Language Selection mobile
Top Menu

Výstava 3D modely artefaktov z doby bronzovej

3D skenovanie a 3D tlač predstavuje významnú súčasť technologického napredovania, pričom je otázkou budúcnosti, kedy dôjde k jeho ešte podstatnejšiemiu rozšíreniu. Prešovská univerzita disponuje takouto technológiou a s jej využitím sa môže podieľať na ochrane a sprístupnenie archeologického kultúrneho dedičstva.

 

Chodba Centra excelentnosti sociohistorického a kultúrnohistorického výskumu v hlavnej budove univerzity je od 23.4.2018 dejiskom výstavy „3D modely artefaktov z doby bronzovej“. Expozícia sa realizuje v rámci projektu Program Interreg V-A 2014-2020 Slovensko-Poľsko: Spoločné dedičstvo: slovensko – poľské pohraničie v dobe bronzovej/ Wspólne dziedzictwo: pogranicze słowacko - polskie w epoce brązu -INT/EK/PO/1/I/B/0070. Projekt sa uskutočňuje v súčinnosti s Rzeszowskou univerzitou a jeho cieľom je ochrana, rozvoj a propagácia archeologického kultúrneho dedičstva, mapovanie, identifikácia vybraných archeologických nálezísk a ich následné predstavenie v atraktívnej podobe pre odbornú a širokú laickú verejnosť nielen cezhraničného územia.

Výstavu otvoril doc. M. Javor, ktorý privítal prítomných účastníkov vernisáže a priblížil ciele a etapy realizácie projektu. Následne Ing. R. Mochnacký, ktorý taktiež spolupracuje s univerzitou prezentoval publiku integráciu projektu v širších súvislostiach. Doc. M. Vizdal, ktorý v projekte vystupuje ako vedecký garant významnou mierou sa podieľal na príprave výstavy a svojim výkladom priblížil jednotlivé obrazové materiály a vybrané 3D artefakty vo vitrínach. Na podujatí boli prítomní odborníci z vedeckých a univerzitných kruhov zo Slovenska a Poľska, študenti Prešovskej univerzity, ako aj laická verejnosť. Po prezentácii  účastníci sa mohli formou kolokvia podrobnejšie informovať o priebehu skenovania a tlače, ako aj o dobe bronzovej, ktoré predstavuje jedno z vrcholných pravekých období neobmedzované štátnymi hranicami.

Propagáciu zdrojov kultúrneho archeologického dedičstva slovensko-poľského pohraničia zabezpečuje mapová aplikácia, internetová stránka projektu (http://unipo-interreg.novyweb.sk/), publikácia a konferencia, ktorej súčasťou bude exkurzia. Ochranu a propagáciu kultúrnych zdrojov pomocou inovatívnych metód dokumentácie a výskumu realizuje 3D skenovanie a 3D tlač. Nakoľko Centrum excelentnosti sociohistorického a kultúrnohistorického výskumu disponuje 3D skenerom Geomagic Capture a 3D tlačiarňou ZPrinter 650, výsledkom sú 3D skenované modely artefaktov z doby bronzovej, ktoré sú uložené v univerzitných a múzejných depozitároch, resp. expozíciách. Pre ich spoznávanie má táto propagácia zásadný vplyv. Vzácne artefakty sú uložené v inštitúciách, ktoré sú na to určené, avšak pre bežného človeka málo prístupné na dotyk a bližšie oboznámenie sa s nimi. 3D modely umožnia záujemcom vidieť detaily artefaktu bez strachu nejakého jeho poškodenia a zároveň môžu prísť bližšie k ľuďom. Dejepisári a historici na našej univerzite, alebo študenti a žiaci stredných a základných škôl sa môžu stretnúť s takmer identickým „artefaktom“ a tak lepšie spoznávať naše kultúrne dedičstvo. Študenti prvého ročníka dejepisu a histórie určite ocenia v rámci skúšky z praveku takýto osobný kontakt a ak sa podaria aj ďalšie skenovania a výtlačky, napr. vzory a tvary jednotlivých nádob z kultúr, môžu ich takto ľahšie rozlišovať a pochopiť. Z osobných skúseností viem, že ako študenti by sme za takúto príležitosť boli istotne vďační.

Čo sa týka realizácie skenovania, je potrebné sa poďakovať všetkým inštitúciám, ktoré na tejto úlohe spolupracovali a boli ochotní a ústretoví poskytnúť nám na tieto účely svoje predmety zo zbierkových fondov. Artefakty, ktoré boli vybrané, pochádzali z Historického múzea v Sanoku, Okresného múzea v Rzeszowe, Univerzitného depozitára archeologických materiálov v Rzeszowe, Inštitútu histórie FF Prešovskej univerzity, Múzea v Kežmarku, Tripolitany - Krajského múzea v Prešove, Podtatranského múzea v Poprade, Vihorlatského múzea v Humennom a Archeologickej spoločnosti Triglav, s. r. o.. Myslím, že nebudem ďaleko od pravdy, keď poviem, že takýto projekt a výstava sú jedinečné svojho druhu nielen v rámci východnej časti Slovenska a Poľska, ale v rámci celých území týchto štátov.

Výstava bude v priestoroch Centra excelentnosti sociohistorického a kultúrnohistorického výskumu trvať do 11.5.2018, následne sa presunie do priestorov Rzeszowskej univerzity, kde sa vernisáž uskutoční dňa 21.5.2018, pričom sa neskôr počíta s jej premiestnením späť na pôdu Prešovskej univerzity. Zvyšovanie povedomia o potrebe ochrany archeologického dedičstva je čím ďalej tým aktuálnejšie, nakoľko sme v období stavebnej expanzie svedkami nebývalej rýchlej devastácie pokladov ukrytých pod zemou. Propagácia kultúrneho archeologického dedičstva tak predchádza hrozbe jeho zničenia rôznymi skupinami obyvateľstva bez hlbšieho historického povedomia

 

Mgr. Adriána Voľanská, PhD.

ÚDK CCKV PU

Foto: Mgr. Adriána Voľanská, PhD.,

Marcel Mravec

AV Štúdio CCKV PU

 

Aktualizoval(a): Anna Polačková, 12.06.2018