Umenie v Rzesówe
Počas minulého akademického roka som absolvovala Erasmus+ študijnú mobilitu na Rzeszówskej univerzite v odbore grafika a výtvarné umenie. Po úspešnom ukončení zimného semestra som sa rozhodla využiť príležitosť a predĺžiť si mobilitu aj na letný semester. O tom, ako som sa na Erasme mala a v čom bolo štúdium v zahraničí obohacujúce, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.
Som Nataliia a od roku 2020 študujem na Prešovskej univerzite. O programe Erasmus+ som sa dozvedela od študentky vyššieho ročníka a rozhodla som sa vyskúšať si ho. Keďže ma Poľsko vždy z historického a kultúrneho hľadiska zaujímalo, rozhodla som sa hľadať partnerskú univerzitu v tejto krajine. Dva semestre na Erasme sa pre mňa stali veľmi zaujímavou skúsenosťou, ktorá mi dala možnosť zdokonaliť sa v mojich „soft skills“, teda schopnosti komunikovať s ľuďmi, riešiť náročné situácie či spolupracovať s kolegami, a samozrejme aj v „hard skills“, teda profesionálnych zručnostiach, keďže mobilita vám dáva možnosť študovať predmety, ktoré na našej univerzite často nie sú dostupné.
Čo sa týka vzdelávania, mala som dojem, že učitelia Rzeszówskej univerzity sú silne zameraní na formovanie praktických zručností študentov. Podľa mňa to je veľmi dobré, pretože študenti majú možnosť lepšie porozumieť aplikácii získaných vedomostí. Napríklad v rámci tak teoretického predmetu, akým sú dejiny grafiky, sme neštudovali ani tak životopisy umelcov ako črty výtvarnej techniky a štýl ich práce, čo následne bolo veľmi nápomocné na praktických hodinách grafiky. Na predmete 3D grafika sme mali možnosť vytlačiť si na 3D tlačiarni modely, na ktorých sme pracovali počas vyučovacích hodín. Rada by som spomenula aj predmet grafický dizajn, ktorý viedol profesor z wrocłavskej univerzity. Počas dvoch semestrov sme stihli pracovať na výrobe kalendára, katalógu a knihy. Navyše to všetko bolo potrebné aj vytlačiť. Nájsť tlačiareň a dohodnúť sa s ňou bolo dosť náročnou úlohou, no zároveň veľmi zaujímavou a užitočnou skúsenosťou. Ďalším z obľúbených predmetov Erasmus+ študentov bola fotografia. Predmet nám poskytol nielen možnosť získať prax s využitím moderných fotografických technológií (univerzita má prakticky plnohodnotný fotoateliér, ktorý je študentom k dispozícii pre ich projekty), ale aj skúsiť si prácu s analógovým zariadením (cvičili sme si najmä fotenie fotoaparátom zo začiatku 20. storočia). Bolo to nielen zaujímavé, ale aj zábavné.
Mnohí z mojich vyučujúcich boli tiež skvelí umelci, ktorí vedú aktívny tvorivý život. Niekedy do svojich projektov zapájali aj študentov. V rámci Erasmu sme sa zúčastnili prieskumu, na základe ktorého sa mal realizovať kreatívny projekt v jednom z miest pri Rzeszówe. V rámci predmetu planografická tlač som robila prácu venovanú vojne na Ukrajine, ktorá mala byť zaradená do výstavy študentských prác na univerzite.
Erasmus sa pre mňa stal aj dobrou možnosťou zlepšiť sa v angličtine a začať sa učiť poľštinu. Vzhľadom na to, že som z Ukrajiny a v podstate som bilingválna (na východe Ukrajiny sa veľmi aktívne používa ruština), počas Erasmu som aktívne komunikovala v 5 jazykoch (angličtina, poľština, slovenčina, ukrajinčina, a ruština). Občas to bolo trochu náročné, ale celkovo to bola zaujímavá skúsenosť a skvelá jazyková prax, pretože som živo interagovala a nielen sa pasívne učila v triede.
Štúdium na Erasme samozrejme charakterizuje aj možnosť spoznať nových priateľov z iných krajín. Väčšinou na Rzeszówsku univerzitu prichádzajú zahraniční študenti zo Španielska, Talianska a Turecka. Z nejakého dôvodu tu nie sú takmer žiadni študenti zo Slovenska a fakt, že som prišla zo slovenskej univerzity, tam vyvolal veľké prekvapenie. Dobrá možnosť zoznámiť sa so študentmi z iných krajín a odborov sa ponúkala najmä v rámci kurzov poľského jazyka, ktoré sme mohli navštevovať podľa vlastného uváženia. Zoznámila som sa napríklad so študentom z Vietnamu, ktorý študoval na univerzite na Sicílii a veľmi sa chcel naučiť rozprávať po poľsky (treba poznamenať, že poľský jazyk bol pre neho veľmi ťažký), a mladého muža z Nemecka, ktorý sa presťahoval do Poľska, pretože mal poľské korene, pracoval na univerzite a aktívne študoval poľský jazyk.
Mobilita pre mňa tiež stala aj skvelou príležitosťou spoznať kultúru hostiteľskej krajiny zvnútra. Keďže som sa narodila na Ukrajine, počas prvého ročníka univerzity som bývala na Slovensku a celé dva semestre v Poľsku, bolo pre mňa veľmi zaujímavé sledovať spoločné a odlišné črty v jazyku, životnom štýle, kultúre a mentalite miestnych obyvateľov. Bežné turistické výlety takýto zážitok neposkytujú, keďže umožňujú zoznámiť sa len s turistickými atrakciami.
Poliaci sú veľmi priateľskí a spoločenskí - či už študenti, alebo učitelia. Poľskí študenti s Erasmus študentmi veľmi aktívne spolupracovali a najmä počas druhého semestra štúdia už boli ako naši kamaráti, na ktorých sme sa mohli kedykoľvek obrátiť s prosbou o radu či pomoc.
Celkovo by som povedala, že Erasmus bol pre mňa nezabudnuteľným zážitkom, ktorý ďaleko presahoval obyčajné vzdelávanie. Mobilita je dobrá príležitosť vyskúšať si niečo nové, spoznať nových priateľov a inú kultúru. A hoci sa byrokratické aspekty prípravy na mobilitu môžu zdať neprekonateľné, nemali by ste sa báť a odmietnuť možnosť stať sa Erasmus študentom. Vždy sa môžete spoľahnúť na našich koordinátorov, ktorí vám radi pomôžu. Skúsenosti a možnosti, ktoré máte možnosť získať, nie sú v žiadnom prípade porovnateľné s drobnými byrokratickými povinnosťami, ktoré sa dajú vždy vyriešiť. A ak ešte stále rozmýšľate, či sa odvážiť na takéto dobrodružstvo, radím vám, aby ste si už hľadali univerzitu, na ktorú by ste chceli v rámci mobility Erasmus+ ísť.
Foto: archív autorky (Nataliia Leonova)