Dlhodobý zámer
Strednodobý zámer rozvoja na obdobie rokov 2024-2028
Inštitút estetiky a umeleckej kultúry Filozofická fakulta PU
predkladá: prof. PaedDr. Slávka Kopčáková, PhD., riaditeľka IEUK FF
I. PERSONÁLNE ZABEZPEČENIE A GARANČNÝ POTENCIÁL IEUK
Stabilizácia a rozvoj kvalifikačnej štruktúry patrí k najdôležitejším prioritám pracoviska v strednodobom ako aj dlhodobom horizonte. Za 34 rokov jestvovania študijného odboru (od 1990) a existencie pracoviska (od 1994) sa úspešne inaugurovali 4 tvoriví pracovníci, úspešne habilitovali 7 pracovníci, 9 pracovníkov získalo titul PhD., z nich sú v 7-člennom tíme IEUK doposiaľ piati. Keďže Inštitút v rokoch 2008-2022 mal akreditované doktorandské štúdium a rovnako aj habilitačné a vymenúvacie konanie v odbore 2.1.6 estetika, boli vytvorené ideálne podmienky na nárast a dynamizáciu kvalifikačnej štruktúry pracovníkov IEUK.
Aktuálna kvalifikačná štruktúra IEUK:
1 profesor – Slávka Kopčáková,
4 docenti – Lukáš Makky, Zuzana Slušná, Adrián Kvokačka, Jana Migašová, Eva Kušnírová;
1 odborný asistent - Tomáš Timko.
Plán kvalifikačných postupov – INAUGURÁCIE (v odbore Systematická filozofia):
doc. PhDr. Zuzana Slušná, PhD. (predpokladaný termín inaugurácie: akad. r. 2025/26)
doc. Mgr. Lukáš Makky, PhD. predpokladaný termín inaugurácie: akad. r. 2027/28)
II. OBLASŤ VZDELÁVANIA A DOKTORANDSKÉHO ŠTÚDIA, PROFIL ODBORU
Profil odboru a konkurencieschopnosť pracoviska:
IEUK v rámci ponúkaných možností definovaných jadrami znalostí študijného odboru v dikcii dokumentácie Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ) a s prihliadnutím k potrebám praxe a uplatniteľnosti absolventa na trhu práce, ponúka vyváženú skladbu znalostí v odbore poznania. Absolventi jednoodboru ako aj učiteľského štúdia nachádzajú uplatnenie v praxi a prioritou zostáva nepretržité napĺňanie kritéria diverzifikácie štúdia. Hoci v prostredí slovenských VŠ sú aj iné pracoviská, ktoré ponúkajú podobné študijné odbory (Nitra, Bratislava), IEUK sa odlišuje štruktúrou jadra znalostí pričom veľký dôraz zostáva na prepojení teoretických vedomostí s praxou.
V akad. roku 2021/2022 prebehol proces zosúlaďovania akreditačných spisov s novými štandardmi SAAVŠ. Jeho súčasťou bolo aj zosúladenie profilu absolventa s opisom v rámci strešného odboru Filozofia. V rámci týchto procesov sme do určitej miery inovovali skladbu študijných disciplín v rámci študijného odboru estetika na 1. a 2. stupni. Zohľadnili sme pritom potreby a výzvy praxe a meniacich sa podmienok realizácie edukačných procesov (kritické myslenie, edukačný kognitivizmus, rozvoj digitálnych kompetencií, výskum umením tzv. art-based research) a kultúrnych mechanizmov (galerijná animácia, estetika múzických a vizuálnych umení, stáž v kultúrnej inštitúcii a i.). Za podstatné považujeme odlíšenie pracoviska (odboru a študijných programov, ktoré zabezpečuje) od podobne koncipovaných študijných programov (kulturológia, masmediálne štúdia, mediamatika a pod.).
Oblasť vzdelávania a doktorandského štúdia:
V nastávajúcom období je potrebné zatraktívniť profil štúdia aj aktivitami a dianím mimo vyučovací proces, najmä pri jeho propagácii a získavaní záujemcov o štúdium. Je potrebné prehodnotiť pedagogické stratégie vzhľadom na kvalitu a počet prichádzajúcich študentov (pri náraste počtu zahraničných študentov), venovať im viac pozornosti z hľadiska prípravy didaktických materiálov (vysokoškolské učebnice, skriptá) v slovenskom jazyku, prioritou zostáva motivovať ich k výkonom osobnostne, ale aj potvrdzovaním zmysluplnosti nadobúdania konkrétneho typu poznatkov. Učiť ich kriticky myslieť, učiť ich „učiť sa“, sprevádzať ich na ceste za objavovaním poznatkov.
Profesori a docenti IEUK majú od roku 2022 možnosť školiť doktorandov a participovať na realizácii študijného programu 3. stupňa štúdia v rámci odboru Systematická filozofia. Dôležitým dynamizujúcim faktorom stabilizácie sú 4 docenti habilitovaní v rokoch 2020-2022, ktorí ako noví školitelia ponúkajú nové témy a nové prístupy.
