Medzi čestných doktorov PU sa zaradili uznávaný ekonóm Horváth a taliansky fyzik Giovannini
Do zoznamu osobností, nosiacich čestný titul Doctor Honoris Causa (Dr. h. c.) Prešovskej univerzity (PU) v Prešove, pribudli dve významné mená, a síce profesor Július Horváth, ekonóm medzinárodného formátu a docent Mauro Giovannini, člen talianskej fyzikálnej komunity.
Čestný titul Dr. h. c. je najvyšším ocenením, ktoré môže univerzita udeliť. Akademická inštitúcia ho udeľuje poprednej osobnosti, ktorá svojim celoživotným dielom podstatne prispela k šíreniu myšlienok humanizmu, demokracie a porozumenia medzi národmi, a to v oblasti vzdelávania, vedy, umenia alebo politiky. Táto osobnosť významom a dosahom svojho diela a pôsobenia spravidla prekračuje hranice krajiny, v ktorej pôsobí a zaslúžila sa aj o rozvoj vzdelávania, vedy a kultúry.
Prešovská univerzita na slávnostnom zasadnutí Vedeckej rady PU udelila 4. júna čestný titul dvom významným osobnostiam. Tou prvou je univerzitný profesor, akademický funkcionár a najmä ekonóm, pôsobiaci v akademickej sfére v rôznych krajinách aj na viacerých kontinentoch, profesor Július Horváth. „Pán profesor Horváth je nesporne medzinárodnou, svetovou vedeckou osobnosťou súčasných ekonomických vied. Popritom však dlhodobo udržiava úzke vzťahy s našou univerzitou, ktorej najmä v oblasti ekonomických a spoločenských vied často pomáhal radami, odporúčaniami či vlastnými kontaktmi. Je rozhodne cťou pre našu univerzitu, že popri iných významných akademikoch, sa pán profesor Horváth zaradí dnes medzi jej čestných doktorov,“ vyzdvihol vo svojom príhovore prof. Peter Kónya, rektor PU.
V súčasnosti patrí prof. Horváth medzi najuznávanejších ekonómov nielen v slovenskej akademickej komunite, ale je významnou osobnosťou vo svojej oblasti v Európe i vo svete. Jeho hlavným výskumnými oblasťami sú medzinárodná ekonomická politika, monetárne vzťahy v politickej ekonómii a história ekonomického myslenia. „Chcem vyjadriť vďaku Prešovskej univerzite. Nemôžem povedať, ako som bol prekvapený a potešený, keď som prijal správu o rozhodnutí vedeckej rady udeliť mi túto poctu. Čestný doktorát považujem za veľkú česť, výnimočnú vec. Aj keď cítim, že nie som hodný tohto uznania, stále som nadšený, že ho prijímam,“ uviedol prof. Horvát. Pri príležitosti udelenia čestného doktorátu v Dvorane Evanjelického kolégia v Prešove zároveň predniesol prednášku s názvom Myšlienky o vývoji ekonomického myslenia v strednej Európe: od počiatkov po druhú svetovú vojnu.
Druhým oceneným nositeľom čestného titulu je taliansky univerzitný docent Mauro Giovannini,, akademický funkcionár a fyzik medzinárodného formátu pôsobiaci v oblasti fyziky kondenzovaných látok. „Z hľadiska fyzikálnej skupiny Oddelenia fyziky na Katedre fyziky, matematiky a techniky Fakulty humanitných a prírodných vied našej univerzity je doc. Mauro Giovannini už dlhoročne dôležitým článkom pri zabezpečovaní riešenia medzinárodných a domácich výskumných projektov. Jej vedecká činnosť je symbioticky závislá na nových zlúčeninách, ktorých veľká časť bola pripravená osobne pánom docentom, alebo jeho pracovnou skupinou na Janovskej univerzite v Janove. Táto spolupráca za ostatné dekády viedla k významným vedeckým výsledkom a prácam, ktoré boli publikované vo vysoko renomovaných fyzikálnych časopisoch,“ zdôraznil rektor P. Kónya.
Doc. Giovannini pôsobí na Oddelení chémie a industrálnej chémie Janovskej univerzity a je odborníkom v príprave intermetalických zlúčenín na báze vzácnych zemín. Výraznú časť svojej vedeckej kariéry venuje oblasti fyziky tuhých látok, v ktorej je taktiež uznávaným špecialistom nadnárodnej úrovne. „Som skutočne dojatý, že som dostal čestný doktorát od vašej váženej inštitúcie. Táto chvíľa nie je len o mne, ale o všetkých ľuďoch, ktorí ma na tejto ceste podporovali. Keď prijímam tento čestný titul, myslím na citát Sira Isaaca Newtona: "Ak som videl ďalej, bolo to preto, že som stál na pleciach obrov." Dnes mám ja pocit, že stojím na pleciach obrov, a za to som im nesmierne vďačný. Pokračujme v spoločnej práci na tom, aby bol svet lepším miestom,“ poďakoval sa doc. Giovannini, ktorý na slávnostnom zasadnutí odprezentoval prednášku pod názvom Návrh a objav nových intermetalických zlúčenín vzácnych zemín: pohľad fyzika vo svete chémie.
***
Prof. Dr. Július Horváth sa narodil 14.7.1955 v Nových Zámkoch. Po ukončení štúdia na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave v r. 1979 absolvoval v r. 1992 Master studies na Ball State University v Indiane v USA. Doktorandské štúdium absolvoval v r. 1996 na Southern Illinois University. Na konci storočia odišiel do Nemecka, kde od r. 1998 pracoval ako vedúci výskumný pracovník na Univerzite v Bonne. V roku 1998 sa stal interným pracovní kom Central European University v Budapešti. Kde v podstate pôsobí doteraz. V súčasnosti, po presťahovaní univerzity do Rakúska, pôsobí ako profesor na Central European University vo Viedni. Prof. Horváth publikoval celý rad významných vedeckých prác v špičkových svetových vedeckých časopisoch aj kapitoly vo viacerých zahraničných, medzinárodných i svetových monografiách.
Doc. Mauro Giovannini, PhD. sa narodil 20.1.1962 v Janove v Taliansku. Štúdium fyziky absolvoval na Janovskej univerzite v Janove v r. 1988. V r. 1992 získal na tejto univerzite titul Master in Science and Technology. V období r. 1990 – 1999 začínal ako technický pracovník na Katedre chémie a priemyselnej chémie na Janovskej univerzite. Tam pokračoval ďalej od roku 2000 ako asistent profesora a následne sa v roku 2017 stal docentom na tejto katedre. V rámci svojej pedagogicko-vedeckej činnosti bol doc. Giovannini funkčne aj riadiaco zapojený do významných medzinárodných projektov. Paralelne v r. 2009 – 2011 pôsobil aj ako vedecký koordinátor pre taliansku stranu bilaterálnej vedecko-technologickej spolupráce medzi Talianskom a Slovenskou republikou. Je spoluautorom viac ako 100 publikácií v renomovaných karentovaných časopisoch.
Anna Polačková