Cena mesta Prešov za rok 2020 prof. Irene Medňanskej in memoriam
"Najlepšou vlastnosťou človeka je vytrvalosť a schopnosť prekonávať aj tie najkrutejšie prekážky.“
Ludwig van Beethoven
Táto myšlienka velikána svetovej hudby Ludwiga van Beethovena, ktorého 250. výročia narodenia v uplynulo v minulom roku, dominovala slávnostnému zasadnutiu mestského zastupiteľstva mesta Prešov v historickom priestore Čierneho orla 9. júna 2021. Za trochu uvoľnenej pandemickej situácie COVID – 19 sa realizovalo Uznesenie č. 554/2021 zo dňa 21. mája 2021o udelení všetkých štyroch ocenení mesta Prešov jednotlivcom i kolektívom.
Medzi troma oceneniami Cenou mesta Prešov za rok 2020 bola udelená aj Univ. Prof. Mgr. art. Irene Medňanskej, PhD. in memoriam (pozn.: autorka tohto textu podala prvý návrh k 65. narodeninám Prof. Medňanskej v roku 2015), ktorá sa nezmazateľne zapísala do histórie tejto univerzity.
„Cena mesta Prešov je verejným ocenením, ktoré udeľuje mesto Prešov fyzickým osobám, právnickým osobám a kolektívom za vynikajúce tvorivé činy a dlhoročný mimoriadny prínos pre rozvoj mesta Prešov vo všetkých oblastiach spoločenského, hospodárskeho a kultúrneho života.“ (Štatút udeľovania ocenení mesta Prešov; Cena mesta Prešov, čl. 3).
Udeľovacia listina podpísaná Andreou Turčanovou, primátorkou mesta, špecifikovala ocenenie za „dlhoročný mimoriadny prínos pre rozvoj a prezentáciu mesta Prešov doma a v zahraničí v oblastiach vysokoškolskej, umeleckej, vedeckej, pedagogickej, publicistickej a manažérskej.“
Listinu spolu s umeleckým dielom sochára Mgr. art. Jaroslava Drotára a kyticou prebral Docent Mgr. Art. Karol Medňanský, PhD., manžel zosnulej. Samotnému aktu odovzdania ocenenia predchádzalo predstavenie ocenenej v podobe vyznania jej manžela vo forme krátkeho šotu, ktorý sprevádzala výstižná dokumentácia o rozsiahlej všestrannej aktivite vysokoškolskej profesorky. Uvedomili sme si, že v posledný deň roka 2020 od nás odišla „vynikajúca hudobná pedagogička, výborná hudobná teoretička, ktorá účasťou na mnohých vedeckých konferenciách i členstvom v odborných komisiách pre doktorandské štúdium na univerzitách v Ostrave, Olomouci, Banskej Bystrici, Nitre, Ružomberku. Vychovala vlastnú vedeckú školu, ktorú predstavuje 26 vedeckých doktorandov a 2 ostali nedokončení. Zámer realizovať pokračovanie významného diela Systematiky hudobnej pedagogiky ukončil jej náhly odchod.“ Zároveň podčiarkol ocenenej „nesmiernu pracovitosť, láskavosť i ohľaduplnosť k svojmu okoliu.“ Poukázal aj na skĺbenie rodinného života s profesionálnymi činnosťami.
