Laboratórium environmentálnych biotechnológií I a II


Dlhodobým, významným a komplexným environmentálnym problémom je kontaminácia ovzdušia, pôdy a vody xenobiotikami. Tieto látky sú známe aj ako cudzorodé látky, rizikové látky, kontaminanty alebo polutanty. Ich monitoring v životnom prostredí je prvým predpokladom pre prevenciu ich šírenia a zlepšenia súčasného stavu.

Široké spektrum negatívnych vplyvov cudzorodých látok nás podnecuje hľadať možnosti efektívnej dekontaminácie prostredia a revitalizácie znečistených substrátov. Jednou z nich je využívanie schopnosti rastlín prijímať, kumulovať a biotransformovať toxické ióny kovov, a tým ozdravovať a regenerovať kontaminované prostredie. Táto situácia dáva podnet k rozvoju výskumu danej oblasti.

Bunková organizácia živých organizmov umožňuje rôzne biochemické reakcie, ktoré prebiehajú v špecifickom priestore jednotlivých bunkových organel a cytoplazmy. V poslednom období sa prudko vyvíjajú neinvazívne techniky merania biologického materiálu spolu s vývojom senzitívnych a špecifických biochemických markerov. Koncentrácie týchto markerov je možné sledovať pomocou invazívnych techník v telových tekutinách (krv, moč, likvor).

Biochemické markery sú včasné varovné signály (early – warning signals) odrážajúce odpoveď organizmu živočíchov a človeka na stresory (prírodné toxíny, látky antropogénneho pôvodu a fyzikálne zmeny). Laboratórne vyšetrenia nás informujú o fyziologických procesoch a metabolickom stave živočíšneho a ľudského organizmu.

Laboratórium je vybavené špičkovou prístrojovou technikou (atómový absorpčný spektrofotometer /AAS/, plne automatizovaný klinicko-biochemický kombinovaný analyzátor Cobas Integra 400 (Roche), plne automatizovaný analyzátor Cobas e411 (Roche) pre klinickú biochémiu a imunochémiu, fytokomory), ktorá slúži pre oblasti výskumu – monitoringu a skríningu zdravia živočíchov a človeka, obsahov xenobiotík (toxických kovov, esenciálnych makro- a mikro- elementov) v pôde, rastlinnom a živočíšnom materiáli a použitia fytoremediácií, ako spôsobu využívania rastlín na dekontamináciu znečisteného prostredia a zlepšenie zdravia človeka a zvierat (metóda environmentálnych biotechnológií).

Aktivity laboratória majú priamy súvis s využitím špičkovej prístrojovej techniky (GC/MS a LC/MS) z prvej fázy budovania centier excelencie s dôrazom na izoláciu a determináciu prírodných látok v štúdiu zameranom na ekofyziologický výskum zvierat, rastlín a človeka.

 

 

 Infraštruktúra

 

Plnoautomatický imunochemický analyzátor COBAS e 411 (ROCHE) je prístroj určený na analýzu založenú na technológii elektrochemiluminiscencie. Umožňuje prevádzanie testov pre rôzne indikované skupiny (metabolické markery, kardiálne markery, tumorové markery, viac ako 60 parametrov pre diagnostiku anémie, kostného metabolizmu, hormónov a infekčných chorôb).

 

 

Kombinovaný analyzátor pre klinickú biochémiu COBAS INTEGRA 400 plus system (ROCHE) – plne automatický klinicko-biochemický analyzátor s viac ako 150 aplikáciami. Umožňuje stanovenie enzýmov, proteínov, elektrolytov, substrátov, liečiv a drog pri veľkých meracích rozsahoch.

 

 

Atómový absorbčný spektroforometer (AAS) je plnoautomatický prístroj využiteľný pri stanovovaní obsahov predovšetkým ťažkých kovov /Cd, Pb, Cr, Ni, Hg, Cu, Fe/, ale aj ďalších elementov /Al, As, Co, Mn, P, Sb atď.) v pôde, rastlinách, živočíšnych produktoch a potravinách. Prístroj umožňuje determináciu maximálne prípustných hodnôt (MZ SR, smernice EÚ) cudzorodých látok v uvedených organizmoch, pôde a produktoch. Pri fytoremediáciách, ako techník využívania rastlín na dekontamináciu (ozdravenie, regeneráciu) znečisteného prostredia, sa prístroj využíva pri stanovovaní obsahov ťažkých kovov, ale aj iných prvkov (napr. Au).

  

 

 

Fytokomory (fytotron pre rast rastlín) – kultivačné zariadenie pre riadené pestovanie rastlín, kultivovanie kalusových kultúr a mikrobiologických kultúr.

 

Aktualizoval(a): Unipo, 02.05.2012