Inštitút estetiky a umeleckej kultúry
TRADÍCIA
Inštitút estetiky a umeleckej kultúry Filozofickej fakulty PU v Prešove v kontinuite nadväzuje na svojho predchodcu, Inštitút estetiky vied o umení a kulturológie, ktorý vznikol v roku 2005 organizačnou reštrukturalizáciou Filozofickej fakulty z pôvodnej Katedry estetiky a vied o umení, ktorá bola zriadená rozhodnutím senátu 1. októbra 1994. Po tejto reštrukturalizácii pozostával z troch katedier (Katedra dejín a teórie estetiky, Katedra vied o umení a Katedra kulturológie). Neskôr bol premenovaný na Inštitút estetiky a vied o umení (19. júna 2006), o niekoľko rokov neskôr definitívne na Inštitút estetiky a umeleckej kultúry (17. decembra 2013).
Študijný odbor estetika v učiteľskom a neučiteľskom programe jestvuje na FF PU už 34 rokov. V akademickom roku 1990/91 sa začal po prvý raz realizovať študijný program estetická výchova v kombinácii (v študijnom odbore učiteľstvo umelecko-výchovných a výchovných predmetov), tu sa teda datuje oficiálna existencia študijného programu estetika. Jeho realizácii predchádzal vznik odboru estetika na Katedre spoločenských vied FF UPJŠ, ktorá vznikla 18. decembra 1989, do vzniku študijného odboru bola estetika chápaná ako špecializácia v rámci filozofie. Interdisciplinárny charakter estetiky a jej filozofický základ ako kvalitatívny rozmer sa stal zázemím pre formovanie vedeckých orientácií, publikačných a popularizačných aktivít pracovníkov. Interdisciplinárna komunikácia sa premietala aj do profilu jednotlivých disciplín, do profilu študentskej odbornej činnosti, záverečných prác a to vo všetkých stupňoch štúdia vrátane štúdia doktorandského.
V priebehu prvej a druhej dekády nového milénia zabezpečoval IEUK tri študijné programy I. stupňa (estetika, estetika-etika, učiteľstvo umeleckých a umelecko-výchovných predmetov resp. estetická výchova v kombinácii), tri študijné programy II. stupňa (estetika, estetika-etika, učiteľstvo umelecko-výchovných predmetov resp. estetická výchova v kombinácii) a dva študijné programy III. stupňa (estetika, dejiny a teória divadla – dobiehajúci program do r. 2008). Pracovisko získalo v roku 2008 aj práva na habilitačné a vymenúvacie konanie v odbore estetika, ktoré zanikli v procese zosúlaďovania študijných programov so Štandardmi SAAVŠ ku 31.08.2022. Po úspešnom priebehu tohto procesu pracovisko zabezpečuje dva bakalárske študijné programy I. stupňa (estetika, učiteľstvo estetiky v kombinácii), dva magisterské študijné programy II. stupňa (estetika, učiteľstvo estetiky v kombinácii) a participuje na doktorandskom študijnom programe III. stupňa (Systematická filozofia), v dennej a externej forme. Talentovaní študenti estetiky majú možnosť pokračovať na 3. stupni štúdia v rámci tohto programu.
EDUKAČNÁ ČINNOSŤ
Za 34 rokov zabezpečovania našich študijných programov ich úspešne absolvovalo dovedna 580 absolventov prvého a druhého stupňa, ktorí sa uplatnili v praxi ako učitelia na stredných a základných školách, ako učitelia na vysokých školách, ako pracovníci rôznych printových a elektronických médií a pracovníci kultúrnych inštitúcií na Slovensku, v Česku ale aj v ostatnej časti Európy a sveta. Dva doktorandské programy doteraz ukončilo 21 doktorandov (P. Himič, A. Mitrová, M. Pukan, E. Kušnírová, A. Verešpejová, M. Oľha, V. K. Delinde v odbore Dejiny a teória divadla; O. Tomáš, L. Bandurová, I. Gal Drzewiecka, L. Makky, Š. Haško, I. Hvičšová, A. Košičanová, I. Židík, K. Šantová, J. Kopilcová, R. Dovjak, A. Prištiaková, A. Babjaková, T. Timko v odbore Estetika) a v súčasnosti v odbore systematická filozofia študujú 3 externí doktorandi (N. Prostredná, A. Zanyah Šafran a T. Poláková).
