prof. Ing. Dr. Róbert Štefko, Ph.D.
Vedecko/umelecko-pedagogická charakteristika osoby (VUPCH)
telefón: ---
email: robert.stefko@unipo.sk
Konzultačné hodiny:
Utorok: 11.30 - 13.30 hod.
Streda: 10.30 - 12.00 hod.
Miestnosť:
(m.č. 320)
Po absolvovaní doktorandského štúdia získal titul Ph.D. v Prahe, udelila mu ho Podnikovohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické Praha, ČR, v odbore Řízení a ekonomika podniku v r. 1998, specializace: Marketing.
Titul docenta získal v odbore „Podniková ekonomika a management“ na Ekonomickej fakulte VŠB Technickej univerzity Ostrava, Česká republika, v r. 2000.
Titul univerzitného profesora získal na Ekonomickej fakulte VŠB Technickej univerzity Ostrava, Česká republika, v odbore „Podniková ekonomika a management“ v r. 2005.
V 2. stupni vysokoškolského štúdia je absolventom 2 vysokých škôl – Vysoká škola ekonomická Bratislava, Fakulta riadenia, odbor Automatizované systémy riadenia (1987, Ing.) a tiež Univerzita P.J. Šafárika, PdF, odbor Matematika-chémia.
V súčasnosti je na Fakulte manažmentu, ekonomiky a obchodu na Prešovskej univerzite v Prešove (od r. 2005) riadnym univerzitným profesorom na funkčnom mieste pre ekonomický študijný odbor 3.3.15 Manažment. Je garantom všetkých stupňov štúdia v študijnom programe Manažment v študijnom odbore 3.3.15 Manažment a je dekanom fakulty.
V r. 1987 bol prijatý ako odborný asistent na Filozofickú fakultu UPJŠ Košice so sídlom v Prešove po svojom príchode z podnikovej praxe a začal vyučovať predmety informačné systémy, ekonomiku služieb a výpočtovú techniku.
Stal sa v ak. roku 1989/1990 zakladateľom a hlavným rozvojovým faktorom prvého univerzitného magisterského ekonomicko-manažérskeho štúdia v Prešove, na Univerzite P. J. Šafárika Košice, Filozofickej fakulte so sídlom v Prešove.
V r. 1995 založil Katedru manažmentu Filozofickej fakulty v Prešove Univerzity P. J. Šafárika Košice, na ktorej pôsobil ako vedúci katedry. Následne sa po prvej úspešnej akreditácii stal garantom vtedy 5-ročného magisterského študijného odboru Ekonomika a manažment podniku v 2 špecializáciách, a to Personálny manažment (zabezpečovaný uvedenou Katedrou manažmentu FF UPJŠ) a Manažment turizmu a hotelierstva (zabezpečovaný Inštitútom turizmu a hotelového manažmentu Filozofickej fakulty v Prešove UPJŠ Košice).
Pod jeho vedením sa Katedra manažmentu Filozofickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika so sídlom v Prešove po rozdelení univerzity (1997) naďalej rozvíjala ako Katedra manažmentu Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove. V r. 2004 sa Katedra manažmentu FF PU v Prešove spolu s Inštitútom turizmu a hotelového manažmentu FF PU v Prešove s oboma akreditovanými 5-ročnými magisterskými študijnými špecializáciami vtedajšieho študijného odboru Ekonomika a manažment podniku pod garanciou prof. Róberta Štefka stali dvoma z troch zakladajúcich súčastí novej Fakulty manažmentu Prešovskej univerzity v Prešove.
Dňa 1.10.2004 mal rozhodujúci podiel na založení prvej univerzitnej ekonomickej fakulty obchodno-podnikateľského typu v prešovskom kraji s názvom Fakulta manažmentu Prešovskej univerzity v Prešove. Pod garanciami prof. Ing. Róberta Štefka, Ph.D. boli postupne akreditované študijné programy v študijnom odbore 3.3.15 Manažment vo všetkých stupňoch štúdia.
