INOVÁCIE VERZUS PATENTY – ODKAZ VYNÁLEZCU GIDEONA SUNDBACKA
Odborná beseda s tvorivými pracovníkmi katedry.
Katedra ekonómie a ekonomiky si 25. apríla 2016 pripomenula 136. výročie narodenia Gideona Sundbacka a diskutovala na tému inovácii a patentov v minulom, súčasnom a budúcom smerovaní.
V apríli (29. 4. 1913) v USA udelili patent na vynález zipsu švédskemu inžinierovi Gideonovi Sundbackovi, ktorý využijúc pôvodný princíp vynález zipsu (Američan Whitcomb L. Judson, 1893), zdokonalil zipsové zapínanie do súčasnej podoby – vymyslel zips s dvomi protiľahlými radmi zubov (bezháčikový spínač), po ďalších vylepšeniach dostal v 1917 patent na ďalší zips (oddeliteľný spínač), prvé veľké využitie mali jeho zipsy u vojakov počas 1. svetovej vojny, za svoj vynález dostal Zlatú medailu Kráľovskej švédskej akadémie vied inžinierstva (1951) a v 2006 ho za prácu na vývoji zipsu zaradili do Národnej siene slávy vynálezov. Gideon Sundback bol švédskym inžinierom, ktorý sa narodil do farmárskej rodiny 24. apríla 1880. Neskôr študoval na polytechnickej škole v Nemecku a v roku 1905 emigroval do USA.
Mesiac apríl je známy aj tým, že 3. 4. 1973 Martin Cooper, výskumník a manažér v Motorole, v New Yorku uskutočnil prvý hovor mobilným telefónom (prístroj mal na výšku 25 cm a vážil skoro 1 kg), do bežného používania sa mobily dostali až v ďalšom desaťročí.
V súčasnosti sa rozprúdila v spoločnosti diskusia o tom aká by mohla byť budúcnosť bez patentovej ochrany. Je zrejmé, že patenty v súčasnej podobe nie sú vhodné pre všetky sektory hospodárstva a majú na ekonomiku a následný jej rast zmiešané účinky. Predpoklad, že čím je trvanie patentovej ochrany dlhšie, tým viac zabraňuje inováciám, overí pravdepodobne už blízka budúcnosť.