Štruktúra povinných, povinne voliteľných a voliteľných disciplín, ktorú pracovisko ponúka študentom v študijných programoch I. a II. stupňa je zameraná na dejiny a teóriu estetiky od antiky po súčasnosť, na súčasné problémy estetiky umenia a estetiky mimoumeleckého estetična, na dejiny, teóriu a estetiku vybraných druhov umenia (hudba, divadlo, výtvarné umenie, film). Študenti získavajú okrem teoretických vedomostí aj praktické zručnosti a návyky k vedeckej práci v podobe účasti na študentskej vedeckej činnosti, zručnosti a návyky tvorivo ovládať elektronické médiá, schopnosti a zručnosti tvorivej umeleckej činnosti a jej manažmentu. Absolventi sú disponovaní uplatňovať sa ako odborní pracovníci v rôznych kultúrnych inštitúciách, zabezpečujúcich zhromažďovanie, analýzu, uchovávanie a prezentovanie estetických a umeleckých hodnôt v inštitúciách venujúcich sa vytváraniu estetických dimenzií spoločenského života. V učiteľskom programe sú absolventi disponovaní vyučovať tie predmety na základných a stredných školách, ktoré vzdelávajú vo vzdelávacej oblasti umenie, rozvíjajú svoje estetické a umelecké potreby, teoretické vedomosti a zručnosti.
VEDECKOVÝSKUMNÁ ČINNOSŤ
Vedeckovýskumná činnosť pracovníkov inštitútu bola doteraz zameraná na skúmanie dejín európskej estetiky a dejín estetiky na Slovensku (J. Sošková, S. Kopčáková), na teoretické problémy súčasnej estetiky a interdisciplinárne vzťahy s filozofiou a etikou, estetikou a médiami (J. Sošková, A. Kvokačka, O. Tomáš, M. Grajciarová, L. Bandurová, L. Makky), na skúmanie dejín umenia na Slovensku (E. Dušenková, S. Kopčáková, T. Pirníková, J. Migašová), na skúmanie dejín divadla a zvlášť alternatívneho divadla na Slovensku (K. Horák, E. Kušnírová, M. Pukan, P. Himič). Pracovníci inštitútu v rokoch 1998-2024 riešili 13 vlastných projektov VEGA, 4 projekty KEGA a participovali na ďalších 22 projektoch (VEGA, KEGA, GAČR a i.) participovali ako spoluriešitelia. V roku 2013-2016 sa traja pracovníci (E. Dušenková, S. Kopčáková, M. Grajciarová) stali členmi Lingvokulturologického a prekladateľsko-tlmočníckeho centra excelentnosti na FF PU. S. Kopčáková a J. Migašová participovali v rokoch 2013-2016 na medzinárodnom edukačnom projekte v schéme Comenius Lifelong Learning Programme (538547-LLP-1-2013-1-CH-COMENIUS-CMP) s názvom “Európske hudobné portfólio – Matematika: Ozvučenie cesty do matematiky”; L. Makky, E. Kušnírová, J. Migašová participovali na medzinárodnom vzdelávacom projekte E-Learning Prospects for Humanities, (2020-1-PL01-KA203-081599) (2020-2023). Najnovšie medzinárodné grantové úlohy: COST / The European Cooperation in Science and Technology (COST) CA22149 Research Network for Interdisciplinary Studies of Transhistorical Deliberative Democracy (CHANGECODE). Hl. riešiteľ: Institute IRRIS for Research, Development and Strategies of Society, Culture and Environment (Slovenia), spoluriešitelia: A. Kvokačka, S. Kopčáková, J. Migašová (2023-2027); ERASMUS+KA171 2023-1-SK01-KA171-HED-000137942 Spolupráca s partnerskými krajinami – International Credit Mobility PU (2023-2026); Fakulta humanitných a prírodných vied PU (Katedra ekológie), Kenyatta University, Nairobi, Keňa. Spoluriešitelia: J. Migašová, A. Kvokačka, S. Kopčáková, L. Makky (2023-2026). HORIZON MSCA-2021-SE-01 Communities and ACommunities and Artistic stic Participation in Hybrid Environment (CAPHE) Uniwersytet Jagielloński (Polsko), Staff Exchanges (SE), Marie Skłodowska-Curie Actions (2023-2027) (A. Kvokačka).
