Language Selection mobile
Top Menu

Stretnutie s jubilujúcimi zamestnancami univerzity

Na našej univerzite sa stalo dobrým zvykom, že zamestnanci, ktorí dovŕšili  významné životné jubileá dostanú pozvanie na priateľské stretnutie s rektorom Prešovskej univerzity v Prešove. Nebolo tomu inak ani 17. júna, kedy sa pri tejto príležitosti v univerzitnej jedálni stretlo 22 oslávencov s 50., 60., 70. a 80. výročím narodenín. 

 

Rektor PU prof. Peter Kónya po nástupe do svoje funkcie v roku 2015 zaviedol tradíciu stretávania sa so zamestnancami odchádzajúcimi do dôchodku, rovnako so študentskými zástupcami akademických senátov, ale tiež so zamestnancami pri príležitosti životných jubileí. „V prvom rade vám ďakujem, že ste prijali moje pozvanie na dnešné stretnutie, ktoré sa koná pri príležitosti vašich narodenín. V druhom rade mi dovoľte poďakovať sa vám, že ste časť svojho života, ktorý sa v mnohých prípadoch ráta na desaťročia, rozhodli venovať našej univerzite, za vašu prácu, váš vklad pre fungovanie, rozvoj a úspechy Prešovskej univerzity,“ poďakoval sa oslávencom rektor Kónya. Všetkým prítomným  zároveň zaželal pevné zdravie, veľa úspechov ako na univerzite, tak aj v osobnom živote. 

Podujatia, nesúceho sa v uvoľnenej atmosfére, sa zúčastnilo 22 jubilantov, ktorí si prevzali ďakovný list. „Naše osobné životy sa prelínajú s tými pracovnými. Mnohí z nás tu prežili kus života, ale pribúdajúce roky nemusia byť dôvodom na nostalgiu. Žijeme v rýchlej dobe a nie je na škodu občas rozbiť zaužívaný stereotyp. Stretnutie s rektorom univerzity je sympatický prejav uznania a úcty ľuďom, ktorí oslávili okrúhle jubileá,“vyzdvihla prítomná oslávenkyňa PhDr. Milena Rybarčáková, ktorá pôsobí ako odborná knihovníčka v Univerzitnej knižnici PU.

Tradíciu  stretávania sa s jubilantami ocenil aj prof. Peter Káša z Inštitút stredoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty PU. Univerzita je živý organizmus, zo študentov sa stávajú garanti a jubilanti, ale kontinuita je dôležitá, lebo Prešov bol od najstarších čias rešpektovaným mestom kvalitného školstva a vzdelanosti. Ducha tejto slobodnej akademickej tradície nemôžu zničiť ani tie najhoršie a najbizarnejšie byrokratické nariadenia, ktoré ako „pamätník“ pociťujem oveľa viac a intenzívnejšie ako v minulosti,“  uviedol  prof. Káša, ktorý do Prešova prišiel študovať na Filozofickú fakultu v roku 1982, neskôr  bol vedeckým ašpirantom a hoci dlhší čas pôsobil aj vo Varšave a v Budapešti, s jeho „alma mater“  bol v nepretržitom spojení. „Tento kontakt bol pre mňa veľmi podstatný: kolegovia, priatelia, známe miesta, konferencie, priateľské rozhovory. Je to trochu ako návrat do rodiska, ktoré je spojené najmä s príjemnými spomienkami na mladosť. Tak to bolo pred dvadsiatimi rokmi a tak je to aj dnes, keď som už osobou zrelšou a oficiálne „zodpovednou“ za študijný program stredoeurópske štúdia a slavistika, ale stále na rovnakej filozofickej fakulte a takmer v rovnakých priestoroch ako v časoch študentských,“ uzavrel prof. Káša.

Všetkým jubilantom srdečne blahoželáme!

Updated by: Anna Polačková, 18.06.2024