približujeme hodnotám vyspelých zahraničných univerzít. Pritom nemalá časť z viac ako 720 našich zahraničných študentov nie sú Ukrajinci. Sú medzi nimi aj študenti z Poľska, Českej republiky, Maďarska, Ruska a jednotlivci i z Moldavska, Kazachstanu, či Španielska.

Ďalšie úspechy dosiahla univerzita vo vede a výskume, pričom nemám na mysli zďaleka iba medializované objavy našich prírodovedcov, ako rumanček Lianka, Drozophila suzukii či mak Azurit. Pozíciu našej univerzity v akademickom výskume na Slovensku jasne dokumentujú viaceré rebríčky za rok 2017, zverejnené v minulom roku. Podľa nich sa naša univerzita umiestnila na štvrtom mieste v absolútnom počte publikačných jednotiek (po UK, STU a TUKE) a v publikáciách, prepočítaných na jedného učiteľa (a výskumníka) dokonca na prvom mieste. Podobne prvá bola naša univerzita r. 2017 v počte vedeckých monografií na jedného docenta a profesora, pričom podľa počtu vedeckých monografií na jedného učiteľa (a výskumníka) sa umiestnila druhá. Naše postavenie vo vysokoškolskej vede a výskume dokumentujú aj medzinárodné rankingy, ktorých výsledky boli zverejnené v uplynulom roku: Scimago, Webometrics a Google Scholar (To Universities by Citations in Top Google Scholar profiles). Pritom všetky sú zamerané na publikácie, resp. citácie v prestížnych databázach (WOS, SCOPUS a i.), kde my logicky s naším humanitným a spoločenskovedným zameraním sa ťažko môžeme merať s univerzitami s vybudovanými prírodovednými a technickými fakultami. Vo všetkých troch sme sa umiestnili v prvej tretine slovenských vysokých škôl, na 11., 9. a 10. mieste. Chcem zdôrazniť, že tieto úspechy sú nezištnou prácou Vás všetkých, tvorivých zamestnancov univerzity, za čo Vám úprimne ďakujem.

V oblasti vonkajších vzťahov sme nadviazali užšie, inštitucionálne kontakty s gymnáziami i samosprávami na území dvoch východoslovenských samosprávnych krajov a uzavreli viacero nových zmlúv o spolupráci s niekoľkými západoeurópskymi, juhoeurópskymi, ruskými i čínskymi univerzitami.

Samozrejme, na záver nemôžem nespomenúť nové investície našej univerzity. V priebehu prvého polroka bola odovzdaná do užívania prístupová cesta a dve parkoviská v areáli na ul. 17. novembra 15. Ako spoločná investícia s hlavným podielom VÚC sa nám začiatkom minulého semestra podarilo po dlhých desaťročiach rekonštruovať viacúčelový športový areál, časť zrekonštruovaného nového internátu a revitalizované átrium vo VŠA. V otázke rekonštrukcie internátov chcem zdôrazniť, že sme nielen dostali jednu z najvyšších čiastok mimo hlavného mesta, ale aj to, že sme boli prítomní medzi niekoľkými vysokými školami (5-6) pri všetkých rokovaniach s vládou a stali sme sa prvou univerzitou, ktorá dokázala odovzdať podstatnú časť rekonštruovaných priestorov do užívania.

Vážené kolegyne a kolegovia, stojíme na prahu nového roku, ktorý iste prinesie nové výzvy v oblasti vzdelávania i vedy a som presvedčený, že na nich budeme vedieť úspešne reagovať. V oblasti rozvoja pred nami stoja nové zamýšľané projekty i dokončenie už začatých, ako je revitalizácia priestoru pred VŠA, výstavba parkoviska pri VŠA (v štádiu stavebného konania) a zavŕšenie rekonštrukcie športovej haly. Veľkou výzvou bude revitalizácia alebo rekonštrukcia najväčšieho objektu univerzity, VŠA, ktorej intenzívne rokujeme ako o pilotnom projekte s ministerstvom financií.

Ešte raz Vám úprimne a zo srdca ďakujem za Vašu prácu pre rozvoj univerzity a želám Vám pevné zdravie, veľa šťastia a veľa úspechov v práci i osobnom živote!

 

prof. PhDr. Peter Kónya, PhD.
rektor Prešovskej univerzity v Prešove

Aktualizoval(a): Anna Polačková, 25.01.2019