Spojenie STEAM vzdelávania a environmentálnej angažovanosti cez mapovanie v projekte EUthMappers

"Učíme sa mapovať svet a súčasne formujeme budúcnosť… To je myšlienkou projektu EUthMappers, ktorý implementujeme na Prešovskej univerzite v Prešove (ďalej len PU). Tento Erasmus+ projekt združuje občiansku vedu, humanitárne a komunitné mapovanie, aby podporil inovatívne vzdelávanie v oblasti STEAM a podnietil environmentálnu angažovanosť. Prečítajte si, ako sme v apríli 2023 privítali stredoškolských učiteľov z celej Európy, aby sme spoločne preskúmali silu mapovania a zistili, ako môžeme cez mapy meniť náš svet k lepšiemu.”

Predstavte si, aké je to byť súčasťou projektu, ktorý dokáže skutočne zmeniť svet! Vďaka projektu EUthMappers to učitelia a ich žiaci môžu skutočne zažiť a pochopiť silu občianskej vedy (citizen science) - vedy, ktorú robia bežní ľudia, a nie len vedci v laboratóriu. Tento projekt využíva túto myšlienku a prináša ju do tried stredných škôl, kde majú žiaci možnosť viesť vlastné projekty a vytvárať zmeny vo svojich komunitách. Jednou z hlavných súčastí projektu je humanitárne mapovanie. Ide o proces, pri ktorom dobrovoľníci vytvárajú mapy území, ktoré sú vystavené riziku prírodných a humanitárnych katastrof, pričom dané územia neboli doteraz digitálne zakreslené v mapách, a teda kde navigácia pre záchranné zložky bola sťažená Tieto mapy môžu pomôcť humanitárnym organizáciám lepšie pochopiť, kde je pomoc najviac potrebná a efektívne rozdeľovať svoje zdroje. Komunitné mapovanie je zase spôsob, ako občania môžu zmapovať svoje okolie. Môže to byť veľmi silný nástroj pre komunity, pretože dáva ľuďom možnosť lepšie pochopiť svoje územie a podieľať sa na jeho modelovaní. To môže viesť k väčšej angažovanosti a pocitu vlastníctva voči ich miestu.

Projekt EUthMappers využíva všetky uvedené koncepty a prináša ich do stredných škôl. Žiaci tak majú možnosť naučiť sa o mapovaní, občianskej vede a ochrane životného prostredia. Získavajú zručnosti, ktoré sú veľmi dôležité pre dnešný svet - nielen technické zručnosti, ako je práca s digitálnymi mapami a geodátami, ale aj zručnosti akými je spolupráca, kritické myslenie a riešenie problémov. Zároveň je tento projekt príkladom toho, ako môže byť vzdelávanie inovatívne a relevantné. Vďaka Erasmus+ schéme, ktorá podporuje cezhraničnú spoluprácu a výmenu skúseností, môžeme prekračovať hranice a učiť sa jeden od druhého. Vďaka tomu môžeme lepšie pochopiť globálne problémy a pracovať spoločne na ich riešení. To je budúcnosť vzdelávania, a to je to, čo nám projekt EUthMappers ukazuje.

Jednou z hlavných aktivít projektu EUthMappers zo strany PU (Katedra geografie a aplikovanej geoinformatiky) ako jedného z partnerov bolo vytvorenie praktickej príručky [https://euthmappers.gitbook.io/], ktorá stručne popisuje vyššie uvedené koncepty a poskytuje kvalitný školiaci materiál pre stredoškolských učiteľov pre následnú organizáciu medzinárodného školenia. To sa uskutočnilo na pôde Fakulty humanitných a prírodných vied PU v dňoch 19.-21. apríla 2023 a privítalo celkovo tridsiatku učiteľov zo Španielska, Talianska, Portugalska, Rumunska a Slovenska (Gymnázium Konštantínova). Trojdňové školenie poskytlo účastníkom výnimočnú príležitosť zúčastniť sa na sérii prednášok a workshopov zameraných na mapovanie lokálnych klimatických a humanitárnych udalostí. Cieľom tohto podujatia bolo nielen poskytnúť učiteľom príležitosť naučiť sa nové zručnosti a poznatky, ale aj umožniť im, aby tieto znalosti previedli do svojich tried a komunít. To je kľúčová súčasť projektu EUthMappers - vytváranie trvalých väzieb a šírenie vedomostí a zručností, ktoré môžu skutočne zmeniť svet.

V prvý deň školenia oboznámila Mgr. Jana Michalková, PhD. z Katedry geografie a aplikovanej geoinformatiky (ďalej len KGAG) účastníkov s dôležitosťou mapovania a otvorených geopriestorových konceptov, ktoré majú obrovský potenciál posilniť vzdelávanie v oblasti STEAM a podnietiť environmentálnu angažovanosť. Nasledovala inšpiratívna prednáška prof. Maria Brovelli z Politecnico di Milano (ďalej len PoliMI) o význame komunitného mapovania a projekte OpenStretMap predstavujúceho voľne editovateľnú mapu sveta.

Druhý deň školenia pokračoval praktickým tréningom ako mapovať, a tak pomôcť budovať komplexnú a otvorenú mapu sveta na platforme OpenStreetMap. Študentky z KGAG Katarína Korfantová a Daniela Vavreková predstavilli medzinárodnému auditóriu humanitárnu aktivitu mapathon – mapovací maratón, ktorý prináša cenné geodáta pre riešenie problémov vo svete. Tento druh mapovania dokáže rýchlo mobilizovať komunitu OpenStreetMap a priniesť veľké množstvo kvalitných a použiteľných geodát. V ďalšej časti školenia Mgr. Miloslav Michalko, PhD. z KGAG oboznámil účastníkov s najpoužívanejšími aplikáciami na mapovanie v teréne. Získané poznatky si stredoškolskí učitelia mohli overiť ihneď aj v praxi, keď sa im podarilo zmapovať viac ako 100 stromov v okolí našej univerzity. Táto praktická časť školenia pomohla pochopiť, ako môže mať mapovanie reálny vplyv na ochranu a udržateľnosť životného prostredia.

Posledný deň školenia oboznámili kolegovia z PoliMI účastníkov s témou validácie a čistenia dát, ktoré sú potrebné pre získanie kvalitných a použiteľných dát. V poslednej časti školenia sa účastníci pod vedením kolegov z Universidad Politécnica de Madrid naučili, ako vytvoriť lokálny mapovací projekt pre žiakov na stredných školách a pomôcť tak formovať novú generáciu mladých maperov, ktorí budú aktívne pracovať na lepšom a udržateľnom svete.

Projekt EuthMappers je prísľubom, že cez mapovanie a vzdelávanie je možné prekročiť hranice a pracovať spoločne na udržateľnej budúcnosti pre nás všetkých. Môžeme vytvárať trvalé väzby a zdôrazňovať hodnoty, ako sú vzdelávanie, ochrana životného prostredia a komunitná spolupráca a zdôrazňovať, že angažovanosť mladých ľudí je kľúčom k udržateľnej budúcnosti planéty. 

 

Autor článku a fotografií: Jana Michalková

Riešiteľský kolektív: Miloslav Michalko, Jana Michalková, Štefan Koco, Tomáš Pasternák, Elena Jenčová

Updated by: Miloslav Michalko, 07.09.2023