Language Selection mobile
Top Menu

Zvieracia Farma – George Orwell

Všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie”

Presne táto veta sa nesie celým dejom legendárneho diela ešte legendárnejšieho spisovateľa Georgea Orwella. Vraví sa, že v jednoduchosti sa mnohokrát skrýva genialita. A presne takto jednoducho Orwell vykreslil vlastnosti ľudí na zvieratách. Vo svojom diele sa rozhodol využiť formu alegórie, či bájky, kde využil namiesto ľudí - zvieratá s ľudskými vlastnosťami a servíruje nám presnú kritiku spoločnosti, v ktorej sa satiricky venuje témam, ako je sociálna etika, nespravodlivosť, či zneužívanie moci.

V podobe prasiat sa môžeme stretnúť na Farme zvierat napr. s obrazom najväčších diktátorov sveta. Dočítame sa aj o ďalších zvieracích symboloch ako častiach spoločnosti. Ovce ako nemysliacu časť ľudu, všetko opakujúci dav, psi ako privilegovaná tajná polícia, kone ako pracujúci prostý ľud a mnohé ďalšie. Orwellova. Poukazuje na nebezpečnú silu ľudí, ktoré spojili v jeden mocný dav myšlienky revolúcie, proti utláčateľovi. Avšak, kým na začiatku boli myšlienky a ciele ušľachtilé, vďaka ľudskej povahe vo finále končia s neblahým dopadom pre celú spoločnosť.

Zvieratá si po vyhnaní farmára Jonesa z jeho vlastnej farmy určia isté pravidlá platiace spočiatku pre všetkých. Začína sa však objavovať istá vrstva obyvateľov (zvierat), prispôsobujúca si tieto zákony pre seba, dokonca sa ich neštíti časom aj porušovať. Kde myšlienka všespokojnosti a rovnosti všetkých časom prejde do všeobecnej nespokojnosti a nakoniec aj k pádu ich systému vládnutia.

Pokiaľ ste videli najnovší kinohit Sviňa, príbeh tejto knihy Vám ho bude nápadne pripomínať.

Zvieracia farma je skrátka nadčasovým dielom.

Odkaz na online knihu TU

Aktualizoval(a): Tím webmasterov IESP, 27.03.2020