Language Selection mobile
Top Menu

Malí vysokoškoláci zasadli do univerzitných lavíc už po desiatykrát

Prešovská detská univerzita (PDU) dnes otvorila jubilejný 10. ročník prázdninového vzdelávania detí pod názvom „PDU RETRO“. Malých vysokoškolákov čaká počas celého týždňa bohatý program pozostávajúci z najlepších prednášok, seminárov a tvorivých dielní z predošlých ročníkov.

 

Prešovská univerzita v Prešove (PU)  aj tento rok ponúka takmer 200 deťom vo veku od 7 do 15 rokov jedinečnú príležitosť pre plnohodnotné trávenie prázdninového týždňa v podobe netradičného vzdelávania. Študijný pobyt na univerzite začali študenti slávnostnou imatrikuláciou, na ktorej im boli odovzdané šiltovky, tričká s logom univerzity a špeciálne indexy, do ktorých si zapíšu ponúknutý študijný program, rovnomerne rozvrhnutý na každý deň od 8:00 do 16:00 h.

Všetkých Vás srdečne vítam na pôjde našej univerzity. Pevne verím, že počas najbližších dní získate zaujímavé zážitky, poznatky a nadviažete nové priateľstvá,“ uviedol vo svojom príhovore prof. Portik, prorektor pre vedu, umenie, šport a akreditáciu PU. Malým študentom sa následne prihovorila aj dekanka Pedagogickej fakulty PU doc. Jana Burgerová. „Ak budete v dospelosti spomínať na Vaše najlepšie prázdniny, pevne verím, že si aspoň na chvíľočku spomeniete na tento týždeň strávený u nás. Čaká Vás to najlepšie z doterajších ročníkov, máte sa na čo tešiť,“ zneli slová dekanky.

Tohtoročný desiaty ročník PDU sa totiž bude niesť v znamení bilancovania, teda výberu z toho najlepšieho, najúspešnejšieho, čo ponúklo predchádzajúcich 9 ročníkov. „Budú to opäť zaujímavé prednášky, semináre, tvorivé dielne či exkurzie, v rámci ktorých sa deti stretnú s témami, ako sú VýLET do poznania, Premeny umenia, Poklady prírody, In MEDIAs res, Vykopávky, V zdravom tele dobrod(r)uh, Kolobeh, obeh, beh... Potúlajú sa nočnou oblohou, priblížia sa k hviezdam, vykopú pravekú keramiku alebo vyryžujú zlato,“ bližšie popísala Zuzana Stanislavová, garantka projektu PDU. Zároveň doplnila, že malí vysokoškoláci zažijú aj množstvo dobrodružných poznávacích aktivít, dozvedia, ako sa varila soľ, skúsia vyrobiť solivarskú čipku, maľované medovníčky, upletú si košíky, či zoznámia sa s nepoznanou stránkou štvornohých priateľov.

Spoločenskovedne a prírodovedne orientované prednášky zamerané na poznávanie špecifík a osobitostí Prešova a jeho okolia (z oblasti histórie, architektúry a výtvarného umenia, ľudových tradícií a prírodných špecifík Šariša, literatúry, multikultúrnosti regiónu a pod.) budú viesť renomovaní vysokoškolskí pedagógovia, ako aj známe osobnosti z vedy, kultúry a médií, pochádzajúci z Prešova a šarišského regiónu. „Špecifikom študijného programu PDU je aj to, že na prednášky vždy nadväzujú semináre - tvorivé dielne. Prednášky malí vysokoškoláci absolvujú spoločne, pracovné dielne prebehnú v študijných skupinách, ktoré organizačne zabezpečujú študenti Pedagogickej fakulty PU,“ doplnila Andrea Mitrová, hlavná koordinátorka PDU.

Aj počas tohtoročnej detskej univerzity budú deti študovať v dvoch študijných stupňoch: „bakalárček“ (žiaci 1. – 4. ročníka ZŠ) a „magisterček“ (žiaci 5. – 9. ročníka ZŠ, resp. zodpovedajúcich tried 8-ročných gymnázií). Na záver svojho pobytu študenti vypracujú absolventskú prácu a na slávnostnej promócii za účasti rodičov obdŕža diplom s udelením titulu „bakalárček“, resp. „magisterček“. Promócia bude sprevádzaná vernisážou detských umeleckých prác vytvorených počas celého univerzitného týždňa.

------------------------

Prešovskú detskú univerzitu zabezpečuje Centrum celoživotného a kompetenčného vzdelávania PU spolu s Kabinetom výskumu detskej reči a kultúry Pedagogickej fakulty v spolupráci s ostatnými fakultami PU. V  priebehu 9 ročníkov absolvovalo PDU celkovo 810 magisterčekov a 840 bakalárčekov – spolu 1650 absolventov. Ak k tomu prirátame tento ročník (t. j. 195 študentov), tak za 10 rokov absolvovalo PDU 1845 študentov. Vrátane 10. ročníka sa o malých vysokoškolákov staralo vyše 300 študentov a program realizovalo približne 500 lektorov a prednášajúcich.

 

Text: Anna Polačková

Foto: AVS CCKV PU

 

Aktualizoval(a): Mgr. Anna Polačková, PhD., 10.07.2017