2021 - Lotyšsko - Študentka FM cez ERASMUS+ v Lotyšsku dištančne
Moje meno je Ticina Eva. Som študentkou 2. ročníka bakalárskeho stupňa na Fakulte manažmentu Prešovskej univerzity v Prešove, v študijnom programe Turizmus, hotelierstvo a kúpeľníctvo. Mobilitu v zahraničí v rámci programu Erasmus+ som absolvovala prvýkrát. Absolvovala som mobilitu v Lotyšsku, v hlavnom meste Riga, na univerzite ISMA (Univerzita manažmentu a informačných systémov). Veľmi som chcela absolvovať študijný pobyt, ale kvôli koronavírusu som nemohla vycestovať a študovala som dištančne.
Dozvedela som sa o podmienkach Erasmus+ programu na Prešovskej univerzite od pani prodekanky pre vonkajšie vzťahy Evy Benkovej, PhD. (ktorá nás zároveň učila angličtinu). Bola to ona, kto mi dal odpovede na všetky otázky. Poradila mi a pomohla pochopiť ako je možné zapojiť sa do programu Eramus+ nie teoreticky, ale prakticky (kam ísť, aké dokumenty sú potrebné, …). Potom som predložila všetky dokumenty Kristíne Šambromskej, PhD, ktorá mi pomohla s výberom predmetov. Následne som absolvovala pohovor a bola som veľmi šťastná, keď som sa dostala na univerzitu, ktorú som si vybrala ako prvú, lebo na jedno miesto bolo prihlásených niekoľko študentov. Štúdium sa začalo 1. februára, teda oveľa skôr ako na PU v Prešove. Tak ako pri bežnom priebehu štúdia, aj tu sa objavujú niektoré dobré stránky a samozrejme aj problémy. Začnem plusmi. Študovalo sa mi ľahko, dokonca ľahšie ako v Prešove z jednoduchého dôvodu - neexistovala pre mňa jazyková bariéra. Angličtinu som sa učila od detstva, absolvovala som kurzy a Cambridgeskú skúšku B1 ešte v škole, pretože som chcela ísť na Erasmus. A hoci výučba prebiehala v angličtine, najpríjemnejšie bolo, že jednoducho všetci vedeli po rusky a ja som mohla v ruštine špecifikovať, čo ma zaujíma. Učitelia dokonca zámerne čítali skrátenú verziu prednášky v ruštine, po prednáške v angličtine, aby sme prednášku lepšie pochopili. Všetci v Lotyšsku hovoria po rusky, mnohí aj doma. Keď učiteľom volali z domu alebo zo zamestnania, vždy odpovedali po rusky. Lotyštinu som počula len raz. Na univerzite ISMA nemajú podmienku, že môžete mať len 2 absencie, a ak ich máte viac, tak dostanete FX. Na ISMA to funguje tak, že ak na hodiny chodíte, dostanete dobrú alebo lepšiu známku, ale ak na hodiny nechodíte, tak buď neprejdete (pretože nič neviete) alebo prejdete, ale nikto vám nedá lepšiu známku. Mala som zaujímavý predmet «Tourism Company Activity Practice". Hoci sme nemali žiadnu prax (napriek tom, že sme mali mať), profesorka Olga Slaugotne nám poskytla niekoľko naozaj užitočných informácií zo svojej praxe. Bolo to, akoby som sa zúčastnila kurzu "Ako založiť a viesť vlastnú cestovnú kanceláriu". Prekvapilo ma, že hovorila jasne a k veci, bez zbytočných rečí, presne to čo bolo potrebné. Čo sa týka problémov, vyskytli sa určité technické problémy, s ktorými sa pri dištančnom vzdelávaní stretáva každý. V rozvrhu som mala aj utorkové a štvrtkové predmety v rovnakom čase a musela som sa sama učiť jeden zložitejší predmet. Nemali by ste sa toho báť, pretože ak sa pripravíte, skúšku zložíte bez problémov.
Chcem povedať, že aj keby som vopred vedela, že nebudem môcť absolvovať študijný pobyt prezenčnou výučbou, ale len distančným štúdiom, aj tak by som sa ho zúčastnila a radím Vám aby ste to vyskúšali tiež. Erasmus je v každom prípade + v skratke je to pre Vás nová nenahraditeľná skúsenosť, komunikácia s ľuďmi, ktorí sú iní ako vy, môžete si zlepšiť angličtinu a schopnosť prispôsobiť sa zmenám. A vždy existuje šanca, že sa môžete zúčastniť študijného pobytu.
Eva Ticina
študentka FM PU