Language Selection mobile
Top Menu

Charakteristika katedry hudobnej, výtvarnej a telesnej výchovy

 

Inštitucionálny vývoj pracoviska

Inštitucionálnymi predchodcami dnešnej katedry boli Katedra hudobnej výchovy a Katedra výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty UPJŠ v Košiciach so sídlom v Prešove. V r. 1997 sa stali súčasťou Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove obidve menované katedry. V r. 2005 došlo k spojeniu obidvoch katedier do jednej s názvom Katedra umeleckej a estetickej výchovy. V r. 2008 bola premenovaná na Katedru hudobnej a výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty PU v Prešove. V roku 2019 bola premenovaná na Katedru hudobnej, výtvarnej a telesnej výchovy.

 

Vedúci pracoviska

Katedru hudobnej výchovy viedol doc. PaedDr. Daniel Šimčík, PhD., (1997 – 2002), PaedDr. Ľubomír Šimčík, PhD. (2002 – 2005). Katedru výtvarnej výchovy viedol doc. PhDr. Anton Jusko, CSc. (1997 – 2000), doc. PhDr. Michal Tokár, PhD. (2001 – 2003), PaedDr. Alica Vojčíková (2003 – 2005). Spojenú Katedru hudobnej a výtvarnej výchovy viedla od r. 2005 - 2014 PaedDr. Anna Derevjaníková, PhD., od r. 2014-  2019 PaedDr. Ľubomír Šimčík, PhD. Od roku 2019 vedie Katedru hudobnej, výtvarnej a telesnej výchovy PaedDr. Anna Derevjaníková, PhD.

 

Personálna štruktúra

Na katedre pôsobia 2 docenti, 8 odborných asistentov s PhD., 1 lektorka, 3 interní doktorandi a 1 administratívna pracovníčka.

 

Vzdelávacia a výskumná infraštruktúra

Pracovisko má k dispozícii učebňu vybavenú najnovšou didaktickou technikou (dataprojektor s projekčným plátnom) a hudobnými nástrojmi: Rovnako disponuje DVD prehrávačom, audio sústavou (veža), digitálnym fotoaparátom. Softvérové vybavenie – balík Microsoft Office, hudobný softvér Sibelius, MIDI klávesnica. V učebniach má 5 pianín, 3 elektronické klavíry, Keyboardy (15), hudobné nástroje Orffovho inštrumentára. Katedra disponuje vlastnou knižnicou odbornej literatúry.

 

Vedeckovýskumné aktivity

Členovia katedry boli zapojení do: 1 projektu Štrukturálnych fondov EÚ, 8 projektov KEGA a 8 projektov VEGA. Tiež participovali v medzinárodných projektoch: Most ke spolupráci I a II – MŠ a Generálny konzulát ČR a SR (1999 – 2006), Sokrates/Grundtvig 2 Musikerziehung im frühkindlichen Bereich – die Beteutung 10p für Eltern und Grosseltern, bilaterálny projekt Rakúsko – Slovensko Koncerty pre deti a mládež, dôležitá súčasť hudobného vzdelávania. Vo vede a výskume sa katedra zameriava na otázky hudobnej pedagogiky v podobe skúmania a diagnostiky hudobnosti deti predškolského a mladšieho školského veku, aspekty projektovania hudobno-výchovných činností a integratívne aspekty v hudobnej pedagogike. Venuje sa aj problematike hudobno-folklórnej komunikácie a dokumentácie hudobného folklóru. Skúma aj otázky hudobnej terapie v pedagogickom kontexte a jej uplatnenie pri práci s deťmi so syndrómom ADHD a s deťmi so špeciálnymi vzdelávacími potrebami. V oblasti výtvarného umenia sa venuje otázkam knižnej ilustrácie pre deti a mládež z hľadiska teoretického a historického, výtvarnej didaktike predškolského a mladšieho školského veku, analýze a interpretácii prvkov arteterapie v edukačnom procese. V oblasti telesnej výchovy sa zameriava na problematiku diagnostiky a stimulácie motorických schopností a zručností detí predškolského a mladšieho školského veku s dôrazom na zdravotné aspekty a modelovaniu pohybových aktivít naprieč všetkými vzdelávacími oblasťami v kontexte predprimárneho a primárneho vzdelávania.

 

Edičná a publikačná činnosť

Od r. 1997 členovia katedry publikovali 16 monografií, 16 vysokoškolských učebníc, 3 učebnice pre základné školy, 15 odborných publikácii, v spolupráci s Prešovským hudobným spolkom SÚZVUK 3 zborníky vedeckých spisov o hudbe, vedecké články v zborníkoch, autorské zborníky piesní a notového materiálu.
Oblasť umeleckej tvorby a činnosti je prezentovaná súborom PIANO VOCAL, ktorý je zameraný na rozvoj vokálnych schopností talentovaných študentov. Katedra je hlavným organizátorom medzinárodnej speváckej súťaže Mikuláša Moyzesa poslucháčov fakúlt s pedagogickým zameraním s názvom MOYZESIANA. Katedra taktiež spolupracuje aj s občianskym združením Prešovský hudobný spolok – SÚZVUK, ktorý sa venuje edičnej a hudobno-organizátorskej činnosti, organizuje koncerty vážnej hudby pre študentov. Členovia sú aktívnymi interpretmi v oblasti hudobného folklóru a zborového dirigovania, nahrali 10 audio CD. Realizovali 22 samostatných výstav umeleckých diel a veľa spoločných výstav.

 

Medzinárodná spolupráca

Katedra spolupracuje s katedrami hudobnej a výtvarnej výchovy na slovenských pedagogických fakultách. Spolupracuje s Katedrou hudobnej výchovy Univerzity Karlovej v Prahe, Katedrou hudobnej výchovy Pedagogickej fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Katedrou hudobnej výchovy Pedagogickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci v Českej republike a s Inštitútom pedagogiky Rzeszowskej univerzity v Rzeszowe. Spolupracuje tiež s Chuo University Tokyo, Daito Bunka University Tokyo, Japonsko, Nihongo Salon Tokyo Soochow University Taipei, Taiwan – na základe dohôd o spolupráci.

Aktualizoval(a): Ľubica Tluščáková, 07.10.2020