Language Selection mobile
Top Menu

Ako fungujú skupiny používateľov QGIS vo svete

Sumarizácia výsledkov výskumu z jari 2017 (MICHALKOVÁ, Jana (2017))

Slovenská skupina používateľov QGIS ohlásila 18.11.2020 začiatok svojej činnosti, čím sa zaradila medzi 23 skupín používateľov QGIS registrovaných po celom svete. Navrhnutie za oficiálneho zástupcu slovenskej skupiny som ako nadšenec a podporovateľ projektu QGIS privítala s nesmiernym potešením, najmä keď som si uvedomila, že by sa poznatky z môjho výskumu v rámci dizertačnej práce mohli takto priamo využiť v praxi.  

V jari 2017 som na Katedre geografie a aplikovanej geoinformatiky Prešovskej univerzity v Prešove ako interná doktorandka realizovala výskum, v ktorom som sa bližšie pozrela práve na QGIS používateľské skupiny. Mojou snahou bolo odhaliť, na akých princípoch vznikajú vo svete tieto skupiny a ako fungujú, ako medzi sebou jednotliví členovia komunikujú, aká je ich motivácia byť členom tohto združenia či aké im z členstva vyplývajú výhody či nevýhody... Nahliadnutie za hlavnými zisteniami výskumu vrátane zaujímavých infografík prinášam v nasledujúcich riadkoch.

Kto sa zapojil?

Výskum bol realizovaný elektronickou formou v mesiacoch marec-apríl 2017 a zúčastnilo sa ho celkovo 43 členov (expertov) z 13 rozličných používateľských skupín pôsobiacich na 4 kontinentoch (Infografika 1/časť 1). Z hľadiska početnosti mali v prieskume najväčšie zastúpenie členovia používateľských skupín z Brazílie (7 experti), Nemecka (6 experti), Portugalska a USA (po 5 expertov). Necelá polovica respondentov (20 expertov) z prieskumu uvádzala svoje pôsobenie vo verejnom sektore, za ním nasledoval súkromný sektor (15 respondentov). Akademický sektor bol zastúpený šiestimi expertmi a občianska spoločnosť dvoma respondentmi. Diverzita konkrétnych pôsobení expertov, ktorú reprezentovali nadnárodné inštitúcie, ministerstvá, výskumné centrá, miestne samosprávy či konzultačné a GIS firmy, ponúkla pestrú škálu postojov a pohľadov na fungovanie daných skupín a popis vzťahov medzi jednotlivými aktérmi (infografika 1/časť 4). K najčastejšie uvádzaným dôvodom vzniku používateľských skupín patrilo podľa expertov zdieľanie informácií medzi používateľmi a výmena znalostí, myšlienok či know-how (takmer 20% zo všetkých uvedených odpovedí). Rovnako početný bol aj dôvod týkajúci sa podpory samotného softvéru QGIS v jednotlivých krajinách ako aj podpory jeho používateľov.

V ďalšej časti stručne sumarizujem výsledky prieskumu podľa jednotlivých sekcií, ktoré sú venované Motivácii a participácii (sekcia A), Komunite (sekcia B), Otvorenosti a zdieľaniu (sekcia C) a Open source filozofii (sekcia D).

Motivácia a participácia

Princíp motivácie a participácie hrá v akýchkoľvek zoskupeniach významnú rolu. V každom z nás je zakorenená vnútorná či vonkajšia motivácia, ktorá nás vedie k tomu, aby sme sa stali členmi práve tej skupiny a nie inej. Rovnako sa pozeráme aj na to, aké výhody nám participácia v rozličných združeniach môže priniesť, a naopak, čo môžeme skupine ponúknuť my. V prípade aktérov prieskumu mala z hľadiska kategórií motivácie pomerne výraznú prevahu ekonomická motivácia nad sociálnou (Infografika 2/časť 2). Uvádzané ekonomické motívy expertov, ktoré mali prevahu aj z hľadiska jednotlivých oblastí pôsobenia aktérov, boli založené na tradičnej ekonomickej teórii a príznačné istou sebeckosťou, či prirodzenou túžbou zvyšovať vlastný potenciál. V odpovediach expertov tak najviac dominovali kategórie ako výmena skúseností a učenie sa nových vecí.

Ak sú motivačné mechanizmy pre zapojenie sa do istého združenia dostatočne silné, potom aj participácia v tomto združení má svoje opodstatnenie a môže byť pre jeho členov výhodná. Drvivá väčšina expertov (36 z 43) označila svoju participáciu v skupine za výhodnú, pričom videla profit najmä v oblasti vzájomného zdieľania skúseností, znalostí a myšlienok a taktiež v zmysle networkingu (Infografika 2/časť 3), teda pri vytváraní siete kontaktov a ľudí s podobnou filozofiou a cieľmi, čo sú aj predpoklady nevyhnutné pre „zdravé“ fungovanie každej komunity, kde byť členom je následne otázkou hrdosti.

