Language Selection mobile
Top Menu

2023 Doktorandská Erazmus+ stáž v stovežatej Prahe

Vďaka programu Erazmus+ a Prešovskej univerzite som mala jedinečnú príležitosť zúčastniť sa krátkodobej vedeckej Erazmus+ stáže v rámci svojho doktorandského štúdia na Panevropskej univerzite, a. s. v Prahe. Počas obdobia jedného mesiaca som tak pôsobila na Katedre cestovného ruchu, Fakulte Vysokej školy ekonomickej, s ktorou Katedra turizmu a hotelového manažmentu Prešovskej univerzity v Prešove aktívne a dlhoročne spolupracuje, aj napríklad prostredníctvom aktuálne riešeného projektu KEGA 005PU – 4/2022 „Inovácia študijného programu Turizmus, hotelierstvo a kúpeľníctvo v prvom stupni štúdia v študijnom odbore Ekonómia a manažment“.

Počas tejto zahraničnej vedecko-výskumnej stáže som tak získavala predovšetkým nové poznatky a metodologické usmernenia k aplikácii systému ETIS (European Tourism Indicators System) ktorého aplikáciou sa zaoberám vo svojej dizertačnej práci. Na Katedre cestovného ruchu som tak spolupracovala najmä s pani Ing. Ivetou Hamarneh, Ph.D., vedúcou katedry, ktorá bola počas stáže aj mojim mentorom, ako aj s pánom Ing. Petrom Houškom, PhD., odborným asistentom na Katedre cestovného ruchu, ktorý sa v rámci svojej vedecko-výskumnej činnosti venuje práve aplikácii systému ETIS predovšetkým v podmienkach Českej republiky. Zároveň je pán Ing. Petr Houška, PhD. aj členom Českej agentúry pre štandardizáciu, kde sa venuje vytváraniu medzinárodných noriem pre oblasť služieb cestovného ruchu CEN/TC 329 a ISO/TC 228. Aj vďaka tejto odbornej spoločnosti, som počas stáže mohla načerpať naozaj mnoho nových poznatkov,  ale aj praktických rád k písaniu mojej dizertačnej práce.

V rámci stáže som sa na pôde Panevropskej univerzity, a. s. zúčastňovala aj odborných prednášok týkajúcich sa udržateľného rozvoja cestovného ruchu, nakoľko tomu sa venujem vo svojej vedecko-výskumnej práci. Prednášky boli veľmi prínosné a aj vďaka nim som mohla nazrieť do spôsobu výučby rôznych predmetov ako na bakalárskom tak aj na magisterskom stupni štúdia. Zoznámila som sa aj s rôznymi prístupmi pedagógov k vyučovaniu, čím sa môžem inšpirovať aj v rámci výučby vo svojej pedagogickej praxi. Zúčastnila som sa aj výuky predmetov, ktoré boli vyučované v anglickom jazyku, vďaka čomu som mohla využiť aj svoje jazykové zručnosti anglického jazyka. Počas stáže som dostala aj možnosť aktívne sa zapojiť do výučby predmetov, kde som trikrát vstúpila do výučby so svojím príspevkom a mohla tak študentom Panevropskej univerzity porozprávať o možnostiach vidieckeho cestovného ruchu na Slovensku, udržateľnosti v hotelierstve a gastronómii a manažmentu destinácie UNESCO, kde som na príklade môjho rodného mesta Bardejov, prezentovala čím je špecifické riadenie destinácie, ktorá je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Verím, že i vďaka týmto vstupom do výuky,  ako aj celým pobytom som šírila dobré meno mojej alma mater, ako aj Fakulty manažmentu, ekonomiky a obchodu,  ale najmä Katedry turizmu a hotelového manažmentu, na ktorej pôsobím.

