Výskum s využitím prvého patentu ocenený na Harvardskej univerzite
Prešovská univerzita v Prešove svojim vynálezom číslo 288313/2015, ktorý vznikol v úzkej spolupráci s firmou Medicproduct, a.s. Lipany, dokáže unikátnym spôsobom získavať antokyány z plodov bobuľovitých rastlín spočívajúcim v eliminácii všetkých negatívnych podmienok prostredia ich rozkladu. Technológia izolácie nestabilných prírodných látok sa realizuje pri nízkej teplote, optimálneho pH prostredia, bez prítomnosti svetla, kyslíka a kysličníka uhličitého. Izolované čisté a stabilizované antokyány vo forme lyofilizovaného prášku v zatavenej vialke s atmosférou dusíka sa v súčasnosti testujú ako možné liekové preparáty na choroby pohybového ústrojenstva človeka.
Spolupracujúcimi inštitúciami v riešení tejto problematiky sú Univerzita štátu Illinois a Rushova Univerzita v Chicagu, IL, USA, Ibadanská Univerzita v Ibadane, Nigéria a Rashtrasant Tukadoji Maharaj Nagpurská Univerzita v Nagpure India. Rozsiahla vedecká činnosť pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) s extraktmi antokyánov sa realizovala výskumom ich aplikácie na model L6 –potkaních svalových buniek. Následkom použitia prírodných komponentov sa zlepšuje ich rast o 200 až 300 %, regenerácia a zároveň dochádza k priamemu zabráneniu bunkovej smrti teda apoptózy.
Pre vysvetlenie týchto skutočností sa opísal mechanizmus prejavu aktivity antokyánov na molekulárnej úrovni. Sami sa výrazne podieľajú na znížení aktivity génov BCL a BAX zodpovedajúci za usmerňovanú bunkovú smrť, zvýšením aktivity génu PPARy regulujúci metabolizmus glukózy s ich výsledným efektom na výraznú aktiváciu SIRT1 génu. Iniciácia činnosti SIRT1 génu ukazuje celkové zlepšenie metabolizmu svalovej bunky s podnietením jeho ochrany proti fyziologickým a riadiacim poruchám hlavne v staršom bunkovom veku.
Výsledky získané vedeckou spoluprácou všetkých pracovísk naznačujú, že antokyány izolované z plodov rastlín bránia bunkovej smrti (apoptózy) v svalovom tkanive a môžu sa stať užitočné pre preventívnu liečbu sarkopénie a pre dietetické liečenie Duchennovej svalovej degenerácie (DMD – Duchenne Muscular Dystophy).
V tejto súvislosti si je potrebné uvedomiť význam uvedených záverov výskumu a vývoja. Sarkopénia je s vekom súvisiaca strata svalovej hmoty, sily a funkčnosti. Začína sa prejavovať už po dosiahnutí 40. roku života a rapídne sa zrýchľuje jej priebeh k 75. roku. Najčastejšie prejavuje u fyzicky neaktívnych ľudí, žiaľ dnes sa stáva bežnou aj u tých, ktorí zostali fyzicky aktívny po celú dobu života. Ďalšou zlou správou je, že sarkopénia a osteoporóza (ubúdanie množstva kostnej hmoty) sú príbuzné stavy a jeden často sprevádza alebo nadväzuje na druhý.
Na druhej strane DMD je vrodená dedičná choroba charakteristická stratou aktívnej svalovej hmoty u chlapcov. Prejavuje sa už po niekoľkých rokoch života problémami s chôdzou, behom a vstávaním. Postihnutý touto chorobou v puberte je už plne viazaný na invalidný vozík. Smrť nastáva v 30. roku života pre silné zápalové ochorenia pľúc s následným srdečným infarktom. Pravdepodobnosť jej výskytu 1 : 3000 narodených detí, pričom liečba na priame potlačenie choroby (tzv. kauzálna liečba) neexistuje.
Uvedené výsledky boli prezentované na viacerých vedeckých podujatiach vo svete (Wicks et all., 2018 a 2017; Patel et all., 2017). Poznatky o využití izolovaných čistých a stabilizovaných antokyánov (extraktov) izolovaných z ríbezle čiernej a bazy čiernej na zlepšenie rastu a potlačenie bunkovej smrti (apoptózy) v pokaních L6 svalových bunkách dostali ocenenie excelentného príspevku v plagátovej prezentácii (obrázok 1) na 22. výročnej vedeckej konferencii na svetovo prestížnej Harvardskej univerzite v Bostone, MA, USA v septembri 2017.
doc. RNDr. Ivan Šalamon, CSc.
FHPV