Charakteristika študijného odboru a profil absolventa/ky
Informácie o možnostiach štúdia sú dostupné na web stránke fakulty tu: "Informácie pre uchádzačov o štúdium na FF PU"
Charakteristika študijného odboru a profil absolventa/ky
Študijné programy zabezpečované inštitútom
1. stupeň (bakalárske štúdium):
- psychológia
2. stupeň (magisterské štúdium):
- psychológia
3. stupeň (doktorandské štúdium):
- všeobecná a experimentálna psychológia - denná forma
- všeobecná a experimentálna psychológia - externá forma
Obsah študijných programov
Informácie o obsahu jednotlivých študijných programov (vyučované predmety, ich obsah, vyučujúci, študijná literatúra) možno vyhľadať v informačnom systéme MAIS.
Popis študijných programov
1. Stupeň – bakalársky študijný program
Nosné témy jadra študijného programu tvoria predmety: Neuroanatómia, Neurofyziológia, Kognitívna psychológia, Psychológia emócií a motivácie, Základy psychometrie a teórie testov, Systémy psychológie, Základné štatistické metódy v psychológii, Psychologická metodológia I, Sociálna psychológia, Základy vývinovej psychológie, Základy psychologickej diagnostiky, Psychológia osobnosti, Výchovné poradenstvo, Voľba povolania a karierový vývin, Základy poradenskej a školskej psychológie, Základy klinickej psychológie, Základy psychológie práce a psychológie riadenia, Pedagogická psychológia, Psychológia rodiny, Psychológia zdravého správania, Psychologické poradenstvo v kríze a Prevencia násilia.
Alternatívne jednotky jadra študijného programu tvoria predmety: Teória a prax sociálno-psychologického výcviku, Náhradná starostlivosť, Psychológia morálky, Relaxačné a imaginatívne techniky, Základy sociológie, Dejiny filozófie a Etológia človeka.
Profil absolventa bakalárskeho študijného programu
Psychológ bakalár (Bc.) nadobudne štúdiom bakalárskeho študijného programu:
- spôsobilosť samostatne získavať teoretické a praktické vedmosti z odboru psychológia a samostatne ich používať
- spôsobilosť porozumieť výsledkom základného a aplikovaného výskumu a využívať ich
- spôsobilosť administrovať, vyhodnocovať a interpretovať psychologické nástroje (dotazníky, testy) samostatne pre účely skupinového porovnávania; pod vedením absolventa s magisterským vzdelaním pre účely individuálnej diagnostiky
- jeho kvalifikácia ho oprávňuje pracovať v týchto oblastiach: klinická psychológia, pedagogická, poradenská a školská psychológia a psychológia práce;
- je spôsobilý využívať základné psychologické poznatky a prístupy aj v iných oblastiach pôsobenia, najmä v oblasti sociálnej práce, personalistike, manažmente alebo marketingu, v obchode, v oblasti kultúry apod.
2. Stupeň – magisterský študijný program
Nosné témy jadra študijného programu tvoria predmety: Poradenská psychológia, Školská psychológia, Partnerské a rodinné poradenstvo, Klinická psychológia dospelých, Klinická psychológia detí, Psychológia práce, Psychológia riadenia, Psychológia výkonu, Psychodiagnostika dospelých, Psychodiagnostika detí a mládeže, Psychiatria a psychopatológia, Psychologická metodológia II, Psychologické teórie osobnosti, Špeciálne otázky vývinovej psychológie, Pokročilé štatistické postupy a ich počítačová realizácia, Súčasné smery v psychológii. Súvislá prax.
Alternatívne jednotky jadra študijného programu tvoria predmety: Psychofyziológia, Psychológia dospelých a gerontopsychológia, Prevencia závislostí, Psychologická súdna expertíza, Skupinová psychoterapia, Rodinná psychoterapia, Rodinná psychoterapia V. Satirovej, Psychoterapia emocionálne narušených detí, Geštalt psychoterapia, Kognitívno-behaviorálna psychoterapia, Psychológia v personalistike a Psychológia marketingu.
Profil absolventa magisterského študijného programu
Psychológ magister (Mgr.) nadobudne štúdiom magisterského študijného programu:
- vedomosti a profesijné zručnosti, ktoré ho oprávňujú vytvárať a overovať nové psychologické postupy (napr. diagnostické a terapeutické)
- zvládne komplexné metodologické a štatistické postupy psychologického výskumu; na základe teoretického poznania je spôsobilý projektovať a realizovať základný a aplikovaný psychologický výskum
- je spôsobilý konfrontovať vlastné poznatky a zistenia formou vedeckej prezentácie
- je spôsobilý vykonávať individuálnu diagnostiku a psychoterapiu
- disponuje špecializovanými poznatkami a profesijnými zručnosťami pre uplatnenie a výkon profesie psychológa v týchto špecializáciách: klinický psychológ, poradenský a školský psychológ, pracovný psychológ
3. Stupeň – doktorandský študijný program
Študijný program poskytuje doktorandom možnosť získavať najnovšie informácie a zručnosti v oblasti výskumu všeobecnej psychológie s interfunkčným a interdisciplinárnym pohľadom a v celostnom historicko-sociálnom kontexte. Doktorand nadobúda orientáciu v histórii a súčasných smeroch psychológie ako bio-sociálnej vedy. Ďalej ovláda metodologické prístupy psychologického výskumu, vrátane pokročilých štatistických metód disciplíny. Stáva sa spôsobilým rozvíjať psychologický výskum na Slovensku a udržiavať kontinuitu tohto výskumu výchovou nových študentov/tiek.
Profil absolventa doktoradského študijného programu
Absolvent je schopný vedeckým výskumom prinášať výsledky, ktoré sú prínosom pre všeobecnú psychologickú teóriu a metodológiu a rozvíjajú ju.
Bude pripravený na pedagogické pôsobenie na vysokej škole. Absolvent si osvojí princípy a komplexné metódy vedeckej práce v psychologickom výskume tak, že bude schopný svoje výsledky prezentovať na úrovni danej medzinárodnými publikačnými kritériami. Získa taký prehľad a vhľad do svojej profesie, že sa dokáže kvalifikovane vyjadrovať k jej základným otázkam a vyjadriť svoje stanovisko aj pre predstaviteľov iných vedných disciplín. Jeho uplatnenie – v súčasnom období vývoja spoločnosti - je v akademickej sfére, t. j. vo vysokoškolskom vzdelávaní a na výskumných ústavoch. Perspektívne pôjde o rozšírenie možnosti jeho uplatnenia vo všetkých spoločensko–ekonomickýc