Na Panevropskej univerzite som sa zoznámila aj s celým kolektívom Katedry cestovného ruchu, čo hodnotím veľmi pozitívne najmä z hľadiska nových pracovných kontaktov,  ale i možností spolupráce v budúcnosti. Počas stáže som navštevovala aj fakultnú knižnicu, kde som sa inšpirovala najmä literatúrou týkajúcou sa hotelierstva, gastronómie i cestovného ruchu. Okrem nových poznatkov, kontaktov, zručností a kompetencií bude výstupom zo stáže aj spoločná vedecko-výskumná činnosť prostredníctvom spoločných publikačných výstupov s kolegami z Katedry cestovného ruchu Panevropskej univerzity v časopise registrovanom v prestížnej vedeckej databáze Web of Science. Aj takýmto spôsobom sa ešte viac prehĺbi naša aktívna spolupráca Katedry turizmu a hotelového manažmentu PU s Katedrou cestovného ruchu Fakulty Vysokej školy ekonomickej v Prahe.

Samozrejme nemôžem nespomenúť, že počas stáže som si popri pracovných povinnostiach našla čas aj na spoznávanie krás stovežatej Prahy. Počas stáže som navštívila všetky známe pamiatky ako napr. Staromestské námestie s viac ako 600-ročným Orlojom, Karlov most, Pražský hrad a Zlatú uličku, Katedrálu sv. Víta a Vyšehrad. Nesmelo chýbať ani Václavské námestie so slávnou sochou Václava na koni, Národné múzeum, Stena Johna Lennona, Najužšia ulička so semaforom, židovská štvrť Josefov, televízna veža na Žižkove, Rudolfínium a známy abstraktný Tancujúci dom. Navštívila som aj pražské ostrovy na Vltave – Slovanský ostrov, Strelecký ostrov a Detský ostrov, z ktorých som sa mohla pokochať nádherným výhľadom na Vltavu i Karlov most. Nakoľko mi prialo aj krásne jesenné počasie, prešla som si aj farebné Letenské sady, Stromovku a Petrínske sady. Pomyselnou bodkou na záver bola aj Petrínska rozhľadňa, ktorá je vernou kópiou francúzskej Eiffelovej veže a po prekonaní 299-tich schodov som si vychutnala malebný panoramatický pohľad na celú Prahu ako na dlani. Okrem spoznávania kultúrno-historických pamiatok som spoznávala i chute českej kuchyne – a to najmä tradičnú sviečkovú s knedľou, „knedlo-vepřo-zelo“, staročeskú bramboračku i tradičný plnený trdelník – Trdlo.

Z Prahy si tak odnášam nielen mnoho nových poznatkov, inšpirácií, prínosov k dizertačnej práci, nových kontaktov a možností spolupráce, skúseností,  ale aj mnoho nezabudnuteľných zážitkov, nových priateľstiev a spomienok. Verím, že práve všetky nadobudnuté poznatky, zručnosti a kompetencie zo stáže v Prahe využijem aj v rámci svojej ďalšej vedeckej, pedagogickej i odbornej činnosti.

Moju stáž spätne hodnotím mimoriadne pozitívne a som rada, že aj doktorandi PU majú možnosť vycestovať na vedeckú zahraničnú stáž prostredníctvom programu Erazmus+. Túto stáž vnímam aj ako veľký výstup z mojej komfortnej zóny a odporúčam ju zažiť a využiť možnosti programu Erazmus+ aj ďalším doktorandom. Je to skvelá príležitosť získať nové poznatky, kontakty i spolupráce, vycestovať do zahraničia a inšpirovať sa ako to funguje na inej univerzite a mnoho načerpať do nielen dizertačnej práce, ale i svojej ďalšej vedecko-výskumnej a odbornej činnosti. Popri stáži človek spozná aj iné mesto, jeho pamiatky i kuchyňu, vďaka čomu načerpá osobne, preto ak niekto váha, či sa na takúto stáž prihlásiť, vrelo mu odporúčam ísť na stáž práve prostredníctvom Erazmus+.

 

Mgr. Erika Kormaníková

Interná doktorandka na KTHM

Aktualizoval(a): Kristína Šambronská, 08.11.2023