V r. 2004 sa stal prvým dekanom fakulty a rozvinul ju z pôvodných 3 katedier do štruktúry 7 odborných katedier, terajších 14 študijných programov v oboch formách štúdia, s približne 100 pracovníkmi a 20 internými doktorandmi a v súčasnosti riešenými 26 výskumnými grantmi z externých domácich a zahraničných výskumných agentúr. Fakulta generuje významný podiel financií zo štátnej dotácie univerzity na denných študentov aj financií za externé štúdium. Na uvedenú fakultu sa počas jej existencie každoročne hlási najviac uchádzačov spomedzi 8 fakúlt Prešovskej univerzity v Prešove a stala sa najväčšou fakultou na univerzite.
Fakulta manažmentu, ekonomiky a obchodu získala status "Excelentné výskumné pracovisko" ako jedna z troch najlepších v Slovenskej republike v rankingu podľa vedeckovýskumnej výkonnosti všetkých 76 spoločenskovedných fakúlt a súčastí univerzít na báze exaktného vyhodnotenia (regresným modelom) Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu. V uvedenom rankingu sú okrem 2 ekonomických fakúlt sa na nižších pozíciách pod Fakultou manažmentu, ekonomiky a obchodu PU v Prešove umiestnili všetky ostatné slovenské ekonomické fakulty, všetky právnické fakulty, filozofické, pedagogické fakulty, fakulty športu a ostatné. Status "Excelentného výskumného pracoviska" Fakulta manažmentu, ekonomiky a obchodu PU v Prešove obhájila ako jedna z troch najlepších spoločenskovedných fakúlt SR už opakovane.
Prof. Štefko v rámci svojho odboru Podniková ekonomika a management sa zameriava najmä na výskum v oblasti marketingu nehmotných produktov, ekonomiky a marketingového manažmentu organizácií poskytujúcich služby a v príbuzných oblastiach odboru. Významné výskumné diela publikoval v oblasti marketingu umenia, marketingu vybraných špecifických oblastí turizmu, v personálnom marketingu, v oblasti zvládania náročných situácií manažérov, predovšetkým v kontexte manažovania marketingových pracovníkov a obchodných zástupcov, tiež manažmentu predaja a osobného predaja ako súčasti marketingovej komunikačnej politiky. Bol okrem iného tvorcom koncepcie marketingu univerzít v prostredí SR na základe tzv. reprodukčných cyklov kvality vstupov, systému maximalizácie atraktivity organizácie vo vnímaní cieľových publík, s hodnotením na základe responsívnych modelov, testovania cenovej citlivosti a tiež ďalších koncepcií v tejto oblasti. Je priekopníkom implementácie súvisiacich stratégií v slovenskom vzdelávacom konkurenčnom prostredí. Po uvedení jeho koncepcií do praxe od roku 2004 je počas celej existencie fakulty doposiaľ evidovaný každoročne enormne vysoký záujem o štúdium na Fakulte manažmentu, ekonomiky a obchodu Prešovskej univerzity v Prešove, pričom záujem uchádzačov o štúdium bol vo vzťahu ku kapacitám v niektorých rokoch podľa hodnotenia ministerstva najvyšší v Slovenskej republike.
Je členom DEAN - Deans' European and Academics Network, Brussels, Belgium, členom TIIKM - The International Institute of Knowledge Management (the member of the advisory board), Sri Lanka, členom NECSTouR (Network of European Regions Committed to the Issue of Sustainable Tourism), Bruxelles, Belgium, členom ČMS (České marketingové společnosti) Praha. Zároveň bol členom Scientific Board of Publication Interdisciplinary Approach to Sustainable Development edited ISI Pierrard, HEC du Luxemburg, Virton, Belgique 2007, Belgium Depot Légal: D/2007/9727/4. Do r. 2006 bol členom 2 pracovných skupín Akreditačnej komisie, poradného orgánu vlády SR pre oblasť “ekonómie a manažmentu“, v súčasnosti je členom komisie výskumnej grantovej agentúry VEGA č. 13 pre ekonomické a právne vedy.
