Language Selection mobile
Top Menu

Program Slovensko

 

      

 

Program: Zníženie energetickej náročnosti Študentského domova Prešovskej univerzity v Prešove - II. etapa

Kód projektu: 401201FFJ9

Opis projektu:

Hlavným účelom projektu je zníženie energetickej náročnosti budovy Študentského domova na ulici 17. novembra 13 v Prešove. Projekt rieši zateplenie strešného plášťa na blokoch A a D tepelnoizolačnými doskami zo sivého penového polystyrénu EPS 200 hr. 300 mm a s tým súvisiace stavebné úpravy - nadmurovanie a zateplenie atiky minerálnou vlnou hr. 160 mm, nadmurovanie a zateplenie parapetov minerálnou vlnou hr. 160 mm niektorých okien a s tým súvisiaca výmena otvorových konštrukcií za nové. Zároveň sa navrhuje nová hydroizolácia z PVC a inštalácia bleskozvodovej sústavy.   
Predmetom projektu je riešenie výroby el. energie z fotovoltického zariadenia (FVZ) predovšetkým pre vlastnú spotrebu v objektoch Študentského domova v Prešove na ulici 17. novembra č. 13. K súčasnému fotovoltaickému zariadeniu (FVZ) na danom odbernom mieste (ŠD na ul. 17. novembra 11, Prešov) o výkone 47,52 kWp a 40kW v striedačoch bude doplnené navrhované FVZ o výkone 230 kW v paneloch a 220 kW v striedačoch (umiestnené na streche ŠD na ul. 17. novembra 13, Prešov). FVZ bude pripojené do elektrickej inštalácie objektu, v režime zabezpečujúcom kompletnú spotrebu vyrobenej energie pre potreby objektu s prebytkami energie do distribučnej sústavy. Elektroinštalácia fotovoltických panelov FVP bude vedená po fasáde budovy a pod stropom v suteréne do kotolne, kde budú umiestnené striedače a rozvádzač.
Predmetom projektu je inštalácia plynových a elektrických tepelných čerpadiel v prevedení vzduch/voda. Plynové tepelné čerpadlá sú navrhnuté o súčtovom tepelnom výkone 818,4 kW pri A2/W35 a elektrické tepelné čerpadlá vzduch/voda o súčtovom tepelnom výkone 244 kW pri A2/W35. Tepelné čerpadlá budú umiestnené v exteriéri, súbežne s objektom Blok D v blízkosti jestvujúcej kotolne. Z plynových tepelných čerpadiel budú pomocou komínov osadených na priehradovej oceľovej konštrukcii vysokej 15 m odvedené spaliny. Teplo vyrobené v tepelných čerpadlách bude pomocou oceľového potrubia vedené do interiéru kotolne do doskového výmenníka, v ktorom prebehne odovzdávanie tepla ďalej do akumulačnej nádoby. Všetky tepelné čerpadlá budú osadené na betónovom základe, tepelný výkon bude vyvedený cez vnútorné jednotky do spoločnej akumulačnej nádoby, odkiaľ vyrobené teplo tepelnými čerpadlami bude distribuované do jestvujúceho systému. Súčasné plynové kotly budú zabezpečovať dohrev média na požadovanú teplotu.
Z dôvodu zníženia šírenia hluku je navrhnutá protihluková stena pozdĺž navrhovaných tepelných čerpadiel, ktorá bude zhotovená zo sendvičových panelov s jadrom z minerálnej vlny.
Súčasťou projektovej dokumentácie je meranie a regulácia vrátane elektroinštalácie, ktoré zabezpečia nadradenú reguláciu pre všetky zariadenia inštalované v systéme. Plynové tepelné čerpadlá budú prepojené plynovým potrubím zo súčasného rozvodu v kotolni.

Obdobie realizácie projektu: 02/2024 - 01/2026

Rozpočet projektu: 1 877 566,36 €

 

Projekt: Kybernetická bezpečnosť na Prešovskej univerzite

Kód projektu: NFP401101FPX3

Opis projektu:

Projekt „Podpora v oblasti kybernetickej a informačnej bezpečnosti v rámci Prešovskej univerzity v Prešovej bol vypracovaný s cieľom rozšíriť spôsobilosti v oblasti informačnej a kybernetickej bezpečnosti v Prešovskej univerzite a zabezpečiť súlad so zákonom č. 69/2018 Z. z. o kybernetickej bezpečnosti.
 
Hlavným cieľom projektu je zvýšenie miery ochrany informačných systémov univerzity voči potenciálnym kybernetickým incidentom.
 
Predmetom projektu je:
  • Tvorba bezpečnostnej dokumentácie a metodiky - potreba aktualizácie vyplýva z výsledkov analýzy, v rámci ktorého bola identifikovaná potreba dopracovania existujúcej bezpečnostnej dokumentácie kybernetickej bezpečnosti,
  • Implementácia softvérových a hardvérových nástrojov pre oblasť informačnej a kybernetickej bezpečnosti v nadväznosti na riziká identifikované v analýze,
  • Financovanie mzdových výdavkov Manažéra kybernetickej bezpečnosti,
  • Realizácia pravidelného auditu kybernetickej bezpečnosti v zmysle zákona o KB.
 
Hlavnými beneficientom projektu je UNIPO a jej jednotliví zamestnanci, resp. užívatelia informačných systémov. Nepriamym beneficientom sú študenti a osoby, resp. subjekty komunikujúce s UNIPO.
 
Obdobie realizácie: 05/2025 - 04/2027
 
Rozpočet projektu: 484 771,20 Eur
 

Updated by: Adriana Demková, 15.01.2025