„Na tomto pódiu som roky hrával a šíril hudobné umenie. Tam niekde v sále sedela vždy moja manželkaa po koncerte mi vždy tlieskala. Je to smutná chvíľa, keď tento raz tu stojím v jej zastúpení, aby som prebral cenu Cenu mesta Prešov za rok 2020 in memoriam.“ Konštatoval v úvode svojho poďakovania Docent Mgr. Art. Karol Medňanský, PhD. Manželia Medňanskí prišli do Prešova pred štyridsiatimi rokmi. Do úplne iného kultúrneho, nárečového, národnostného, multikulturálneho a multikonfesionálneho prostredia. Bol to práve Ján Šilan, vtedajší riaditeľ DJZ Prešov, ktorý rodine s dvoma dcérkami pomohol sa rýchlo adaptovať v novom prostredí. Historické, kultúrne, školské i hudobné tradície Prešova pre Medňanských znamenali, že „toto mesto je optimálne mesto ich pôsobenia. ...Manželka sa s veľkým entuziazmom pustila do roboty a najmä svojimi kontaktami z 90. rokov vybudovala z Prešova centrum hudobnej pedagogiky minimálne v stredoeurópskom kontexte. Na vedecké konferencie sem chodili vynikajúci pedagógovia, hudobní vedci, umelci z univerzít z Mníchova, Salzburgu, Viedne, Lüneburgu, Lipska, Magdeburu, ale aj z Prahy, Ostravy, Brna, Českých Budějovíc, Krakova, Varšavy, Rzeszowa, atď.“ Pridal aj vyznanie lokálpatriotizmu: „Manželka veľmi rýchlo splynula s týmto prostredím napriek tomu, že neovládala šarištinu, považovala sa za Prešovčanku. Bola nesmierne hrdá na svoje mesto. Krásu tohto mesta nám potvrdzovali aj mnohé početné návštevy zo zahraničia, ktoré k nám prichádzali až do nedávna...“
Sochár Mgr. art. Jaroslav Drotár sa o symbole svojho diela Ceny mesta Prešov vyznal: „...súčasne predstavuje aj srdiečko... Symbol toho, že ocenení majú veľké srdce, ktoré bije nielen pre nich, ale aj pre ostatných. ... Tvar srdca, ktoré akoby skutočne ožívalo, pulzovalo pre mesto Prešov. Nech teda táto cena Prešova slúži ku cti tým, ktorí si ju zaslúžia.“
Túto myšlienku vyzdvihla aj primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová nadväzujúc na Beethovenove slová: „Najlepšou vlastnosťou človeka je vytrvalosť a schopnosť prekonávať aj tie najkrutejšie prekážky. ... Za jeden a pol roka sme tých prekážok museli prekonať niekoľko. Boli veľké a boli aj také, ktoré sa javili neprekonateľné. Ale boli aj také, ktoré nás naozaj zastavili. Napriek tomu sme v sebe nachádzali vytrvalosť a obetavosť a stávali sa silnejšími. Pre iných aj pre seba. ... Vytrvalosť, obetavosť, ale aj pokora, odvaha, výnimočný talent a veľké srdce – sú vlastnosti, ktorými môžeme charakterizovať dnešných laureátov.“ Odchod Univ. Prof. Ireny Medňanskej do večnosti mnohých naozaj zastavil v momente ťažko uveriteľnej správy. Tu sa priam žiada pripomenúť slová primátorky mesta z príhovoru: „Táto slávnostná chvíľa nás uisťuje o tom, že aj uprostred negatívnych správ môžeme objaviť radostné okamihy. A že právom môžeme byť hrdí na naše mesto a na úspechy ľudí, ktorí ho tvoria a neustále formujú. ...aby boli majákom nádeje v spoločnosti, odrazom nezlomnosti ducha, odvahy a sily pokračovať ďalej. ... boli príkladom a veľkým vzorom pre nás všetkých.“
Tento mimoriadne naliehavý apel sa vrchovatou mierou spája aj s Univ. Prof. Mgr. art. Irenou Medňanskou, ktorej síce nenapísaným posolstvom je určite naliehavá výzva: „Pokračujte ďalej v rozvíjaní hudobnej kultúry i hudobného školstva a nebojte sa vystúpiť aj na ich obhajobu.“
„Nie je bohatý ten, ktorý veľa vlastní, ale kto veľa dáva. Ten, kto je schopný darovať seba samého.“ Myšlienka pápeža sv. Jána Pavla II., ktorému na tom istom zasadnutí udelili Čestné občianstvo mesta Prešov in memoriam, nech dodá odvahu a potrebnú víziu tým, ktorí pôsobia v akademickej, vedeckej či organizačnej a interpretačnej oblasti.
Silvia Fecsková, muzikolgička, autorka návrhu
Foto: MsÚ Prešov