V U.S.A. obdržal “Management Certificate“ americkej štátnej univerzity Wichita State University, W. Frank Barton School of Business, U.S.A., 27.4.1995.
Je členom redakčných rád (a vedeckých rád) 12 zahraničných a domácich vedeckých časopisov, pričom je predsedom redakčnej rady vedeckého výskumného časopisu „Journal of Management and Business: Research and Practice“.
Doposiaľ sa stal riešiteľom 18 výskumných grantov medzinárodných a domácich, z toho bol vedúcim riešiteľských tímov 16 výskumných grantov. Zároveň bol aj projektovým manažérom v rozvojovom projekte pri čerpaní fondov EÚ, ktorý bol prvým úspešným na Prešovskej univerzite v Prešove. Bol členom úspešne ukončeného projektu Centrum excelentnosti výskumu kognícií (CEVKOG).
Doposiaľ sa stal členom 12 vedeckých rád ( z toho 8 fakultných a 4 univerzitných vedeckých rád) na univerzitách v Českej republike, Slovenskej republike a v Poľsku. Je predsedom vedeckej rady Fakulty manažmentu, ekonomiky a obchodu Prešovskej univerzity v Prešove.
Vybrané najvýznamnejšie z jeho zahraničných pracovných pobytov a pozvané prednáškové činnosti na zahraničných univerzitách:
- University of Limerick, Irish Republic (pozvané prednášanie január-máj 1993, 1998, 1999)
- Podnikohospodářská fakulta VŠE Praha (pozvané prednášanie jún 1993)
- Wichita State University, U.S.A. (apríl-máj 1995).
- Helsinki a Kirkkonummi - Association of Finnish Adult Education Organizations, Finland (jún 1992),
- University of Lódž, Polland (pozvané prednášanie november 1994)
- University of Stirling, Scotland, Great Britain (august 1998)
- University of Bradford a College of Bradford, England (marec 2000),
- University of Hull, England, v rámci programu Tempus (apríl 2000).
- Faculty of Administration and Economics, Technological Educational Institution of Thessaloniki, Greece (pozvané prednášanie jún 2000).
- Czestochowa University of Technology, Faculty of Management, Polland (pozvané prednášanie jún 2011, 2012, 2013).
Vybrané najvýznamnejšie spomedzi zahraničných svetových vedeckých konferencií (s jeho aktívnou a súčasne publikačnou účasťou):
- Montclair State University (U.S.A.) and Universidad del Valle de Atemajac (Mexico): „8th International Conference on Global Business and Economic Development“, Guadalajara, Mexico (January 2004).
- Montclair State University (U.S.A.) and Hanyang Univesity (South Korea): „Management Challenges in Times of Global Change and Uncertainty“. Hanyang University, South Korea, Seoul (May 2005).
Bol predsedom sekcie „Business and the Government Framework“ na tejto americko-juhokórejskej medzinárodnej konferencii.
- Ghent University, Belgium, Ghent: „Managing Higher Education in a Changing Europe“ (September 2005).
- Dublin Institute of Technology (D.I.T.)., Ireland, Dublin - DEAN (Deans and European Academics Network, April 2006)
- Centrum pro studium vysokého školství Praha a ČVUT Praha, Fakulta strojní: medzinárodná vedecká konferencia “Marketing vysokých škol” (2000), kde bol predsedajúcim alternujúcim v angl. pri vedení plenárneho zasadnutia,
- ESMU, DEAN and EU-Drivers, University of Barcelona: „Universities leading regional innovations: New partnerships at a time of economic crisis“, Barcelona, Spain (November 2010)
- „International Conference on Marketing – Challenging Environment 2013“ (ICOM), Colombo, Sri Lanka (February 2013).
