Nová hodvábna cesta ako možnosť rozvoja akademickej spolupráce
Aj slovenské univerzity môžu profitovať z nadviazania kontaktov s partnerskými univerzitami v Číne. Jedným z prvých krokov v tomto smere v kontexte Prešovskej univerzity v Prešove bola služobná cesta výskumného pracovníka z Gréckokatolíckej teologickej fakulty PU, prof. Michala Valča na Fujian University v meste Fuzhou (FUJT), ktorá sa uskutočnila 18. 4. – 5. 5. 2019 v juhovýchodnej Číne.
Jedným z cieľov cesty do Číny bolo prednesenie niekoľkých prednášok na tému „Etická problematika v technológii a vede: Výzvy priemyselnej revolúcie 4.0“. Dve prednášky sa uskutočnili na FUJT, jedna na Fujian Medical University a jedna na Fujian Normal University. Avšak hlavným cieľom bolo vystúpenie na zahraničnej konferencii zameranej na internacionalizáciu vzdelávania, organizovanej zo strany Fujian University of Technology (FUJT) 25. – 27. 4., v pozícii pozvaného prednášajúceho (keynote) a rokovanie o spolupráci so zúčastnenými zahraničnými partnermi z Ázie, Európy a USA. Počas konferencie bolo zavŕšené podpísanie Memoranda o spolupráci medzi PU a FUJT zo strany prezidenta FUJT, prof. Tong Xina. Prešovská univerzita zároveň prostredníctvom prof. Valča potvrdila svoj záujem o účasť vo vznikajúcom združení univerzít pod názvom „One Belt and One Road Initiative – konzorcium univerzít“. Formálne kroky, smerujúce k postupnému obsahovému napĺňaniu a inštitucionalizácii tejto iniciatívy, budú pod vedením FUJT prebiehať v druhej polovici roka 2019 a Prešovská univerzita bude do tohto procesu aktívne zapojená.
Mobility študentov a pedagógov
FUJT má veľký záujem začať spolupracovať s PU v oblasti mobility študentov a pedagógov, spoločného školenia záverečných prác, či spoločných výskumných projektov a publikácií. Od počtu prijatých zahraničných študentov sa odvíja financovanie čínskych univerzít zo strany ich ministerstva školstva. Potrebujú isté percento zahraničných študentov, ak chcú svoju univerzitu dostať do najvyššej kategórie – aj preto sú pripravení poskytovať štipendiá pre zahraničných študentov a vychádzať im všemožne v ústrety. Informácie o možnostiach štipendií a podmienkach ich poskytnutia má vedenie našej univerzity k dispozícii a bude o nich informovať akademickú obec. Základné informácie o univerzite možno nájsť v angličtine na: https://www2.fjut.edu.cn. Štipendiá sa týkajú štúdia na jeden alebo dva semestre.
Okrem semestrálneho a dvojsemestrálneho štúdia môžu na FUJT pripraviť pre našich študentov aj niekoľko-týždňové (od 2 do 6 týždňov) štúdium vo forme „letnej školy“, pričom obsah aj formu štúdia vedia pripraviť podľa našich požiadaviek. V prípade záujmu môžu ponúknuť základy čínskeho jazyka a kultúry. O financovaní tohto typu mobility prebehnú ešte medzi FUJT a PU rokovania.
Čínskej strane sme poskytli zoznam programov aj jednotlivých predmetov, ktoré vie PU poskytnúť záujemcom štúdia v angličtine, no hovorili sme aj o možnostiach štúdia slovenského jazyka a kultúry a následného štúdia na PU v slovenčine.
Pokiaľ ide o mobilitu pedagógov, v zimnom semestri 2019 by mala prísť profesorka Jianhua Xing z FUJT na krátky výskumný pobyt na PU (2 – 3 týždne). PU poskytne ubytovanie a služby našej univerzitnej knižnice. O možnostiach mobilít pre našich pedagógov na FUJT, či už výskumných alebo prednáškových, bude vedenie našej univerzity priebežne informovať.
Iné možnosti spolupráce
Zo strany FUJT je tiež záujem rokovať o možnostiach spoločného školenia záverečných prác pri vybraných témach, spoločných projektoch výskumu a inovácií, či spoločných publikácií. V každom prípade sa spolupráca s týmto partnerom a inými v Číne a Juhovýchodnej Ázii javí byť nielen ako „zaujímavo-exotická“, ale aj perspektívna. V tejto časti sveta je veľa študentov, ktorí si hľadajú možnosti štúdia v Európe, pričom Slovensko je finančne dostupnejšie ako konkurenčné univerzity na západe. Významná je aj skutočnosť, že Stredná Európa je jednou z prioritných oblastí geopolitických a ekonomických snáh súčasnej čínskej vlády. Rozšírenie kultúrneho obzoru a získanie medzinárodných skúseností je dôležité aj pre našich pedagógov a študentov, preto možno nové možnosti spolupráce s FUJT iba privítať. Financovanie výskumu a vzdelávania v Ázii je lepšie ako na Slovensku a lepší je tiež status učiteľa. Keď sa k tomu pridá obrovský ľudský potenciál a dobro vyvinutý zmysel pre disciplínu v ázijských kultúrach, nedá sa ignorovať skutočnosť, že v tejto časti sveta sa pre Európu vynára silná konkurencia. Jedným zo spôsobov, ako môžeme na túto situáciu reagovať, je otvoriť sa svetu a zámerne budovať medzinárodné partnerstvá, ktoré nám pomôžu internacionalizovať náš výskum a vzdelávanie.
***
Iniciatíva „Novej hodvábnej cesty“ (alebo „The Belt and Road Initiative“) je novou stratégiou rozvoja medzinárodnej spolupráce pod vedením Číny. Ide predovšetkým o infraštruktúrne projekty a investície, do ktorých je zapojených niekoľko desiatok krajín z Európy, Ázie, Blízkeho východu a Afriky, no súčasťou tejto iniciatívy je aj spolupráca vo vzdelávaní a rozvoj kultúrnej výmeny.
Prof. Dr. Michal Valčo, PhD.
GTF PU