Katedra geografie a aplikovanej geoinformatiky - tradícia od r. 1667

Geografia je populárna veda a má veľa priaznivcov u nás i vo svete. Zaoberali sa ňou mnohí významní učenci v minulosti ako napr. polyhistor Matej Bel, prešovský rodák Ján Matej Korabinský, filozof Immanuel Kant, nemecký vedec Alexander von Humboldt. Svojich stúpencov má však geografia aj v súčasnosti. Vyštudoval ju aj následník britského trónu - Princ William.

Geografia patrí k tým vedám, ktoré majú nezastupiteľné miesto v oblasti skúmania vzťahu človeka a prírody. Tento vzťah je veľmi dôležitý z aspektu zachovania životného prostredia ako rámca existencie človeka a spoločnosti.

Katedra geografie a aplikovanej geoinformatiky je komplexné vedeckovýskumné a pedagogické pracovisko, ktoré už od r. 1949 pripravuje učiteľov geografie ako aj odborníkov - analytikov a teritoriálnych manažérov v geografii.

 Katedra poskytuje vzdelanie v nasledovných študijných programoch:
- Geografia a aplikovaná geoinformatika, v študijnom odbore 4.1.35 geografia v bakalárskom a magisterskom stupni (Bc., Mgr., RNDr.)
- Učiteľstvo geografie v kombinácii v študijnom odbore 1.1.1 Učiteľstvo akademických predmetov v bakalárskom a magisterskom stupni (Bc., Mgr., PaedDr.)
- Regionálna geografia a regionálny rozvoj v študijnom odbore 4.1.38. regionálna geografia v doktorandskom stupni (PhD.)
- Katedra má právo uskutočňovať habilitačné konania  (doc.) a vymenúvacie konania za profesora (prof.) v odbore 4.1.35. geografia

Sme vzdelávacie zariadenie s vysokou úrovňou výučby, ktoré má k dispozícii niekoľko moderných zariadení. Katedra disponuje laboratóriami geografických informačných systémov a diaľkového prieskumu Zeme, ktoré sú súčasťou kompetenčného centra. Hardvérové a softvérové vybavenie nášho pracoviska spĺňa náročné medzinárodné štandardy. Študenti sú počas celého štúdia školení v oblasti vytvárania digitálnych máp pomocou GIS (Geografické informačné systémy). Pri každoročných geografických terénnych cvičeniach a mapovacích kurzoch majú naši študenti možnosť využívať špičkové meracie prístroje ako je GPS (Systém družicovej navigácie), laserové diaľkomery, a i. Údaje zo svojho výskumu môžu spracovávať do rozličných foriem digitálnych máp a modelov a vytvárať prezentačné výstupy na vysokej profesionálnej úrovni.

Katedra poskytuje komplexné vzdelanie pre mladých ľudí, ktorí radi spoznávajú nové krajiny, zaujímajú sa o prírodné a humanitné vedy. V priebehu štúdia sa zoznamujú s princípmi planetárnej geografie, a s komplexom javov a procesov, ktoré sa formujú v krajinnej sfére Zeme pod vplyvom prírodných a antropogénnych zákonitostí. Získavajú poznatky z humánnej geografie, regionálnej geografie, kartografie, geoinformatiky, sociológie, demografie, ekonómie, anglického jazyka, teritoriálneho manažmentu a marketingu, ktoré dokážu uplatniť na trhu práce ako odborníci na turizmus a teritoriálny marketing, priestoroví analytici, environmentálni analytici a regionálni analytici a experti v oblasti regionálneho rozvoja a geopolitiky.

Katedra spolupracuje s mnohými geografickými pracoviskami na univerzitách v zahraničí (International Exchange), pričom študenti na uvedených univerzitách môžu absolvovať rozličné stáže (napr. v rámci programu Socrates, Erasmus, CEEPUS). Ide o: Uniwersytet Jagielloński v Krakove, Uniwersytet Lódzki v Lodži a Uniwersytet Śląski v Sosnowci v Poľsku, Palackého univerzitu v Olomouci, Karlovu univerzitu v Prahe a Ostravskú univerzitu v Ostrave v Česku, Université des Sciences et Technologies de Lille, a Université Blaise Pascal, Clermont Ferrand vo Francúzsku, Universitat de Girona v Španielsku, University of London vo Veľkej Británii, Univerzitu v Maribore v Slovinsku, Univerzitu v Záhrebe v Chorvátsku. Ďalšie kontakty má katedra s Inštitútom geografie na Karl Franzens Universität Graz v Rakúsku.

Na týchto pracoviskách sú možnosti štúdia geografie ako aj možnosti terénneho mapovania a exkurzií pre našich študentov.

Katedra geografie a aplikovanej geoinformatiky má diverzifikované vedecko-výskumné aktivity.
Pracovníci katedry sa doposiaľ podieľali na riešení viac ako 100. vedecko-výskumných projektov. V súčasnosti riešia členovia katedry niekoľko nových projektov. Vedecko-výskumné zameranie pracovníkov katedry:
-
-sociálno-geografický a demografický výskum rómskej minority a marginalizovaných skupín obyvateľstva
- výskum v oblasti rozvoja turizmu, marketingu území, percepcia a imidž území rozličných mierok
- komplexné geografické štúdium mezo a mikroregiónov z aspektu ich racionálnej exploatácie a zvyšovania kvality života,
- urbánno-geografický výskum intraurbánnych štruktúr a urbanizácie,
- regionálny rovoj v národnostne zmiešaných oblastiach, multikulturalizmus, kultúrne dedičstvo, spoločenský a intelektuálny kapitál v regionie,
- štúdium regionálneho rozvoja a rozvojových impluzov pre problémové regióny v kontexte štrukturálnej politiky Európskej únie, regionálna sieťová spolupráca a globalizačné proces,
- výskum spoločensko-ekonomickej transformácie so zameraním na produkčné systémy a nevýrobné aktivity,
-politicko-geografický a geopolitický výskum na rozličných úrovniach,
- demografické analýzy a prognózy,
- geomorfologický výskum a modelovanie s dôrazom na štúdium geomorfologických a tektonických procesov s ich prejavmi v reliéfe vybraných štruktúr Karpát,
- geografické štúdium potenciálu a modelovanie exploatácie obnoviteľných zdrojov energie,
- tvorba a operácia s databázami geografických informácií a ich kartografická interpretácia,
- didakticko-geografický výskum s dôrazom na rozvoj humanizácie a tvorivého myslenia vo vyučovaní geografie. 

Výsledky bádateľskej činnosti pracovníkov katedry prinášajú viaceré publikácie:
- Geografické práce (vychádza od r. 1970) - monografická séria
- Od roku 1959 - 1966 pracovníci katedry publikovali v súbornom univerzitnom zborníku, ktorý viackrát zmenil názov, obvykle v samostatnej sérii venovanej prírodným vedám
- Zborník Pedagogickej fakulty v Prešove Univerzity P.J. Šafárika v Košiciach, séria Prírodné vedy (1966-1997)
- Naše pracovisko vydáva od roku 1998 vlastný medzinárodný geografický časopis FOLIA GEOGRAPHICA, ktorý je zaradený v prestížnych databázach: Web of Science, ProQuest, ERIH PLUS a ďalších.

Updated by: Kvetoslava Matlovičová, 10.09.2019