Katedra etiky
História katedry je úzko spätá s vývojom štúdia filozofie na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity (FF PU). V rámci tohto štúdia sa etika dlhodobo rozvíjala, čo viedlo k vzniku študijného programu jednoodborovej etiky – špecializácie v rámci filozofie. Tento program bol prvýkrát otvorený v akademickom roku 1997/1998 pre štúdium popri zamestnaní. O rok neskôr sa otvorilo aj denné štúdium v podobe učiteľstva akademických predmetov etiky v kombinácii. V rámci komplexnej akreditácie v roku 2004 boli akreditované študijné programy pre bakalársky aj magisterský stupeň vysokoškolského štúdia: Etika (2. 1. 5), Etika v kombinácii (2. 1. 5) (s estetikou, neskôr od roku 2011 so sociálnou prácou) a učiteľstvo akademických predmetov etiky v kombinácii (od roku 2005/2006 etická výchova v kombinácii). V roku 2005 sme získali práva habilitácií a inaugurácií v odbore Etika (2. 1. 5).
Katedra etiky ako samostatné vedecko-pedagogické pracovisko sa etablovala v roku 2005 v rámci reorganizačných zmien na FF PU v Prešove ako súčasť Inštitútu filozofie a etiky, v tejto podobe zotrvala až do roku 2013. Od roku 2010 sa súčasťou Katedry etiky stalo aj UNESCO Chair in Bioethics (Centrum bioetiky UNESCO). Toto univerzitné pracovisko bolo na Slovensku a v regióne strednej Európy jedinečné. Štatút pracoviska UNESCO v tomto období potvrdzuje vysokú kvalitu vedeckovýskumných a vzdelávacích aktivít zameraných na oblasť bioetiky. Od 1. januára 2014 získala Katedra etiky status samostatného inštitútu na FF PU v Prešove pod názvom Inštitút etiky a bioetiky (IEB). V auguste 2024 sa pracovisko opätovne zlúčilo s Inštitútom filozofie, čím sa obnovilo pôvodné pracovisko Inštitútu filozofie a etiky.
Vedecko-pedagogický tím katedry je na Slovensku i v zahraničí známy svojou vedeckou produkciou, publikačnou činnosťou, organizáciou vedeckého života a výchovou mladej vedeckej generácie. Ťažiskom práce tímu je odborná príprava študentov odboru etika, ktorých profil si vyžaduje špecializáciu pre potreby spoločenskej aj pedagogickej praxe. Popri vzdelávacej a pedagogickej činnosti sa členovia katedry aktívne zapájajú do riešenia vedeckovýskumných úloh, ktorých výsledky aktuálne publikujú a zároveň využívajú v edukácii študentov. V súčasnosti sa katedra zameriava na výskum v oblasti etiky (najmä aplikovanej a profesijnej etiky) v medzinárodných i národných súvislostiach, pričom sa sústreďuje na tieto hlavné okruhy záujmu:
- existujúci stav a perspektívy profesijnej etiky na Slovensku so zameraním na zdravotníctvo, školstvo, hospodárstvo (manažment) a verejnú správu;
- existujúci stav a perspektívy v oblasti aplikovaných a profesijných etík, ako sú hospodárska etika, manažérska etika, medicínska etika, bioetika, etika ošetrovateľskej práce, etika verejnej správy, etika politiky, učiteľská etika a ekologická etika;
- dejiny etiky a etického myslenia na Slovensku v období 16. – 20. storočia;
- rozvoj a výskum konzekvencialistickej etiky;
- rozvoj etickej teórie a jej miesto v príprave učiteľov etickej výchovy.