Plánujeme udržať personálne obsadenie pracoviska v takej konštelácii, aby sme dokázali udržať existujúcu ponuku 4 študijných programov (2 bakalárske a 2 magisterské), menovite estetika a učiteľstvo v kombinácii.
Plánujeme udržiavať živú a funkčnú spoluprácu s externým prostredím (zainteresované strany, zamestnávatelia, odborné a umelecké inštitúcie) v rámci realizácie pedagogických a odborných stáží a praxí študentov, ako cestu obojstranného organického prepojenia edukačných cieľov s praxou t. j. profesijnou realizáciou našich absolventov. Ako súčasť mimoškolskej činnosti naďalej zostáva prioritne organizácia domácich a zahraničných exkurzií a workshopov pre študentov odboru, kurátorské a výstavné projekty; vysielanie študentov na umelecké festivaly v rámci ponúk na študentskú participáciu v porotách, workshopoch umeleckej kritiky (Taliansko, Čechy, Slovensko).
Realizácia stáží, odbornej a pedagogickej praxe:
Plánujeme rozšírenie databázy partnerských inštitúcií na realizáciu praxí a stáže študentov učiteľského aj neučiteľského odboru. V databáze vedieme nateraz 17 partnerských inštitúcií (Mestská galéria Caraffka, Krajské múzeum Prešov a Krajská galéria Prešov; Východoslovenská galéria v Košiciach, Osvetové kultúrne stredisko v Bardejove, Kultúrne a turistické centrum Bardejov, Kultúrne informačné centrum Veľký Šariš, Tatranská galéria Poprad, Podtatranské múzeum, Slovenské technické múzeum Košice, Múzeum Solivar, DIG Košice, DAD Prešov, DJZ Prešov, Archima galéria, Múzeum moderného umenia Andyho Warhola Medzilaborce, Múzeum v Kežmarku atď.) Zmluvy boli platné do roku 2021 (3 do r. 2024), situáciu monitoruje dr. Kušnírová. Prioritou je práca na ich aktualizácii na základe auditu a vyhodnotenia efektívnosti spolupráce.
Za dôležitý cieľ stanovujeme aj prípravu študentov na odbornú prax, predchádzajúcu jej samotnej realizácii. Doposiaľ sa tak dialo v rámci vyučovacích disciplín Manažment kultúrnych inštitúcií 1, 2; Muzeoedukológia, Pedagogická interpretácia umeleckého diela, Estetická výchova a i.); od akademického roka 2022/2023 to bude aj v rámci nových disciplín ako Galerijná animácia 1, 2 (nahrádza Muzeoedukológiu), Stáž v kultúrnej inštitúcii, Estetika, médiá a reklama a ďalších.
III. OBLASŤ VEDECKO-VÝSKUMNEJ ČINNOSTI
Vedecko-výskumná činnosť pracoviska sa odvíja od aktuálneho personálneho zloženia IEUK. V posledných rokoch sa pracovníci IEUK sústredili na vedecké témy vo vzťahu k akútnym problémom globálneho sveta, témy svetovej epidémie a vojnových konfliktov a ich dosahu na kultúrne procesy v euroatlantickom priestore, estetiky každodennosti a environmentu, pri zachovaní poslania venovať sa aj regionálnym či celoslovenským historickým a akulturačným špecifikám. Narastajúci trend v počte a kvalite publikácií ako sú vedecké monografie, učebnice, príspevky v časopisoch evidovaných vo svetových vedeckých databázach je naším cieľom udržať a ešte posilniť jeho dynamiku. Súčasťou týchto cieľov je vytvárať podmienky na granty so zapojením všetkých pracovníkov inštitútu (KEGA, VEGA, APVV, zapojenie do projektov v rámci EU napr. COST a Horizont Europe) ako aj interdisciplinárnu spoluprácu v rámci inštitútov FF PU. Všetky tieto granty IEUK zastrešuje alebo na nich participuje. Za dôležitý cieľ považujeme vytvoriť podmienky na kreovanie náročnejších grantových úloh medzinárodného charakteru v spolupráci so zahraničnými partnerskými univerzitnými pracoviskami.
Publikačná činnosť:
Jedným z najdôležitejších cieľov je posilniť kvalitu publikačnej činnosti do takej miery, aby bolo možné presadiť sa v impaktových časopisoch tzn. časopisoch registrovaných vo svetových vedeckých databázach (CCC, WoS, SCOPUS) ako jednej zo súčastí internacionalizácie pracoviska. V roku 2022 časopis ESPES. The Slovak Journal of Aesthetics, vydávaný ako vedecké periodikum FF PU v spolupráci so Spoločnosťou pre estetiku na Slovensku, uspel v hodnotiacich procesoch svetových databáz Scopus a Web of Science (Emerging Sources Citation Index) a bol do nich zaradený. ESPES je nielen reprezentatívnym časopisom pracoviska, ale súčasne je jediným vedeckým časopisom pre estetiku na Slovensku.
