Language Selection mobile
Top Menu

Hands on Particle Physics Masterclasses 2017

13. ročník medzinárodného vzdelávacieho a popularizačného podujatia Masterclasses Hands On Particle Physics 2017 sa konal v tomto roku v období od 1. marca 2017. Počas uvedeného obdobia sa každý pracovný deň a tiež v sobotu zapojilo do podujatia spolu približne 13 tisíc študentov zo 52-tich krajín prostredníctvom 210 lokálnych inštitúcií, najčastejšie z univerzít, alebo výskumných vedeckých centier. Počas každého dňa to bolo približne 10 lokalít z celého sveta, v ktorých študenti absolvovali najprv prednáškové a po nich praktické časti podujatia. V poobedňajšej záverečnej časti sa študenti zúčastnili na videokonferencii paralelne v dvoch videokonferenčných miestnostiach, ktoré boli moderované v anglickom jazyku vedeckými pracovníkmi zo ženevského európskeho centra subjadrového výskumu CERN.     

Pre študentov v prešovskom kraji sa podujatie konalo na Prešovskej univerzite v Prešove v piatok 31. 3. 2017 pričom začalo ráno od deviatej hodiny a skončilo až po piatej hodine večer. Hlavným koordinátorom podujatia bolo Centrum celoživotného a kompetenčného vzdelávania PU v spolupráci s odbornými garantmi zo špecializovaného pracoviska Katedry jadrovej a subjadrovej fyziky Ústavu fyzikálnych vied na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Technickej univerzity v Košiciach a SAV v Košiciach. Na akcii sa podieľali aj Univerzitná knižnica, Fakulta humanitných a prírodných vied a Pedagogická fakulta Prešovskej univerzity.

Keďže to bolo už 13. pokračovanie, medzinárodného podujatia, účastníci boli pripravení na každoročný dlhší program akcie trvajúci až do večera. Program podujatia sa začal prednáškovým blokom v priestoroch študovne Univerzitnej knižnici PU. Prvú prednášku s názvom “Pohľady do mikrosveta” prezentovala doc. RNDr. Júlia Hlaváčová, CSc., z Katedry fyziky FEI Technickej univerzity v Košiciach. Počas prednášky sa účastníkom priblížili základné informácie o štruktúre mikrosveta a fyzikálnej interpretácii elementárnych častíc v tzv. teórii “Štandardný model” na úrovni stredoškolskej fyziky. Prednáškové časti boli prístupné širokej verejnosti. V univerzitnej knižnici podujatie pokračovalo aj druhou prednáškou s názvom “K počiatkom Vesmíru: Cesta tam a späť ” ktorú pripravil časticový fyzik RNDr. Ivan Králik, CSc., z Ústavu experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied v Košiciach. 

Po obedňajšej prestávke nasledovala prezentácia a metodická príprava k praktickej časti podujatia, ktorú zabezpečili Mgr. Filoména Sopková a Mgr. Lukáš Tropp z Ústavu fyzikálnych vied na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Po vyhodnotení a rozbore dosiahnutých výsledkov z praktickej časti s využitím štatistických metód pri interpretácii výsledkov meraní nasledovala videokonferenčná časť podujatia. V rámci videokonferenčného spojenia prostredníctvom systému “Vidyo” sa skupiny študentov z rôznych krajín spojili s fyzikmi z CERNu a prezentovali svoje výsledky presne takým spôsobom, akým to robia fyzici v medzinárodných kolaboráciách. Takto mohli študenti nazrieť do organizácie moderného výskumu v autentickom prostredí. V piatkovej skupine spolu s prešovskými študentmi boli aj študenti z univerzitných miest Strasbourg vo Francúzsku, Ljubljana v Slovinsku a Lavras v Brazílii. Moderátormi z CERNu v našej skupine boli Suyog Shrestha a Julia Gonski z kolaborácie ATLAS. Počas videokonferencie sa uskutočnil aj vedomostný súťažný kvíz, po ktorom si všetci účastníci akcie prevzali certifikáty o absolvovaní vzdelávacieho podujatia.

RNDr. Frantisek Franko, PhD.
Foto: Marcel Bosnyak a Marcel Mravec, AV Štúdio, CCKV PU v Prešove

Aktualizoval(a): Ing. Gabriela Fecková, 04.04.2017