IEUK sa v roku 2023 stal zakladajúcim členom pracovnej siete European Platform for Philosophy of Music (ENPM) so sídlom v Porto/Portugalsko (prof. Kopčáková ako členka 8-člennej Steering Group); už druhej po tom, čo v roku 2022 sa stal zakladajúcim členom pracovnej siete Everyday Aesthetics Network (EvaNet) so sídlom v Palerme/Taliansko (zodp. doc. Kvokačka); doc. Kvokačka sa v tejto sieti stal aktívnym editorom 2 zahraničných kolektívnych monografií.
Dôležité vedecké podujatie, ktoré je značkou pracoviska a nadobúda postupne ohlas a tradíciu, predstavuje 9 realizovaných ročníkov medzinárodnej vedeckej konferencie Súradnice estetiky, umenia a kultúry (2015-2023), ktorá ma interdisciplinárny charakter a nadväzuje na celý rad predchádzajúcich vedeckých konferencií konaných na pôde IEUK. Inštitút estetiky a umeleckej kultúry je organizátorom vedeckých podujatí domácich aj medzinárodných, na ktorých vystupujú odborníci zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, Francúzska, Talianska, Veľkej Británie, Grécka, Nemecka, Fínska a iných krajín.
Pracovníci a doktorandi inštitútu sa aktívne zúčastnili 5 svetových kongresov estetiky, a to v Ľubľane 1998 (J. Sošková), v Krakove 2013 (J. Sošková, A. Kvokačka, L. Bandurová, T. Pirníková, L. Makky), v Soule 2016 (A. Kvokačka), v Belehrade 2019 (A. Kvokačka, S. Kopčáková, L. Makky, J. Migašová, A. Košičanová), v Brazílii (A. Kvokačka) a vo svojich vystúpeniach prezentovali výsledky výskumu z oblasti dejín slovenskej a európskej estetiky a z aktuálnych problémov estetiky (koniec umenia, estetika environmentu, estetika verejného priestoru atď.).
UMELECKÁ ČINNOSŤ
Pracovníci inštitútu sa okrem vedeckovýskumnej činnosti intenzívne venujú aj umeleckej činnosti, ktorú prezentujú a zverejňujú doma i v zahraničí. Umelecká činnosť bola v minulosti spojená osobitne s tvorivými činmi zakladajúceho člena IEUK, Karola Horáka, súčasného slovenského dramatika, ktorého hry sú hrané na doskách slovenských divadiel, ale aj divadiel v Poľsku a Česku. Umeleckej činnosti sa venovala bývalá členka inštitútu doc. E. Dušenková, M. Pukan, v súčasnosti sú to E. Kušnírová, J. Migašová, S. Kopčáková a T. Timko.
K umeleckej činnosti sú vedení aj študenti jednotlivých študijných programov. Do povedomia slovenskej odbornej a umeleckej verejnosti sa pozitívne zapísal festival Akademický Prešov (58. ročník sa zavŕšil v roku 2024), každoročná prehliadka vysokoškolskej študentskej umeleckej tvorivosti. Na festivale majú možnosť prezentovať výsledky svojej práce desiatky súťažiacich v troch stabilných kategóriách: študentské divadlo, umelecký prednes, vlastná literárna tvorba poézie a prózy a tiež divadelnej improvizácie (nepravidelne aj umeleckého prekladu a rétoriky). Študenti inštitútu získavajú skúsenosti z tvorby a prezentácie umeleckých diel, skúsenosti z organizovania podobných podujatí a saturujú svoje tvorivé ambície na domácich a zahraničných podujatiach (napr. ocenený študentský film pod vedením prof. J. Soškovej, Moskva, 2010).
V posledných rokoch aktívnu umeleckú činnosť (kurátorstvo, grafický dizajn) vyvíja J. Migašová, v svojej pedagogickej činnosti založila tradíciu realizácie umeleckých a organizačných aktivít študentov v spolupráci s profesionálnou scénou, vedie študentov v kurátorských aktivitách. E. Kušnírová organizuje domáce i zahraničné odborné exkurzie a organizuje tvorivé workshopy týkajúce sa umenia, divadla a kultúrneho manažmentu. Umeleckému grafickému dizajnu sa od roku 2019 venuje T. Timko.