 

Komunita

Spôsob komunitného myslenia členov QGIS používateľských skupín bol skúmaný cez viaceré atribúty, ktoré pomohli hlbšie nazrieť do fungovania samotnej komunity daných skupín a odkryť vzájomné vzťahy, ktoré sú kľúčové z pohľadu akéhokoľvek zoskupenia, a na ktorých mnohé združenia aj zlyhávajú. Komunita používateľov softvéru QGIS by sa tak podľa hodnotenia oslovených expertov (Infografika 3) mohla charakterizovať ako komunita s vysokou úrovňou spolupráce medzi jej členmi, ktorá sa vyznačuje dobrými výsledkami fungovania na báze otvorenosti v zmysle nezaujatosti, neskrývania sa a otvorene zmýšľajúceho a komunikujúceho spoločenstva, ktoré vyznáva hodnoty ako priateľstvo, dobrá vôľa, čestnosť, nezaujatosť, rešpekt a dôvera a kde si jeho členovia najviac cenia zdieľanie know-how a výmenu skúseností, aktívne prispievajú do života komunity v zmysle ekonómie daru a sú ochotní pracovať aj zadarmo za účelom dosiahnutia spoločných cieľov (dobrovoľníctvo).

Za hlavnú výhodu komunity rozličných aktérov označili oslovení experti z prieskumu práve diverzitu, ktorá im prináša rozličné uhly pohľadu, širšie perspektívy a vízie na témy, ktoré sú súčasne aj zdrojom ďalších znalostí. Rovnako zaujímavým zistením bola otázka týkajúca sa najcennejšej veci na spolupráci, ktorú s prehľadom vyhrala kategória zdieľania know-how, a to aj v prípade aktérov zo súkromného sektora. Otázka komercionalizácie duševného vlastníctva je pritom často problematickou záležitosťou pri spolupráci súkromných firiem s ďalšími aktérmi. Komunita QGIS používateľov však naznačuje, ako sa pri rešpektovaní princípov filozofie open source práve táto otázka môže stať vítanou záležitosťou.

 

Otvorenosť a zdieľanie

Idea otvorenosti sa postupne infiltruje a nachádza uplatnenie nielen v technických vodách ale aj v iných oblastiach nášho každodenného života. V hľadiska otvorenosti a zdieľania je možné v QGIS používateľských skupinách vychádzajúc z hodnotenia expertov (Infografika 4) pozorovať prítomnosť otvorenej kultúry charakteristickej spoluprácou, komunikáciou a zdieľaním informácií medzi jej členmi. Jednotliví aktéri sú v skupinách ochotní zdieľať svoje know-how a majú otvorený prístup k informáciám od rozličných členov, čo im prináša celý rad výhod, a to najmä v otázke vzájomnej výmeny skúseností a poznatkov. Naznačenú otvorenosť v komunikácii medzi členmi skupín je tu pritom možné vnímať ako významný predpoklad pre zvyšovanie poznania základných princípov a problémov jednotlivých aktérov.


 

Open source filozofia

Posledná sekcia výskumu bola venovaná samotnej problematike filozofie open source z pohľadu oslovených expertov. Výsledkom sú skutočne veľmi inšpiratívne reflexie, ktoré pomohli odkryť zaujímavé črty a princípy tejto filozofie, a to hlavne v zmysle životného štýlu či životnej filozofie uplatňovanej v rôznych aspektoch života od komunitných služieb cez zdieľanie tovaru až po produkciu energie. Experti taktiež vyzdvihovali spôsob riešenia problémov na báze komunitných vzťahov, čím naznačili určitý spôsob riadenia komunity, kde moc nie je distribuovaná vertikálne ale horizontálne a všetci aktéri sú považovaní za rovnocenných partnerov. Pre mnohých expertov dávali princípy open source aj istý návod na výchovu populácie, z ktorej by mali vzísť občania nielen štátov ale aj sveta a vytvoriť tak spolupracujúci, lepší a humanitárnejší svet, v ktorom nie uzavretosť ale otvorenosť a zdieľanie predstavujú jediný spôsob, akým sa naša civilizácia môže vyvíjať viac nápomocným a menej súťaživým spôsobom, ktorým bude možné riešiť aj mnohé globálne problémy. Tieto tvrdenia podložili oslovení experti aj vyjadrením takmer jednohlasného súhlasu s uplatňovaním princípov filozofie otvoreného zdroja aj mimo tradičnej IT sféry (Infografika 5).


 

Čo to pre nás znamená?

Výskum realizovaný medzi expertmi z rôznych QGIS používateľských skupín vo svete poskytuje cenné informácie o zákulisí ich fungovania, odhaľuje hlavné motivačné mechanizmy, ale predovšetkým poukazuje na význam komunity a otvorene zmýšľajúceho a komunikujúceho spoločenstva, kde si jeho členovia cenia zdieľanie know-how, výmenu skúseností a vyznávajú hodnoty ako priateľstvo, dobrá vôľa, čestnosť, nezaujatosť, rešpekt a dôvera. Chcem vysloviť prianie, aby aj novovytvorená Slovenská skupina používateľov QGIS nasledovala fungovanie týchto skupín, rešpektovala princípy otvorenosti a zdieľania a vybudovala silnú komunitu QGIS používateľov na Slovensku. Držme si prsty! :-)

 

Autor príspevku: Mgr. Jana Michalková, PhD. (Katedra geografie a aplikovanej geoinformatiky Prešovskej univerzity v Prešove)

--

Odkaz na celé znenie dizertačnej práce: MICHALKOVÁ, Jana (2017) Open Source filozofia ako báza pre naplnenie konceptu triple helix [dizertačná práca]. Prešov: Prešovská univerzita v Prešove, 2017. 130 s.

 

Updated by: Miloslav Michalko, 27.11.2020