Language Selection mobile
Top Menu

Študenti diskutovali so štátnym tajomníkom ministerstva školstva

Koncom októbra na pôde Univerzitnej knižnice PU diskutovali študenti a pedagógovia so štátnym tajomníkom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Mgr. Petrom Krajňákom. Hlavnou témou besedy boli aktuálne otázky v oblasti školstva.

 

Štátny tajomník vyjadril v úvode potešenie a vďaku za možnosť vystúpiť s prednáškou a zároveň pripomenul, že je absolventom PU v Prešove. Hlavným organizátorom podujatia bol Inštitút politológie FF PU pod vedením riaditeľky doc. PhDr. Iriny Dudinskej, CSc.

Mgr. Peter Krajňák označil za jeden z najväčších problémov slovenského školstva nedostatok finančných prostriedkov, ale zároveň vyjadril názor, že aj napriek tomu existuje mnoho možností, ako vylepšovať a skvalitňovať oblasť vzdelávania. Jednou z kľúčových alternatív je strategický dokument Učiace sa Slovensko, ktorý predstavuje východisko pre reformu nášho vzdelávacieho systému od materských škôl až po celoživotné vzdelávanie. Uvedený dokument obsahuje viacero významných zmien, ktoré by mali mať zásadný vplyv na oblasť celého školského systému na Slovensku. Okrem toho štátny tajomník prízvukoval študentom, aby využívali stáže pomocou rôznych programov, ako je napríklad Erasmus+. Tieto typy aktivít sú zamerané na podporu vzdelávania a odbornej prípravy. Program umožňuje študentom, žiakom odbornej prípravy, ale i pedagógom stráviť určité obdobie v zahraničí a zvýšiť si svoje poznatky, zručnosti a možnosti uplatnenia na trhu práce. V tejto súvislosti Mgr. Peter Krajňák hovoril aj o potrebe duálneho vzdelávania žiakov, ktorí by sa mali pripravovať na výkon povolania podľa potrieb a požiadaviek zamestnávateľov. Praktickým vyučovaním u zamestnávateľa si žiaci rozvíjajú pracovné návyky, ktoré sú mimoriadne dôležité pre úspešné zaradenie sa na trh práce po ukončení štúdia.

Po vystúpení hlavného rečníka vznikla k načrtnutým otázkam konštruktívna diskusia, do ktorej sa zapojili prítomní študenti a pedagógovia. Otázky boli zamerané nielen na oblasť vysokého, ale i stredného a predprimárneho vzdelávania. Živá debata na záver umocňuje skutočnosť, že pre Slovensko obzvlášť platí, že jedným z najväčších bohatstiev je náš ľudský potenciál, ktorý musíme spoločne perspektívne rozvíjať. 

 

Text: Mgr. Vladimír Bokša

Foto: UK PU

    

Aktualizoval(a): Anna Polačková, 30.11.2017