SPOLUPRÁCA S DOMÁCIMI A ZAHRANIČNÝMI PRACOVISKAMI
Inštitút estetiky a umeleckej kultúry spolupracuje vo vedeckej aj umeleckej činnosti s radom pracovísk a inštitúcií doma i v zahraničí. Sú to hlavne akademické pracoviská venujúce sa estetike: Ústav literárnej a umeleckej komunikácie FF UKF Nitra, Katedra estetiky FF UK Praha, Fakulta umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí na Labem, Inštitút filozofie, sociológie a žurnalistiky Fakulty sociálnych štúdií Univerzity v Gdansku, Francúzsky inštitút na Slovensku, Sorbonnská univerzita a Univerzita v Pau vo Francúzsku, Sliezska univerzita v Katowiciach a Akademia Techniczno-Humanistyczna v Bielsku-Białej v Poľsku, Katedra filozofie Ostravskej univerzity v Ostrave a s radom ďalších pracovísk.
Členovia inštitútu (A. Kvokačka, S. Kopčáková, L. Makky, J. Migašová) sú členmi asociácií ako International Association for Aesthetics, European Society for Aesthetics, British Society of Aesthetics (A. Kvokačka), Nordic Society of Aesthetics (A. Kvokačka), a ďalších.; S. Kopčáková je členkou České společnosti pro hudební vědu (ČSHV) a v jej rámci členkou International Musicological Society (IMS). Pracovníci IEUK sú aktuálne členmi redakčných rád zahraničných časopisov Yearbook of Moving Image Studies, Evental Aesthetics, Yearbook of Moving Image Studies (YoMIS), Terra Aestheticae, Studies in the History of Philosophy (A. Kvokačka); Ars Inter Culturas a Hudební výchova (S. Kopčáková), Kultura, umění, výchova (S. Kopčáková, J. Migašová) a mnohých domácich vedeckých časopisov.
Zahraničné mobility pedagógov a študentov
Študenti IEUK počas štúdia 1., 2. a 3. stupňa majú možnosť získať štipendium na študijný pobyt na zahraničnej univerzite, podobne ako pedagógovia majú možnosť uchádzať sa o prednáškový zahraničný pobyt v rámci programu Erasmus+. Aktuálne bilaterálne dohody uzatvorené medzi našim inštitútom a zahraničnými partnerskými pracoviskami: Jihočeská univerzita v Českých Budějoviciach, Univerzita Karlova (Praha), Masarykova univerzita (Brno), Uniwersytet Slaski w Katowicach (Poľsko), Uniwersytet Wroclawski (Poľsko), Akademia sztuki v Szczecinie (Poľsko), Uniwersytet Jagellonski (Poľsko) a Università degli Studi di Palermo (Taliansko) a ď.).
Z domácich kultúrnych pracovísk treba spomenúť intenzívnu spoluprácu s Múzeom moderného umenia Andy Warhola v Medzilaborciach, s Krajskou galériou v Prešove, s Národným divadlom v Košiciach, s Divadelným ústavom v Bratislave, s Ústavom hudobnej vedy SAV, s Ústavom divadelnej a filmovej vedy SAV a s radom vydavateľstiev a ďalších kultúrnych inštitúcií zabezpečujúcich tvorbu, zverejňovanie a distribúciu umeleckej produkcie. A. Kvokačka pôsobí od roku 2021 v redakčnej rade zahraničného vydavateľstva Brill (séria Transcultural Aesthetics).
Na Svetovom kongrese estetiky v srbskom Belehrade v roku 2019 vyslovil náš kolega filozof a priateľ z Fínska, dr. Max Ryynänen v osobnom priateľskom rozhovore s vedúcou pracoviska pamätnú vetu: „Prešov is the little spot on the map of the world aesthetics“. Áno, rozvíjaním tradície estetického myslenia na Prešovskej univerzite v priebehu viac ako troch dekád sa Prešov skutočne stal malou, ale dobre viditeľnou plôškou na svetovej mape estetiky. Stojí za tým veľa úsilia zakladateľov a mimoriadneho tímového úsilia súčasnej generácie pracovníkov. (zostavila prof. Slávka Kopčáková, riaditeľka IEUK)