- Crafting Global Competitive Economies: 2020 Vision Strategic Planning & Smart Implementation. 24th International-Business-Information-Management-Association Conference. Milan, Italy (November 2014)
- „3rd International Conference on Strategic Innovative Marketing”, Madrid, Spain (September 2014).
Na jeho publikácie je evidovaných spolu 1165 citácií a publikoval spolu 282 publikácií v zahraničných a domácich vedeckých časopisoch karentovaných, indexovaných aj neindexovaných, v zborníkoch, vrátane 7 vedeckých monografií (6 domácich a 1 zahraničnej v anglickom jazyku), 1 v kategórii kapitol v zahraničnej indexovanej monografii (Springer), 5 vysokoškolských učebníc a ďalších typov publikácií.
Väčšinu svojich publikácií napísal ako ich jediný autor.
Vo vedeckej databáze Web of Science má evidovaných spolu 81 publikácií. Vo vedeckej databáze Scopus má evidovaných spolu 94 publikácií, v databáze Current Contents má evidovaných 27 publikácií.
Vo vedeckých databázach Web of Science a Scopus má spolu zaevidovaných 701 citácií. Niektoré ďalšie citácie vo vedeckej databáze WoS sú aj na jeho neindexované publikácie.
Spomedzi jeho 282 publikácií patria medzi vysoko citované najmä jeho najvýznamnejšie vedecké monografie.
Jeho vedecká škola sa prejavuje aj tým, že vychoval doposiaľ 18 úspešných doktorandov, množstvo docentov a profesorov, ktorí spolu s ním rozvíjajú Fakultu manažmentu, ekonomiky a obchodu v Prešove, vďaka čomu dosiahla táto fakulta spatus Excelentného výskumného pracoviska, ktorý obhajila už dvakrát.
Jeho domáce vedecké monografie sú tieto:
ŠTEFKO, Róbert, 2003. Akademické marketingové inštrumentárium v marketingu vysokej školy. Bratislava, R.S. Royal Service 2003. ISBN 80-968379-5-8 (EAN 9788096837953), 262 strán.
ŠTEFKO, Róbert, 2001. Personálna práca v hyperkonkurenčnom prostredí a personálny marketing. Bratislava, R.S. Royal Service 2001. ISBN 80-968379-4-X, 235 strán.
ŠTEFKO, Róbert. 1997. Marketingová komunikácia a stratégia dominancie public relations podniku. Bratislava : Bedeker Slovakia, 1997. ISBN 80-967443-2-1, 116 strán.
FEDORKO, Richard, ŠTEFKO, Róbert, 2014. Výskum vnímania a hodnotenia významných elementov webovej stránky fakulty a modelové riešenie využívania vybraných nástrojov e- marketingu pre PR v podmienkach vysokoškolskej inštitúcie. Bookman, s. r. o., Prešov, 2014. ISBN 978-80-8165-089-5, 193 strán.
ŠTEFKO, Róbert, Nastišin, Ľudovít, 2016. Výskum ekonomicky významných faktorov vnímania reputácie, jej dominantných súvislostí s úspešnosťou procesu elektronického obchodovania a e-marketingu na slovenskom virtuálnom trhu. Bookman, s.r.o., Prešov, 2016. ISBN 978-80-8165-190-8, 208 strán.
Zahraničné monografie:
ŠTEFKO, R. and J. KRAJŇÁK, 2013. An Analytical View on Fine Arts Marketing. Katowice: The Jerzy Kukuczka Academy of Physical Education in Katowice, Poland, 2013.ISBN 978-83-64036-21-7. 140 pp.
Kapitoly v zahraničnej indexovanej monografii:
ŠTEFKO, Róbert , GALLO, Peter, 2015. Using Management Tools to Manage Network Organizations and Network Models. In: Management of Network Organizations: Theoretical Problems and the Dilemmas in Practice. – Chap.
