ERASMUS + 12 mesiacov v Olomouci
Volám sa Matej Horváth a študujem v 3.ročníku na Fakulte zdravotníckych odborov v Prešove. Pred rokom, keď sa začínal 2.ročník môjho štúdia, som vycestoval na študijnú mobilitu (Erasmus) do Olomouca. Možno si poviete, načo ísť na Erasmus tak blízko, veď je to, ako ostať na Slovensku. Tiež som si to na začiatku hovoril, ale Olomouc je študentské mesto, kde žije viac 20 000 študentov a každoročne tu príde obrovské množstvo študentov z krajín ako sú Španielsko, Nemecko, Taliansko, Francúzsko ...
Jedným z dôvodov, prečo som sa rozhodol ísť na Erasmus, bolo to, že som chcel porovnaťodbornú úroveň fyzioterapie na Slovensku a v zahraničí. Česká republika ju máskutočne na vysokej úrovni a z môjho pohľadu je to aj preto, lebo mnoho Slovákov sa rozhodne vykonávať fyzioterapeutickú profesiu práve v Česku.
V septembri, keď sa začínal semester, som vôbec netušil, že tu nakoniec ostanem celý rok.Myslel som si, že Erasmus mi skončí po zimnom semestri. So školou v Olomouci som bol od začiatku veľmi spokojný, vážim si tak profesionálnu, ako aj ľudskú stránku všetkých vyučujúcich. Napriek tomu, že sa študijné plány jednotlivých škôlnezhodovali úplne, mal som možnosť vybrať si predmety, ktoré neboli v študijnom pláne daného ročníka, ak sa neprekrývali. V praxi to znamenalo, že som mal vyučovanie s tretiakmi, ale aj s mojimi rovesníkmi, druhákmi, a tak som okrem nových predmetov mohol spoznať ďalších zaujímavých ľudí.Považujem za obrovskú výhodu a super skúsenosť zúčastniťsa Erasmu či už pre introvertov, ktorí týmto krokom opustia svoju komfortnú zónu, ako aj pre extrovertov, ktorým sa vďaka nadobudnutým vedomostiam a samozrejme novým kamarátstvam otvárajú skvelé výhľady do budúcnosti.
Čo sa týka odbornej praxe, veľkú časť som strávil na rehabilitačnom oddelení – lôžková časť, kde som mohol v dostatočnej miere využiť znalosti, ktoré som nadobudol, a taktiež aj získavať veľa dobrých typov od kvalifikovaných lekárov a fyzioterapeutov, ktoré určite zúžitkujem v praxi a v svojom ďalšom štúdiu. Okrem toho som navštívil oddelenia, ako sú kardiochirugia, ortopédia, neurológia, geriatria, rehabilitačné oddelenie – ambulančná časť. Veľmi ma potešil fakt, keď som postupne zistil, že na praxi budem tráviť mnoho času, pretože som typ študenta, ktorý má radšej praktické skúsenosti a znalosti, nielen namemorovanú teóriu. Tu musím spomenúť, že aj na Univerzite v Prešove je obrovským bonusom čas, ktorý sme od prvého ročníka trávili na praxi - minimálne dvakrát týždenne. Viem, že takúto vymoženosť neponúka svojim študentom každá vysoká škola. V mesiacoch júl a august som pokračoval v overovaní svojich teoretických a praktických skúseností, absolvoval som stážvo Fakultnej nemocnici v Olomouci, za čo som takisto dostal kredity, ktoré mi boli uznané v zimnom semestri, čo pre mňa v súčasnosti znamená viac priestoru na bakalársku prácu.
Po roku strávenom na univerzite v Olomouci a v Prešove si myslím, že dokážem aspoň aspoň sčasti porovnať štúdium na týchto školách. Viem, že veľké množstvo študentov zo Slovenska odchádza do Česka študovať, z čoho som veľmi prekvapený, pretože z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že rozdiel vo výučbe nie je. Takisto správanie sa profesorov ku študentom na oboch univerzitách bolopodobné, vysoko profesionálne a zároveň ľudské.Z môjho pohľadu sú teda aj na Slovensku veľmi kvalitné vysoké školy, ku ktorým nepochybne Univerzita v Prešove patrí. Istým handicapom môže byť materiálne vybavenie, ktoré chýba v štátnych zariadeniach a skôr ich nájdeme len v súkromných klinikách, ale to určite nie je dôvod, pre ktorý by som uprednostnil zahraničnú školu.
