Ústav maďarského jazyka a kultúry
Základné informácie
Ústav maďarského jazyka a kultúry
Inštitucionálny vývoj pracoviska:
Ústav maďarského jazyka a kultúry funguje na Prešovskej univerzite od roku 2011. Vo štvrtok 10. novembra 2011 rektor Prešovskej univerzity prof. RNDr. René Matlovič, PhD. oficiálne otvoril nové vedecko-pedagogické celouniverzitné pracovisko. Na slávnostnej inaugurácii tohto pracoviska sa zúčastnili aj vtedajší podpredseda NRSR Ing. Béla Bugár, podpredseda vlády SR doc. PhDr. Rudolf Chmel, DrSc., generálna konzulka Maďarskej republiky v Košiciach Czimbalmosné Molnár Éva, rektor univerzity ELTE v Budapešti prof. Mezey Barna a prorektor pre vedu, doktorandské štúdium a akreditáciu Prešovskej univerzity prof. Peter Kónya, PhD.
Doposiaľ nebolo na východnom Slovensku vytvorené komplexné vedecko-výskumné centrum, ktoré by poskytovalo hĺbkové a komplexné informácie o jazyku, literatúre a kultúre maďarského národa a maďarskej menšiny žijúcej na Slovensku od minulosti až po súčasnosť. Práve z tohto dôvodu vznikol Ústav Maďarského jazyka a kultúry na Prešovskej univerzite v Prešove. Druhým dôvodom bol aj externý podnet vychádzajúc zo súčasnej situácie menšín. Na území Košického a Prešovského kraja žije viac ako 130 000 obyvateľov SR maďarskej národnosti, ktorí nemali možnosť získať vysokoškolské vzdelanie vo svojom jazyku na tomto teritóriu.
Vedúci pracoviska:
Personálna štruktúra:
Na vzdelávaní národnostných menšín vo východoslovenskom regióne participujú pedagógovia zo Slovenska i Maďarska. V pedagogickej a výskumnej činnosti ešte napomáhajú docenti z univerzity Eötvösa Loránda v Budapešti Dr. habil. Gintli Tibor, DrSc., Dr. habil. Szili Katalin, CSc., Dr. habil. Ábrahám Barna, PhD., Dr. habil, Laczkó Krisztina Renáta, PhD.; odborní asistenti Mgr. Alexandra Gaál Németyová, PhD. a PaedDr. Rudolf Radics, PhD.
Akreditované študijné programy a práva
Ako vedecko-pedagogické pracovisko Prešovskej univerzity je ústav v súčasnosti gestorom bakalárskeho učiteľského študijného programu učiteľstvo maďarského jazyka a literatúry v študijnom odbore 1.1.1 Učiteľstvo akademických predmetov, ktorý sa v kombinácii predmetov realizuje ako medzifakultný študijný program v spolupráci s fakultami Prešovskej univerzity.
Ďalším populárnym bakalárskym študijným programom je maďarský jazyk a kultúra v kombinácii predmetov v študijnom odbore 2.1.35 Prekladateľstvo a tlmočníctvo, čiže príprava študentov na preklad a tlmočenie z maďarského jazyka do anglického, nemeckého, respektívne do ukrajinského jazyka a naopak.
Ústav maďarského jazyka a kultúry zabezpečuje prípravu budúcich učiteľov maďarského jazyka a literatúry najmä pre národnostné školy, t.j. pre školy s vyučovacím jazykom maďarským a školy s vyučovaním maďarského jazyka, ale i tlmočníkov a prekladateľov zameraných na maďarský jazyk a kultúru.
Vedecko-výskumné aktivity
Úlohou ústavu je orientácia na hodnoty a osobitosti maďarskej kultúry, s cieľom poskytnúť široký priestor pre výskum maďarskej etnicity, kultúry, jazyka, literatúry, histórie, minulého a súčasného spoločenského života maďarského národa v zákonitých kontextových väzbách na stredoeurópske kultúrne vývinové procesy.
Vedeckovýskumné aktivity členov ústavu sa orientujú predovšetkým na riešenia úloh z teórií komparatistiky, interkultúrnej komunikácie a multikultúrnych vzťahov, teórie a dejín maďarskej literatúry, interpretácie súčasných literárnych diel a vizuálnej kultúry. Ústav maďarského jazyka a kultúry participuje na vedeckovýskumných projektoch domácich i zahraničných subjektov, ktoré sa zameriavajú na štúdie maďarského jazyka a literatúry.
Ústav plní tiež dôležité poslanie vo vzdelávaní zamestnancov a študentov Prešovskej univerzity v Prešove: realizuje kurz maďarského jazyka najmä pre začiatočníkov. Dva semestre tohto kurzu už prebehli úspešne, čo potvrdilo predstavy o užitočnosti a prospešnosti maďarského jazyka na severovýchode Slovenska. Jazykový kurz ponúka znalosti, ktoré potrebujú záujemcovia pri každodennej komunikácií i pri aplikovaní vo svojej profesií, resp. výskume. Zvolenou vyučovacou metódou je interaktívna hodina, t.j. účastník kurzu aktívne komunikuje s lektorom i ostatnými účastníkmi navzájom. Počas vyučovania sa kladie dôraz na základné jazykové zručnosti ako sú rozprávanie, počúvanie, čítanie a písanie. Na rozvíjanie týchto zručností je potrebné najmä ovládať gramatiku a disponovať dostatočne veľkou slovnou zásobou.
Kontakt:
magyarintezeteperjes@gmail.com |