Springer, 2015. - ISBN 978-3-319-17346-7. - S. 249-263.
ŠTEFKO Róbert, Mudrík Martin, 2016. Using Social Networks to Create and Share Experiences in Creative Tourism. In: Driving Tourism through Creative Destinations and Activities
IGI Global. Copying or distributing in print or electronics forms without written permission of IGI Global is prohibited, ISBN 9781522520160. – S. 260 – 262.
1/0945/17 - VEGA
Výskum ekonomickej kvantifikácie marketingových procesov zameraných na zvyšovanie hodnoty pre pacienta, viacdimenzionálne analýzy marketingového mixu zdravotníckych zariadení a kvantifikácia ich významu v procese tvorby systému na meranie kvality a efektivity v zdravotníctve SR
Vedúci projektu: prof. Ing. Róbert Štefko, Ph.D.
048PU-4/2015 - KEGA
Implementácia multimediálnych a multikanálových informačných zdrojov v edukačnom procese
Vedúci projektu: prof. Ing. Dr. Róbert Štefko, Ph.D.
Doba riešenia: 1.1.2015 -31.12.2017
1/0857/15 – VEGA
Výskum ekonomicky významných faktorov vnímania reputácie a jej dominantných súvislostí vo vzťahu k úspešnosti procesu elektronického obchodovania a e-marketingu na slovenskom virtuálnom trhu
Vedúci projektu: prof. Ing. Dr. Róbert Štefko, Ph.D.
Zástupca vedúceho: doc. PhDr. Radovan Bačík, PhD., MBA, LL.M.
Doba riešenia: 1.1.2015 -31.12.2016
1/0760/13 – VEGA
Analýza a návrh zefektívnenia rozhodovacích procesov pri investičnom rozhodovaní regionálnych samospráv
Vedúci výskumného tímu projektu: prof. Ing. Dr. Róbert Štefko, Ph.D.
Zástupca vedúceho: doc. Ing. Ladislav Suhányi, PhD.
Doba riešenia: 1.1.2013 - 31.12.2014
Projekt bol v roku 2014 úspešne ukončený.
Medzinárodný výskumný grant vedecko-technickej spolupráce MVTS APVV ( SK-PL-0061-12) medzi Slovneskom a Poľskom:
Research of the current state and marketing communication possibilities of significant cultural –religious and pilgrimage sites in the region of Prešov and the region Slaskie through interned-based tools with an emphasis on social networks
Vedúci výskumného tímu projektu: prof. Ing. Dr. Róbert Štefko, Ph.D.
Doba riešenia: 1.1.2013 - 31.12.2014
Projekt bol v roku 2014 úspešne ukončený.
1/0876/10 – VEGA
Výskum marketingových cenových stratégií predajcov v Slovenskej republike a vnímania hodnoty eura a inflácie v Slovenskej republike v čase svetovej finančnej krízy v rôznych sociálnych vrstvách.
Vedúci výskumného tímu projektu: prof. Ing. Dr. Róbert Štefko, PhD.
Zástupca vedúceho: Ing. Ľubomír Karas, PhD.
Doba riešenia: 1.1.2010 - 31.12.2011
Projekt bol v roku 2011 úspešne ukončený.
Medzinárodný výskumný grant vedecko-technickej spolupráce MVTS APVV (SK-PL-0056-09)
University Role in Regional Development and Knowledge Dissemination
Vedúci výskumného tímu projektu: prof. Ing. Dr. Róbert Štefko, PhD.
Doba riešenia: 1.1.2010 - 31.12.2011
Projekt bol v roku 2011 úspešne ukončený.
