film Učiteľka
Počas týchto ťažkých časov, kedy máme všetci kvôli ochrane seba a svojich blízkych ostať doma, nám ostáva veľa voľného času. Ako tento čas využiť? Jedna z možností môže byť sledovanie zaujímavých alebo náučných filmov. Moje odporúčanie počas týchto ťažkých časov je film Učiteľka (2016), natočený Janom Hřebejkom, ktorý popisuje fungovanie školstva počas socializmu.
O čom je film?
Osoby ktoré boli v dobe socializmu blízke komunistickej strane (či už cez rodinu, ale boli sami v strane), mali automaticky v Československu výraznejšie výhody. V tejto dobe bolo úplne bežné, že takíto ľudia boli uprednostňovaní a ľahšie dosiahli svoje ambície.
Učiteľka, ktorá je hlavnou postavou celého príbehu patrí do komunistickej strany preto sa pre mnohých zdá nedotknuteľná. Prostredníctvom svojho postavenia a charizmy nepriamo núti žiakov a ich rodičov vykonávať rôzne služby. Žiaci, ktorí sa odmietajú podriadiť jej vôli čakajú najrôznejšie tresty, či už ide o zhoršenie známok, alebo zaplňovanie voľného času žiakov zbytočnými úlohami. Táto situácia vyvrcholí vtedy, keď si jedna zo šikanovaných žiačok siahne na život. Riaditeľka školy usporiada rodičovské združenie, na ktorom rodičia diskutujú o dotyčnej učiteľke. Rodičia, ktorých deti dostávali vďaka službám rôzne benefity, sú samozrejme s triednou učiteľkou spokojní, a snažia sa jej zastávať (tu ale vzniká otázka, či sa jej zastávajú, pretože s ňou súhlasia, alebo je to iba kvôli tomu, že je z komunistickej strany. Toto je však už ale na posúdení diváka). Nakoniec sa však mnoho rodičov k petícií proti triednej učiteľke pripojí a tá je nakoniec suspendovaná.
Podľa mňa je tento film perfektne zahraný a spracovaný. Dobovo ukazuje, ako kedysi socializmus fungoval, ako dokáže byť moc zneužitá na osobné účely, a tak isto ukazuje na čom socializmus skrachoval. To, aká je nespravodlivosť v štáte, nakoniec vyvrcholilo pádom režimu v Československu. Vďaka tomuto filmu som si viac začala vážiť demokraciu.
(c) Natália MILKOVIČOVÁ