Česť pamiatke!
ČESŤ PAMIATKE!
prof. PhDr. Richard Repka, CSc.
Dňa 23. júla 2023 nás vo veku nedožitých 82 rokov navždy opustil skvelý človek, lingvista, akademik, vedecký a pedagogický pracovník uznávaný nielen v kontexte domáceho, ale aj zahraničného cudzojazyčného vzdelávania, ktorý bol jedným z pilierov anglistiky na Slovensku.
Richard Repka sa narodil 3. 8. 1941 v Lietavskej Lúčke pri Žiline. V rokoch 1958 – 1963 absolvoval svoje vysokoškolské štúdium na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v špecializácii angličtina – slovenčina a následne od r. 1964 pôsobil ako stredoškolský učiteľ anglického jazyka na strednej ekonomickej škole v Žiline, odkiaľ po roku odišiel a získal miesto odborného asistenta na Filozofickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Prešove. Svoj vedecký potenciál ďalej rozvíjal, a tak v r. 1971 obhájil na Univerzite Palackého v Olomouci rigoróznu prácu zameranú na anglické gerundiá a particípiá a bol mu udelený titul PhDr. Od r. 1972 začal pracovať ako samostatný vedecký pracovník vo Výskumnom ústave pedagogickom v Bratislave. Svoje vedecko-pedagogické bádanie intenzívne rozvíjal ďalej, pričom v r. 1979 predložil na Univerzite Komenského kandidátsku dizertačnú prácu s názvom Štruktúra obsahu vyučovania anglického jazyka na gymnáziách a bol mu udelený titul CSc. V 90. rokoch minulého storočia stál pri zrode Katedry anglického jazyka a literatúry na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave, pričom ďalej neúnavne vedecky tvoril a rozvíjal sa. V r. 1991 predložil na UK v Bratislave svoju habilitačnú prácu s názvom Teoretické a metodologické aspekty štruktúry obsahu a procesu výučby angličtiny na gymnáziách a bol mu udelený titul docent. Neskôr v r. 1998 vystúpil na UK v Bratislave so svojou inauguračnou prednáškou s názvom Funkcie jazyka a komunikatívne vyučovanie angličtiny a bol mu udelený titul profesor v odbore anglická jazykoveda. Vo funkcii profesora pôsobil aj na Pedagogickej fakulte Trnavskej Univerzity. Jeho hlavným pôsobiskom však bola Katedra anglického jazyka a literatúry Pedagogickej fakulty UK v Bratislave, ktorú vybudoval po kádrovej, odbornej a vedeckej stránke, kde desať rokov (1996 – 2006) zastával post vedúceho katedry a kde s prestávkami pracoval až do r. 2020. Počas svojej profesionálnej kariéry zároveň pôsobil aj na viacerých zahraničných univerzitách, hosťujúci profesor na Baylor University v USA, profesor na Akademia Techniczno-Humanistyczna v Bialsko Biala v Poľsku.
Svoju vedeckovýskumnú činnosť sústreďoval na tri hlavné oblasti: anglickú gramatiku a jej výučbu, kontrastívnu analýzu angličtiny a slovenčiny, ako aj na lingvistické koncepcie. Jeho vedecké úsilie vyvrcholilo v celom rade vedeckých monografií (spolu 13), štyroch vysokoškolských učebníc a stoviek vedeckých štúdií a odborných článkov, publikovaných na Slovensku aj v zahraničí. Osobitú pozornosť venoval implementácii základných téz Pražskej lingvistickej školy do výučby anglického jazyka a ďalších cudzích jazykov v našom vzdelávacom systéme. Skoncipoval vlastný komunikačný prístup a komunikačnú metodológiu, ktoré sa stali súčasťou učebných osnov, učebníc cudzích jazykov aj metodických príručiek. Celé generácie žiakov narodených začiatkom 80. rokov minulého storočia mohli spoznať rozmanitosť učenia sa anglického jazyka prostredníctvom série jeho učebníc anglického jazyka pre 1. – 4. ročník stredných škôl. V ostatnom čase svoju vedeckovýskumnú činnosť zacielil najmä na modelovanie procesu komunikácie a využitie komunikačných modelov v rozličných koncepciách jazyka, ako aj na porovnávanie funkčnej a kognitívnej gramatiky, výsledkom čoho boli ďalšie bohaté publikačné výstupy.
Profesor Richard Repka bol členom vedeckých rád a mnohých habilitačných a inauguračných komisií. Bol školiteľom viac ako 25 kandidátov vied a doktorandov. S podporou MŠ SR inicioval a odborne zastrešil publikovanie celoplošného časopisu Fórum cudzích jazykov. Bol členom redakčných rád viacerých časopisov, napr. Cizí jazyky ve škole, Topics in Linguistics a Philologia.
V rámci svojej pedagogickej činnosti vyučoval viaceré disciplíny: anglickú morfológiu a syntax, lingvistickú analýzu súčasnej angličtiny, úvod do jazykovedy, anglickú fonetiku a fonológiu, didaktiku anglického jazyka, pragmalingvistiku, prehľad teórií učenia sa jazykov a teóriu komunikácie. Jeho inšpiratívne a bohaté prednášky navštevovali stovky študentov bakalárskeho, magisterského aj doktorandského štúdia, ktorí si z nich vždy odnášali posolstvo a vieru v bohatosť možností učenia sa cudzieho jazyka, ktorý je pre učiteľov nielen cieľom, ale predovšetkým prostriedkom a cestou, ktorá je krásnou, aj keď neraz komplikovanou.
Za celoživotné dielo a zásluhy o rozvoj lingvistiky, lingvodidaktiky, ako aj pedagogickú činnosť a profesijné nasadenie boli profesorovi Richardovi Repkovi udelené viaceré akademické univerzitné medaily a ocenenia. V roku 2021 mu bol vedeckou radou UK v Bratislave udelený titul emeritný profesor (profesor emeritus). Aj v tejto pozícii prejavoval obrovskú radosť a chuť pracovať, predovšetkým so študentmi doktorandského štúdia
študijného programu didaktiky cudzích jazykov a literatúr v Ústave filologických štúdií PdF UK v Bratislave, kde im chcel naplno odovzdávať svoje cenné skúsenosti a inšpiráciu pre vedecké bádanie. Ani v jeseni života nepoľavil z pracovného tempa, pričom jeho posledným spoluatorským publikačným výstupom z roku 2023 je vedecká monografia s názvom Subject and Object as Clause Constituents in English and Slovak.
Profesor Richard Repka navždy zostane príkladom človeka, pre ktorého vedecko-pedagogické pôsobenie v lingvistike a lingvodidaktike nebolo iba prácou, ale predovšetkým celoživotným poslaním. Jeho odkaz ostáva prítomný nielen v početných publikáciách, ale predovšetkým v našich spomienkach.
Česť jeho pamiatke!
Autor: doc. PaedDr. Martina Šipošová, PhD.