Centrum excelentnosti výskumu kognícií (CEVKOG) na základe Uznesenia č. 588 Predsedníctva Slovenskej akadémie vied (zo dňa 12.12.2006) - Fakulta manažmentu bola členom tohto centra od r. 2007 do r. 2010.
http://www.psychologia.sav.sk/cevit
Riešitelia: doc. PhDr. Miroslav Frankovský, CSc., prof. Ing. Dr. Róbert Štefko, PhD.
Doba riešenia: 1.1.2007 - 31.12.2010
Projekt bol v roku 2010 úspešne ukončený.
1/4638/07 – VEGA
Výskum determinantov a aktivizujúcich prvkov akcelerácie regionálneho rozvoja a návrh znalostného modelu vedúceho k zvýšeniu konkurenčnosti regiónu s podporou špecifického marketingového inštrumentária
Vedúci výskumného tímu projektu: prof. Ing. Dr. Róbert Štefko, PhD.
Zástupca vedúceho: Ing. Ladislav Sojka, CSc.
Doba riešenia: 1.1.2007 - 31.12.2009
Projekt bol úspešne ukončený v roku 2009.
1/1406/04 – VEGA
Analýza vzdelávacích, sociálnych, psychologických a ekonomických faktorov regionálneho rozvoja zaostalých oblastí.
Vedúci výskumného tímu projektu: prof. Ing. Dr. Róbert Štefko, PhD.
Zástupca vedúceho: Ing. Ladislav Sojka, CSc.
Doba riešenia: 1.1.2004 - 31.12.2006
Projekt bol v r. 2006 úspešne ukončený.
Medzinárodný výskumný grant PHARE CBC S.F.M.P. – SR 0101.03 – 0010
From Input to Output.
Autor a manažér projektu: prof. Ing. Dr. Róbert Štefko, PhD.
Prijímateľ pomoci: Prešovská univerzita v Prešove.
Doba riešenia: 1.1.2004 - 31.8.2005
Projekt bol v r. 2005 úspešne ukončený.
1/8051/01 - VEGA
Kultúrnoantropologické, sociálno - ekonomické a vzdelanostné aspekty regionálneho rozvoja s akcentom na znižovanie nezamestnanosti
Vedúci výskumného tímu projektu: prof. Ing. Dr. Róbert Štefko, PhD.
Zástupca vedúceho: Ing. Ladislav Sojka, CSc.
Doba riešenia: 1.1.2001 - 31.12.2003
Projekt bol v r. 2003 úspešne ukončený.
Medzinárodný výskumný grant TEMPUS JEP – 12263-97
Performance Indicators – Pls – of Quality Assessment in Higher Education Institutions
Koordinátori: Prof. Ing. Dagmar Lesáková, CSc. (OA EU Bratislava),
Prof. Ing. Ľudovít Mesároš, CSc. (KM FF PU v Prešove)
Riešiteľ projektu za PU v Prešove: Ing. Dr. Róbert Štefko, PhD.
Doba riešenia: 1.1.1997 - 31.12.1999
Projekt bol v r. 1999 úspešne ukončený.
1/1391/94 - symbol K GAV-č.1
Vzdelávanie dospelých v procese transformácie ekonomiky a sociálneho rozvoja.
Vedúci výskumného tímu projektu -koordinátor: Prof. Ing. Dr. Miroslav Tuma, DrSc.
Zástupca vedúceho a riešiteľ čiastkovej úlohy "Manažment a marketing inštitúcií vzdelávania": Ing. Dr. Róbert Štefko, PhD.
Doba riešenia: 1.1.1995 - 31.12.1997
Projekt bol v r. 1997 úspešne ukončený.
V súčasnosti je dekanom Fakulty manažmentu, ekonomiky a obchodu Prešovskej univerzity v Prešove. V ekonomickom študijnom odbore manažment na Fakulte manažmentu, ekonomiky a obchodu Prešovskej univerzity v Prešove je garantom jej bakalárskeho študijného programu, magisterského štúdia, doktorandského štúdia, docentských habilitácií a profesorských menovacích konaní.