Language Selection mobile
Top Menu

Postupy

Časopis je určený miestnemu a medzinárodnému okruhu vedcov, študentov, filozofov, sociálnych pracovníkov ale aj vďaka svojmu interdisciplinárnemu charakteru je určený pre širokú čitateľskú obec.

 

Zameranie a rozsah

Úlohou časopisu Journal socioterapie je priniesť interdisciplinárny, multidisciplinárny, ale aj transdisciplinárny pohľad na výkon socioterapeutických činností v procese pomoci a podpory klientov pomáhajúcich profesií. Časopis je miestom, kde je možné prezentovať najnovšie vedecké a odborné poznatky v súlade s aktuálnymi trendmi súčasnej sociálnej práce v meniacich sa podmienkach spoločnosti zachycujúc zmeny v charakteristikách klientov, chce ponúkať pestré pohľady a dobrú prax výkonu socioterapie prostredníctvom výpovedí pomáhajúcich profesionálov. Časopis tak ponúka priestor pre zdieľanie socioterapeutickej skúseností. Svojim obsahom ponúka viacero spôsobov vedeckej diskusie prostredníctvom vedeckých statí, recenzií na relevantné publikácie. Poskytuje priestor pre rozhovory s inšpiratívnymi osobami v kontexte teórie a praxe socioterapie, ponúka priestor pre odborné a vedecké štúdie, prinášajúce aktuálne zistenia a trendy, sprostredkúva informácie o zaujímavých projektoch v predmetnej oblasti. V rámci recenzií upozorňuje na originálne diela v tejto oblasti a vytvára priestor pre informácie o zaujímavých podujatiach (plánovaných i už zrealizovaných). Študentkám a študentom umožňuje prezentovať vlastné výskumné zistenia či informovať o významných spoločenských aktivitách. Je určený predovšetkým odborníkom a odborníčkam so záujmom o terapeutické aspekty sociálnej práce, pričom špecifickú pozornosť sústreďuje najmä na socioterapiu, ako špecifickú odbornú intervenciu v sociálnej práci. Svojim aktuálnym obsahom a zameraním však môže byť zaujímavý nielen pre akademickú obec, vzdelávateľov a vedecko-výskumne zameraných odborníkov a odborníčky v sociálnej práci, študentov a študentky, ale aj realizátorov špecializovaného sociálneho poradenstva a socioterapie v praxi. Ide pritom nielen o sociálnu prácu, ako vedu, akademickú disciplínu, či praktickú činnosť, ale aj príbuzné odbory a ďalšie pomáhajúce profesie, pre ktoré môže byť tento časopis zaujímavým zdrojom poznatkov.

 

Proces recenzovania a hodnotenia

Journal socioterapie sa riadi pravidlami dvojitého odborného hodnotenia, čo znamená, že totožnosť recenzenta aj autora je počas recenzného procesu, na ktorý dohliadajú redaktori, navzájom utajená. Meno autorov by sa preto nemalo uvádzať v článkoch a akýkoľvek odkaz na predchádzajúce publikácie by mal byť v tretej osobe. Predložená práca sa v súčasnosti nesmie podávať na publikovanie do iného periodika. Autori sú zodpovední za získanie povolenia na použitie akéhokoľvek predtým publikovaného príspevku. Rozhodnutie redakčnej rady je konečné.

 

Zásady otvoreného prístupu

Journal socioterapie poskytuje stály otvorený prístup k svojmu obsahu na princípe, že sprístupnenie výskumu verejnosti zadarmo podporuje globálnu výmenu poznatkov v akademickej a vedeckej obci. OpenAire

Journal socioterapie využíva princípy otvoreného prístupu v súlade s licenciou Creative Commons Attribution 4.0 International License.

Etika publikovania

Časopis Journal socioterapie dbá na to, aby v spolupráci so šéfredaktormi boli jasne definované úlohy vydavateľa a redaktorov, tak aby bola zabezpečená autonómia redakčných rozhodnutí, a to bez ovplyvnenia inzerentmi alebo ďalšími partnermi z komerčnej sféry. Chráni sa duševné vlastníctvo a autorské práva časopisu Journal socioterapie, autorov a publikačných partnerov tým, že prezentujeme a uchovávame finálnu publikovanú verziu každého článku. Časopis Journal socioterapie zaručuje integritu a transparentnosť jednotlivých publikovaných článkov s ohľadom na: konflikty záujmov, financovanie publikácie a výskumu, publikačnú a výskumnú etiku, prípady publikačného a výskumného pochybenia, dôvernosť informácií, autorstvo, opravy, objasnenie a stiahnutia článkov a včasné publikovanie obsahu. V prípade domnelého alebo preukázaného vedeckého pochybenia, podvodného publikovania alebo plagiátorstva, podnikne vydavateľ, v úzkej spolupráci so šéfredaktormi, všetky kroky potrebné na objasnenie situácie a opravu predmetného článku. Súčasťou tohto postupu je bezodkladné publikovanie oznámenia o oprave, prípadne, v najzávažnejších prípadoch, stiahnutí predmetnej práce. Etika publikovania

Autor, u ktorého bol preukázaný plagiát alebo falšovanie dát, stráca možnosť publikovania v Journale socioterapie.

 

Indexované, archivované alebo hodnotené v

 

 

 

Updated by: Michaela Skyba, 23.03.2025