Language Selection mobile
Top Menu

Obohacujúca stáž v najkrajšom meste planéty

Česká metropola Praha – kde sídli aj Katedra filosofie Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické – sa podľa prieskumu Time Out stala najkrajším mestom našej planéty. Aj preto chcem hneď v úvode poďakovať tak Prešovskej univerzite, ako aj Vysokej škole ekonomickej za veľmi cennú a inšpiratívnu skúsenosť, ktorá bola obohacujúca aj napriek ťažkej situácii s korona-problémami.

Po docestovaní do Prahy sa uskutočnilo úvodné stretnutie s vedúcim katedry docentom Jánom Pavlíkom. Hneď na úvod som dostal na recenzovanie knihu docenta Jiřiho Vaněka, ktorý je členom katedry a napísal monumentálnu knihu, ktorá spája otázky tak filozofické, ako aj estetické. Podrobne spracovanú recenziu som publikoval v Literárnom týždenníku a s docentom Jiřím Vaněkom som taktiež absolvoval rozhovor, ktorý bol publikovaný v Slovenských národných novinách. Ďalším bodom bolo 240. výročie humanistu, filozofa a matematika Bernarda Bolzana – pri tejto príležitosti som sa stal autorom predslovu k druhému doplnenému vydaniu knihy Utopický vizionář B. Bolzano (autorom je profesor Pavel Sirůček z VŠE), pričom som v predslove použil aj študijný materiál od docenta Pavlíka, ktorý sa Bolzanovi venoval najmä prostredníctvom jeho prínosu na poli matematiky. Pri príležitosti návštevy Prahy som navštívil aj miesto, kde Bolzano prebýval. Po konzultácii s docentom Pavlíkom som taktiež oslovil vydavateľstvo Českej akadémie vied za účelom doplneného vydania mojej dizertačnej práce (na projekte aktuálne stále pracujem). V rámci stáže som napísal niekoľko recenzií na odborné knihy a monografie, niekoľko rozhovorov s vedcami, a to tak pre odborné, ako aj populárno-náučné časopisy.

Vyvrcholením spolupráce s Katedrou filosofie NF VŠE bola organizácia medzinárodného vedeckého podujatia (sympózia) Medzi slovenskou a českou filozofiou (do ktorého som zapojil aj vedeckých pracovníkov Matice slovenskej vrátane predsedu doktora Mariána Gešpera a taktiež pracovníka Univerzity Mateja Bela docenta Júliusa Lomenčíka). Súčasťou konferencie bolo tiež prezentovanie knihy Štúrovci a Hegel, ktorá vyšla práve na pôde Prešovskej univerzity v spolupráci s profesorom Rudolfom Dupkalom a bola symbolicky odovzdané vedúcemu katedry pre katedrovú knižnicu.

Titul Prahy ako najkrajšieho mesta sveta môžeme iba potvrdiť. Počas pobytu v Prahe som navštívil významné kultúrne a historické pamiatky. Praha ponúka skutočne ponúka nespočetné množstvo zážitkov tak kultúrno-umeleckých, ako aj gastronomických. Špeciálne by som odporučil reštaurácie U Švejka a U Balouna s tematikou legendárnej fiktívnej postavičky spisovateľa Jaroslava Haška. Pre účastníka stáže odporúčam návštevu hradu, Karlovho mosta, Staromestského námestia, Vyšehradu a monumentálnou stavbou je aj pražské metro. Pre romantikov odporúčam nádhernú plavbu po Vltave a pre milovníkov tajomna jednoznačne Múzeum alchýmie, v ktorom sa nachádza azda najstaršia a najzáhadnejšia miestnosť v celej Praha – tajná alchymistická dielňa Rudolfa II. Miesto je spojené s tzv. magickým trojuholníkom – ten spája tri najmagickejšie a najzáhadnejšia miesta v Prahe. V múzeu si môžete kúpiť aj elixíry života a lásky, ktoré sú vyrábaná na základe starodávnych receptúr. Taktiež odporúčam (pre milovníkov prírody) návštevu Havličkových sadov.

Autor: PhDr. Lukáš Perný, PhD

FF

 

 

Updated by: Zdenka Tomko Medoňová, 10.09.2024