Posledné ĎAKUJEME pre docentku Martu Bačovú
Vo veku 74 rokov (26.8.1947, Martin – 28.10.2021, Prešov) nás opustila vzácna osobnosť doc. PhDr. Marta Bačová, CSc., ktorej profesijný život bol spätý s prešovskou Filozofickou fakultou Univerzity P. J. Šafárika, resp. Filozofickou fakultou Prešovskej univerzity v Prešove.
Po absolvovaní vysokoškolského štúdia na Filozofickej fakulte UK v Bratislave v študijných odboroch slovenský jazyk a pedagogika nastúpila na asistentské miesto na Katedru pedagogiky FF UPJŠ v Prešove.
Veľmi dôsledne pracovala so zodpovedným vzťahom ku kráse a vedeckosti odboru jej milovanej pedagogiky. Jej vedecké, publikačné a pedagogické aktivity boli predovšetkým smerované do oblasti všeobecnej didaktiky, vysokoškolskej didaktiky, didaktiky dospelých, pedagogickej diagnostiky a celoživotného vzdelávania. Okúzlená bola hlavne didaktikou, rozvoj ktorej vždy pozorne sledovala, a tým obohacovala seba, študentov a doktorandov. Toto jej didaktické okúzlenie pramenilo i z dôkladnej znalostí prác J.A. Komenského, ku ktorému ju priviedli hlavne jej prví vedúci katedier, a to doc. PhDr. F. Karšai, CSc. a prof. PhDr. A. Čuma, CSc.
Na filozofickej fakulte pôsobila vo funkcii vedúcej katedry pedagogiky a výchovy a vzdelávania dospelých, katedry pedagogiky, v r. 1994 – 1997 bola prodekankou pre vzdelávaciu činnosť (denné štúdium). V r. 1997 - 2000 bola podpredsedníčkou Akademického senátu FF PU a členkou pedagogickej komisie AS FF PU. Vykonávala aj funkciu členky redakčnej rady časopisu ACADEMIA.
K rozvoju československej komeniológie prispela svojou činnosťou v pozícii tajomníčky Výboru komeniologickej sekcie pri Čsl. pedagogickej spoločnosti pri ČSAV, ktorá sa premietla do organizátorskej práce, editorskej činnosti, vedecko-výskumnej činnosti a popularizačných prednáškových aktivít pre učiteľov.
Srdcovou záležitosťou bol však pre doc. M. Bačovú priamy kontakt so študentmi. Silu jej dávali i talentovaní, usilovní študenti, ktorí si vážili jej prácu a entuziazmus, ako i najbližšie kolegyne a kolegovia. My, ktorí sme mali to šťastie a zažili ju ako vyučujúcu s charizmou a prirodzeným rešpektom, nikdy nezabudneme na jej ľudský a tolerantný prístup, pochopenie pre študentské vrtochy, úsmev sprevádzajúci otvorenú komunikáciu, ale i na odbornosť a profesionalitu, ktorá sa premietla do výchovy mnohých dnes úspešných absolventov učiteľských, vychovávateľských a andragogických študijných programov, resp. akademicky pôsobiacich odborných asistentov, docentov a profesorov.
Profesijný životopis:
VŠ: FF Univerzita Komenského v Bratislave – učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov, pedagogika – slovenský jazyk a literatúra, r. 1970
Akademický titul: PhDr. - FF UPJŠ Prešov, vedný odbor pedagogika, r. 1974.
Vedecká hodnosť: CSc. - FF UK Bratislava, vedný odbor pedagogika, r. 1984.
Habilitácia: doc. - FF UPJŠ Prešov, vedný odbor pedagogika, r. 1989.
Výber z publikačných aktivít:
Bačová, M. 2006. Problematika nezamestnanosti a výskumov uplatnenia absolventov vysokoškolského štúdia v praxi. (s. 11-24) In: Černotová, M a kolektív. Uplatnenie absolventov učiteľstva v praxi a ich reflexia pregraduálnej prípravy. Prešov: FF PU, 205 s.
Bačová, M. – Černotová, M. 1994. Zvyšovanie pedagogickej kvalifikácie učiteľov vysokých škôl: stav a perspektívy. Prešov, 47 s.
Bačová, M. - Černotová, M. a kol. 1985. Vybrané kapitoly z teórie vyučovania na vysokej škole. Prešov , FF UPJŠ. 122.s
Bačová, M. 1988. Aktivizácia učebnej činnosti študentov. I. časť. Bratislava, ÚRVŠ, 63 s.
Bačová, M. 1989. Aktivizácia učebnej činnosti študentov. II. časť. Bratislava, ÚRVŠ, 75 s.
Bačová, M. 1998. Komeniologické konferencie, sympóziá a semináre usporiadané FF UPJŠ a KPÚ v Prešove (1970 – 1990). In Pavlov, I. (ed.) 50 rokov venovaných ďalšiemu vzdelávaniu slovenského učiteľstva. Prešov: Metodické centrum, 120 s.
Bačová, M. – Černotová, M. – Urda, D. 1980. Analýza pedagogickej činnosti učiteľa UPJŠ. Prešov, UPJŠ, 86 s.
Vypracovanie 28 hesiel pre: „Výchova a vzdelávanie dospelých (Andragogika). Terminologický a výkladový slovník. Bratislava : SPN, 2000.
Milá pani docentka budeme vždy s láskou a úctou spomínať.