Keď som prvýkrát išiel do Olomouca autom na ,,orientation Erasmus week´´, hneď som si toto mesto zamiloval a odporúčam ho každému minimálne raz navštíviť.Som nesmierne rád, že som dostal možnosť svoj pobyt na Erasme predĺžiť aj na letný semester.Po postupnom spoznávaní mesta a nových spolužiakov som začal pravidelne navštevovať športové aktivity pre študentov, najčastejšie volejbal, ale pravidelne som využíval aj činkáreň na internáte. Okrem týchto aktivít sa dalo zahrať si so študentmi iných fakúlt futbal, basketbal, florbal alebo si ísť zaplávať. Ako som spomínal,Olomouc je študentské mesto, čo znamená aj rušný nočný život, pravidelne najväčsie párty sa konali v stredu, piatok a v sobotu, ale každý večer tu bola možnosťísť si len tak posedieť do krásnych parkov alebo sa poprechádzať na vyhliadku ,,Svatý kopeček´´. Zároveň sa dali krásne západy slnka sledovať aj z internátu ,,Neředín´´, ktorý určite odporúčam, ak sa rozhodnete ísť do Olomouca, pretože ubytovanie je tu zrekonštruované a je skutočnevo výbornom stave. Nedá mi nespomenúť aj ESN card (študentskú Erasmus kartu), s ktorou máte veľké množstvo výhod - na kávu, letenky, lístky na autobus, vstupy do nočných klubov, zľavy do kina a mnoho ďalších. Keďže nepijem tak často kávu, ale cestujem pri každej možnej príležitosti, tak určite viete, ktorým zľavám som sa najviac potešil. Zľavu na letenky som využil naplno a počas Erasmu som navštívil hlavné mestá Ukrajiny, Lotyšska a Švédska. Ak sa rozhodnete ísť na Erasmus do krajiny, kde sú náklady na život podobné ako na Slovensku, dokážete možno aj niečo ušetriťkaždý mesiac a viete to potom využiť, tak ako sa vám bude páčiť.
Osobne si myslím, že Erasmus je hlavne o zážitkoch, ľuďoch a o skúsenostiach, ktoré naberiete za hranicami a vždy vám budú prínosom. To, čo zažijete, vám už nikto nikdy nemôže zobrať. Teraz si hovoríte a kde je škola, učenie? Áno, škola je veľmi dôležitá, na to netreba zabúdať, s tým by ste mali byť spokojný na prvom mieste. Príjemným bonusom je však to, ak si donesiete pozitívne zážitky, spoznáte skvelých ľudí a získate ďalšieživotné skúsenosti.
Ešte by som chcel spomenúť veľmi dôležitú vec. Vždy si dajte pozor na to, aby ste mali správne nastavené kredity a priniesli dostatočný počet kreditov, bez toho vám nemusí byť ani pridelený finančný grant a nemusia vám uznať štúdium.
Na záver týmto ďakujem Erasmus koordinátorovi na Katedre fyzioterapie Mgr. Jakubovi Čujovi Ph.D., univerzitným koordinátorkám Mgr. Eme Fričekovej, Mgr. Vande Tarbajovej a v neposlednom rade koordinátorke Ing. Irene Jedličkovej a mentorovi Mgr. Marekovi Tomsovi na zahraničnej univerzite, ktorí mi boli vždy nápomocní. Po celú dobu Erasmu mi pomáhali s každou otázkou, s ktorou som sa na nich obrátil a aj vďaka nim si nesiem z Erasmu len pozítivne zážitky.
Ak budem mať možnosť ešte raz vycestovať na Erasmus, určite ju využijem a verím, že ak sidoteraz pochyboval o tom, či ísť na Erasmus alebo nie, tak už teraz o tom nepochybuješ a ešte dnes si podáš prihlášku!
Matej Horváth
FZO