IV. MEDZINÁRODNÉ VZŤAHY IEUK
Spolupráca s domácimi a zahraničnými pracoviskami:
IEUK spolupracuje vo vedeckej aj umeleckej činnosti s radom pracovísk a inštitúcií doma i v zahraničí. Sú to hlavne akademické pracoviská venujúce sa estetike: Ústav literárnej a umeleckej komunikácie FF UKF Nitra, Katedra estetiky FF KU Bratislava, Katedra estetiky FF KU Praha, Inštitút filozofie umenia Univerzity v Gdaňsku, Univerzita v Katowiciach a Sliezska univerzita v Bielsko-Biala v Poľsku, Katedra filozofie Ostravskej univerzity v Ostrave a ď.
Viacerí členovia IEUK (S. Kopčáková, A. Kvokačka, L. Makky, J. Migašová) sú členmi Svetovej asociácie estetikov (IAA), A. Kvokačka je členom Európskej asociácie estetikov (ESA), Britskej asociácie estetikov (BSA), Nordic Society of Aesthetics a i.; S. Kopčáková je členkou České společnosti pro hudební vědu (ČSHV) a v jej rámci členkou International Musicological Society (IMS), je tiež zakladateľskou členkou Európskej platformy pre filzofiu hudby (ENPM, do r. 2023).
Pracovníci IEUK sú aktuálne členmi redakčných rád zahraničných časopisov Evental Aesthetics, Yearbook of Moving Image Studies (YoMIS), Terra Aestheticae, Studies in the History of Philosophy (A. Kvokačka); Ars Inter Culturas a Hudební výchova (S. Kopčáková), Kultura, umění, výchova (S. Kopčáková, doc. Migašová) a mnohých domácich vedeckých časopisov.
Pracovníci IEUK (L. Makky, E. Kušnírová, J. Migašová) participujú na medzinárodnom vzdelávacom projekte Erazmus+ KA2 E-Learning Prospects for Humanities (2020 – 2022).
Zahraničné mobility pedagógov a študentov:
Študenti IEUK počas štúdia 1., 2. a 3. stupňa majú možnosť získať štipendium na študijný pobyt na zahraničnej univerzite, podobne ako pedagógovia majú možnosť uchádzať sa o prednáškový zahraničný pobyt v rámci programu Erasmus+. Aktuálne bilaterálne dohody uzatvorené medzi našim inštitútom a zahraničnými partnerskými pracoviskami: Jihočeská univerzita v Českých Budějoviciach, Univerzita Karlova (Praha), Masarykova univerzita (Brno), Ostravská univerzita (Ostrava); Uniwersytet Slaski w Katowicach (Poľsko), Uniwersytet Wroclawski (Poľsko), Akademia sztuki v Szczecinie (Poľsko), Uniwersytet Jagellonski (Poľsko) a Università degli Studi di Palermo (Taliansko).
Prioritou je podporovať zahraničné výskumné pobyty pracovníkov financované cez schémy na to určené (SAIA, NŠP, CEEPUS a ď.).
Priority pre obdobie 2024-2028:
1. Plánovať, podporovať a manažovať ďalšiu fázu akademického rastu pracovníkov (vymenúvacie konania) ako budúcich členov garančných tímov pre udržanie generačnej kontinuity vedeckého bádania a pedagogickej činnosti na IEUK.
2. Posilniť podporné mechanizmy a vytvoriť pre pracovníkov podmienky umožňujúce vytváranie publikačných výstupov evidovaných vo svetových vedeckých databázach (WoS, SCOPUS, CCC).
3. Zvýšiť motiváciu najmä u študentov (ale aj pedagógov) inštitútu k účasti na mobilitných projektoch a výskumných študijných pobytoch, a to nielen v rámci siete Erazmus, ale aj štipendií SAIA, CEEPUS a pod.
4. Usilovať o participáciu na medzinárodných grantových projektoch typu ŠF EU, Erazmus+ KA2 a ď., Visegrad Fund, COST, HORIZONT EUROPE a i.
5. Zabezpečovať naďalej prednášky zahraničných prednášajúcich odborníkov (Erazmus+, Fulbright Fund, Slovenské estetické fórum a i.) ako mostu k spolupráci tvorivých pracovníkov ale súčasne aj dôležitého motivačného faktora pre študentov. Cieľom je, aby sa študentská mobilita v zahraničí stala prirodzenou súčasťou individuálneho študijného plánu čo najväčšieho počtu študentov na všetkých stupňoch štúdia.
6. Zvyšovať mieru aktívnej participácie členov inštitútu na vedeckých kongresoch a konferenciách v zahraničí, posilňovať budovanie zahraničných kontaktov nevyhnutných pre kreovanie náročnejších grantových úloh ako aj začlenenie pracoviska do medzinárodných kontextov a sietí.
7. V spolupráci s vedením FF zabezpečiť pracovné podmienky a prostredie pre pracovníkov, ktoré by plne vyhovovali štandardom pre akademickú prácu v odbore humanitných vied v 21. storočí (ďalší rozvoj digitálnych kompetencií učiteľov a v nadväznosti na to aj študentov odboru).